DOLAR 7,3184
EURO 8,6747
ALTIN 485,39
BIST 9,6062
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

17.04.2013
A+
A-

Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) ve Emekli Sandığı’nın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) çatısı altında birleşmesiyle birlikte, yayımlanan iki önemli kanundan biri 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu diğeri ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yani bu kanundur.

Kanunun güncel metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Kanun 31 Mayıs 2006 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiş, 16 Haziran 2006 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış, henüz yürürlüğe girmeden Kanunun birçok maddesi, özellikle de Emekli Sandığı kapsamındaki memurlar ve diğer kamu görevlileriyle ilgili değişiklik ve düzenlemeler içeren birçok maddesi Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş, bunun üzerine 5754 sayılı Kanunla bu kanunda önemli değişiklikler yapılmış, daha sonra Kanunun emeklilikle ilgili bazı maddeleri 30 Nisan 2008 tarihinde, maddelerinin bir kısmı 1 Temmuz 2008 tarihinde yürürlüğe girmiş, Kanun esas itibariyle ise 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte,

– 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun,

– 1475 sayılı Bağ-Kur Kanununun,

– 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununun,

– 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun,

istisnai bazı maddeleri hariç tüm maddeleri yürürlükten kalkmıştır.

– 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununun ise tamamı yürürlükten kaldırılmıştır.

5510 sayılı Kanun; sosyal sigortalar ile genel sağlık sigortasından yararlanacak kişileri, işverenleri, sağlık hizmeti sunucularını, bu Kanunun uygulanması bakımından gerçek kişiler ile her türlü kamu ve özel hukuk tüzel kişilerini ve tüzel kişiliği olmayan diğer kurum ve kuruluşları kapsamaktadır.

Bu Kanunla birlikte Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası uygulamaya girmiş, çalışanlar statülerine göre sosyal güvenlik açısından 4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) şeklinde sınıflandırılmıştır. Bu üç kategori dışın da bir de isteğe bağlı sigorta kategorisine yer verilmiş, bu kapsamdakiler de bazı istisnalar hariç 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında değerlendirilmektedir.

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.