DOLAR 7,3489
EURO 8,8969
ALTIN 414,84
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Sal 9°C
Çar 11°C
Per 10°C
Cum 13°C

Çalışanlar Şubat Ayı İçin Kaç Gün Üzerinden SGK’ya Bildirilir ?

03.02.2021
A+
A-
Çalışanlar Şubat Ayı İçin Kaç Gün Üzerinden SGK’ya Bildirilir ?

Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesinde, o ay kaç gün sürerse sürsün tam ay çalışmış olan sigortalılar 30 gün üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir.

Dolayısıyla Şubat ayı da ister 28 gün sürsün, ister 29 gün sürsün, bu ay içerisinde işyerinde tam olarak çalışan (ayın tamamı için ücret almaya hak kazanmış olan) sigortalıların, aynı şekilde ayın 1’inde işe giren veya ayın sonunda işten çıkan sigortalının 30 gün üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekir.

Ay içerisinde tam çalışmış olan sigortalılar yönünden genelde sorun çıkmamaktadır. Ayın ilk günü hariç işe girmiş veya ayın son günü hariç işten çıkmış ya da ay içerisinde giriş – çıkış olmasa bile o ay çalışma günü eksik olan sigortalılar yönünden prim gün sayısının hesabında karışıklık yaşanabilmektedir. Eksik günün 30’dan mı yoksa 28 veya 29’dan mı düşüleceği konusu karışıklığın sebebini oluşturmaktadır. Bu konu İşveren Uygulama Tebliğinde örnekleriyle açıklanmıştır.

Şubat ayında çalışma gün sayısının 30 olarak esas alınması sadece o ayın tamamında çalışmış olanlar için geçerli olup, ay içerisinde işe girmiş veya çıkmış ya da giriş – çıkışı olmasa da ayın bazı günlerinde işyerinde çalışmamış olanlar için gün sayısının hesabında 30 gün yerine o ay kaç gün sürüyorsa o sayı esas alınacaktır.

Örneğin; Şubat ayı o yıl 28 gün sürüyorsa o işyerinde 11 Şubatta işe başlamış bir işçinin çalışma gün sayısı 28-10 = 18 gün olarak esas alınacaktır. Ayın 25’inde işten çıkmış biri için o ayki çalışma süresi 25 gün olarak esas alınacaktır. Öteden beri işyerinde çalışan, ancak Şubat ayında işyerinde 5 gün eksik çalışması olan sigortalı için çalışma gün sayısı 28-5 = 23 gün olarak esas alınacaktır. 1 Şubatta işe girmiş olan veya 28 Şubatta işten çıkmış olan kişi ise 30 gün üzerinden bildirilecektir.

Aynı şekilde Şubat ayının son günü resmi tatile rastlamıyorsa, Ocak ayı primlerinin ayın son günü mesai bitimine kadar yani 28 veya 29’u mesai bitimine kadar ödenmesi gerekmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Sami dedi ki:

  sayın yetkilimiz ben bir yemek fabrikasında gece vediyesinde sgk çalışıyorum saat 23 de iş başı yapıyoz 03 de mola 04 iş başi 08 de mesaim bitiyor. Bu kanunlara ve yönemenliğe uygunmudur not hafdanın 6 gününü çalışıyom.saygılarımla

  1. Admin dedi ki:

   İş Kanununa göre gece çalışması yedibuçuk saati geçemez, gece çalışan işçiye fazla mesai yaptırılamaz.

   1. ercan dedi ki:

    selam subat ayinda mazeretsiz ise gitmessek kac gun kesilir subat ayi 28 cektigi icin fazla kesiliyormus galiba

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     İşe gitmediğiniz gün sayısını 28’den düşerek kaç gün kesinti yapılacağını, daha doğrusu kaç günlük ücret ödeneceğini bulabilirsiniz.

 2. Muharrem dedi ki:

  S.a.şubat ayı SSK primi ne kadar.stopajla ne kadar.ocak ayı SSK primi ne kadardı indirim geldimi

  1. Admin dedi ki:

   A.S. Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere Şubat ayında işçinin giriş – çıkışı yoksa, eksik çalışma günü yoksa diğer aylarda olduğu gibi aynen 30 gün üzerinden bildirilmesi gerekir. Dolayısıyla Ocak ayı için ödenen prim tutarı neyse Şubat ayı için de aynı tutarda prim ödenmesi gerekir. (Bkz. 4/a (SSK) Kapsamındaki Sigortalılar İçin Ödenecek Prim Tutarları)
   Öte yandan 2020 yılı için asgari ücret desteği aylık 75 lira olarak uygulanacak olup, buna ilişkin Kanun 26 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Dolayısıyla Şubat ayı primi de asgari ücret desteği uygulanmadan tahakkuk etmiştir. Ancak uygulama 1 Ocak’tan geçerli olacağı için SGK daha sonra geriye dönük Ocak ve Şubat aylarına ait mahsup işlemlerini yapacaktır. (Bkz. 2020 Asgari Ücret Desteğinin Şartları Belli Oldu)

 3. ayfer dedi ki:

  merhaba ; Şubat ayında eksik günü olan personeller için gün sayısı sehven 28 e tamamlanmış örneğin 25 gün ssk 3 eksik gün şeklinde işten ayrılış bildirgeleri verilmiştir. E bildirgede ise 25 gün ssk 4 eksik gün olarak doğru şekilde verilmiştir.
  İşten ayrılış bildirgeleri için ceza yermiyiz ?

  1. Admin dedi ki:

   Önemli olan işten ayrılış bildirgesinde ve e-bildirgede belirtilen işten çıkış tarihi, eğer her iki belgedeki işten çıkış tarihi de mutabıksa sorun olmaz, e-bildirgedeki işten çıkış tarihi bir gün sonraysa bu durumda işten çıkış tarihinin e-bildirgedekine uygun olarak düzeltilmesi için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir, aksi halde prim belgesindeki işe giriş tarihi ile uyumlu olmadığı için bu sefer iptal ve ek prim belgesi vermeniz gerekebilir. Öte yandan düzeltilecek işten çıkış tarihine göre işten çıkış bildirgesi 10 gün içinde verilmişse ceza uygulanmaz.

 4. Yaşar dedi ki:

  Ek 6 prim borcum var çıkış yapıp borcu sildirmek istiyorum sgk borcumu silermi saygılar

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sigorta çıkışınızı yaptırmanız halinde sadece bundan sonrası için prim borcu çıkmasını önlemiş olursunuz, ancak Ek 6 sigortalılığında birikmiş borçlar silinmez.

 5. senih dedi ki:

  merhabalar.Ben 18 ocak 2021 de işe başladım ama halen aktif sayısı aynı ve 190 gün olarak gösteriyor.ben işe işkur üzerinden girmediğim halde şirket primleri yatırmadığı için mi e devlete yansımıyor? Birde benim işe girmeden önce prim borcum vardı bununla bir ilgisi olabilir mi?
  son olarak ta e-Bildirge Aylık Prim ve Hizmet Belgesini sorgulattım e devlet üzerinden kayıt yok diyor sizce bu durum normal mi? Bunun için ne yapmam lazım.saygılarımla