DOLAR 7,3096
EURO 8,6644
ALTIN 484,03
BIST 9,5951
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Ücretsiz İzinli Gösterdiği İşçisini Çalıştıran İşverene Ceza Uygulanacak

03.05.2020
A+
A-
Ücretsiz İzinli Gösterdiği İşçisini Çalıştıran İşverene Ceza Uygulanacak

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerin ve salgının sebep olduğu problemlerin ekonomiye olumsuz etkilerinin azaltılması, bu süreçte çalışmalarını azaltmak veya durdurmak zorunda kalan işverenlere destek sağlanması amacıyla, 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7244 sayılı Torba Kanun ile bazı düzenlemeler yapılmıştı.

Bu düzenlemeler kapsamında işverenlere sağlanan kolaylıklardan biri de işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen işçilere günlük 39 lira nakdi ücret desteği sağlanmasıdır. (Bkz. Günlük 39 Liralık Ödemeden Yararlanacak İşçiler ve Şartları başlıklı yazı.)

Ücretsiz izine gönderilen işçilere ödenecek söz konusu nakdi ücret desteğinin miktarı yeterli veya yetersizdir, o ayrı bir tartışma konusudur. Ancak bu düzenleme ile aslında işverenin eli önemli ölçüde güçlendirilmiştir. Çünkü iş mevzuatına göre, işçinin onayı olmadan tek taraflı bir kararla işverenin işçiyi ücretsiz izne göndermesi işçi açısından haklı fesih sebebi sayılacağından, koranavirüs salgınının sebep olduğu olumsuz koşullar nedeniyle işçisini ücretsiz izne göndermek zorunda kalsa da bu durumdaki işverenler ileride işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaklardı. (Bkz. Koronavirüs Sürecinde Ücretsiz İzin Uygulaması – İşçinin Hakları) Ancak konuya ilişkin düzenlemenin yer aldığı söz konusu torba Kanunda, bu süreçte işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen işçinin bu durumu haklı fesih sebebi sayamayacağı yönünde hükme yer verilmiş olduğundan, aslında işverenler bu konuda önemli bir sıkıntıdan kurtulmuş oldu.

Ancak bu durumu kötüye kullanabilecek işverenler olabileceği düşünülmüş olmalı ki (nitekim bu konuda sitemize şikayetler de gelmeye başladı) bu konuda aynı Torba Kanuna kötü niyetli işverenler için ceza uygulanacağına dair hüküm de konulmuştur. Buna göre, işçisini ücretsiz izne ayrılmış gibi gösterip, işçisine günlük 39 lira nakdi ödeme yapılmasını sağlayan, ancak bu işçisini işyerinde çalıştırdığı tespit edilen işverene, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere 2 bin 943 lira tutarında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca bu işçiler için ödenen nakdi ücret desteği ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek.

Tanınan bu hakkı kötüye kullanan yani ücretsiz izne göndermiş gibi gösterdiği işçisini işyerinde çalıştıran işverenler ALO 170 hattına veya İŞKUR’a bildirilebilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
  1. Tuna dedi ki:

    Aynı sorun bizdede var kimliğimizi gizli tutup nasıl şikayet edebiliriz .

    1. Admin dedi ki:

      Posta yoluyla İŞKUR’a isimsiz veya takma isimle dilekçe gönderebilirsiniz. Normalde isim, adres bilgileri yer almayan dilekçeler işleme alınmaz, ancak dilekçe inandırıcı olursa işleme alınabilir.