DOLAR 8,5611
EURO 10,1271
ALTIN 495,32
BIST 1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Per 34°C
Cum 34°C
Cts 35°C
Paz 35°C

Ücretsiz Sağlık Yardımlarından Yararlanma (Yeşil Kart) Şartları

25.12.2020
A+
A-
Ücretsiz Sağlık Yardımlarından Yararlanma (Yeşil Kart) Şartları

Kendisi sigortalı veya emekli olan, ölüm (dul – yetim) aylığı alan, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba – eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alanlar dışında kalan, yani hiçbir şekilde sosyal güvencesi olmayan kişilerin SGK sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için her ay GSS primi ödemeleri gerekmektedir.

Zaten belirtildiği şekilde hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin kendi talepleri olmasa bile SGK onları re’sen 60/1/g kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak kaydetmekte (tescil etmekte), bu kişiler hiçbir sağlık yardımı almasalar bile adlarına her ay GSS prim borcu tahakkuk etmekte, ayrıca bunların sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için ücretsiz verilen istisnai sağlık hizmetleri dışında GSS primlerini düzenli ödemeleri gerekmektedir. (Bkz. GSS’li Olma Şartı Aranmaksızın Ücretsiz Verilen Sağlık Hizmetleri Nelerdir ?)

GSS Borcundan Kurtulma ve Ücretsiz Sağlık Yardımı Alma İmkanı

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için SGK tarafından 60/1/g kapsamında GSS sigortalısı olarak tescil edilen, gerek prim borçlarının birikmemesi gerekse sağlık yardımı alması için her ay GSS primi ödemek zorunda olan kişi, maddi durumu iyi değilse resmi olarak ikamet ettiği yerdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) gelir testi için başvurabilir. Zaten SGK 60/1/g kapsamında GSS’li olarak kaydettiği kişiye bir ay içerisinden tebligat göndermektedir. Gelir testine kişi kendisi bizzat ya da kanunî temsilcisi aracılığıyla başvurabileceği gibi, engellilik ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların ise vekili aracılığıyla başvurması gerekmektedir. Gelir testine başvur için matbu başvuru formunun doldurulup imzalanıp Vakfa teslim edilmesi yeterlidir. (Bkz. Başından Sonuna Bütün Yönleriyle Gelir Testi ve Tespiti)

Gelir testi sonucunda, aile içinde kişi başına düşen aylık gelir seviyesi brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenler, 60/1/c-1 (eski adıyla yeşil kart) kapsamında prim ödemeden ücretsiz sağlık yardımı alma hakkı elde etmekte, artık bunlar adına GSS borcu işlememekte, hatta bazı durumlarda geriye dönük işlemiş borcun da bir kısmı veya tamamı silinmektedir. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte biri veya daha fazla çıkan kişinin ise her ay 60/1/g kapsamında brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında GSS primi ödemesi gerekmektedir. (Bkz. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları ) Gelir testinde kişinin aylık gelirinin nasıl tespit edildiği Gelir Testinde Gelir ve Giderler Nasıl Hesaplanır – Neler Dikkate Alınır ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

SGK’ya Ayrıca Başvuru Gerekmez

Gelir testine başvuran kişinin yeşil kart kapsamına geçmek için başka herhangi bir işlem yapması veya ayrıca SGK’ya başvurması gerekmeyip, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı testin sonucunu SGK’ya elektronik ortamda göndermekte, SGK gelir testinin sonucuna göre kişiyi 60/1/c-1 (yeşil kart) kapsamına almaktadır. Kişi bu durumu e-Devlet SGK sayfasından kontrol edebilir. GSS müstehaklık sorgulama sayfasında 60/1/c-1 ibaresi çıkıyorsa kişi SGK tarafından yeşil kart kapsamına alınmış demektir. Yönetmeliğe göre gelir tespiti iş ve işlemlerinin, kişinin başvurusundan itibaren en geç bir ay içinde tamamlanması gerekmekte olup, uzun süre geçtiği sonuç alamayan kişi önce gelir testi yapan Vakıfla, ardından SGK ile görüşebilir.

Gelir Testi Yaptırmasına Gerek Olmadan Yeşil Kartlı Sayılanlar

Aşağıda belirtilenler gelir testi yaptırmalarına gerek kalmadan Kanun gereği otomatik yeşil kartlı sayılmaktadır.

• Kendi sigortası olmayan, anne – babası üzerinden sağlık yardımı alma imkanı bulunmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocuklar.

• Kendi sigortası olmayan, yetim aylığı almayan, anne – babası üzerinden sağlık yardımı alma imkanı bulunmayan mezun çocuklar (lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek üzere mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl süreyle bu haktan yararlanabilirler).

• 2022 sayılı Kanun kapsamında yaşlılık (65 yaş) aylığı veya engelli aylığı alanlar.

• 2022 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren 18 yaş altı engellilerin bakımı amacıyla aylık bağlanacak kişilerden genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar.

• 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümlerine göre hakkında koruyucu tedbir kararı verilen kişilerden genel sağlık sigortalısı olmayan ve genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamına da girmeyen veya genel sağlık sigortası kapsamında olup sağlık yardımlarından yararlanamayanlar (bu hâllerin devamı süresince).

Konuyla İlgili Daha Ayrıntılı Bilgi

Başta gelir testine itiraz, yeşil kartlıların özel hastanelere ve üniversite hastanelerine gidip gidemeyeceği gibi konular olmak üzere gelir testi, yeşil kart ve genel sağlık sigortasıyla ilgili diğer konular hakkında ayrıntılı bilgi ve açıklama içeren diğer tüm yazılara GSS-Genel Sağlık Sigortası Rehberi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde bir - iki gün içinde cevaplandırılır. Emeklilikle, özellikle dul-yetim aylığı bağlanmasıyla ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.isvesosyalguvenlik.com
 1. Orhan dedi ki:

  GSS baş vurumu yaptığımda 2500 asgari ücret göstermiştim iki hafta sonra 4800 olarak göstermişler nasıl iptal edebilirim lütfen yardim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yazdıklarınızdan pek birşey anlamadık, siz gelir testi başvurusunda beyan ettiğiniz aylık kazancınızdan mı bahsediyorsunuz ?

   1. Dml dedi ki:

    Merhabalar babam Avusturyadan emekli ben de boşadım ve çalışmıyorum 2008 tarihli kanun öncesinde de babamın sigortasından faydalanıyordum şuan tekrar yaralayabilir miyim ve ne yapmam gerekli teşekkürler

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     1 Ekim 2008 tarihinden önce babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkı elde etmiş olduğunuza göre, şimdi de babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/es-cocuk-ana-baba-icin-sgkya-gitmeden-gss-basvuru-imkani/ başlıklı yazıda açıklandığı şekilde e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak babanız Türkiye’den emekli olmadığı için belki sistem kabul etmeyebilir, o zaman SGK müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 2. Zeynep dedi ki:

  Merhaba karaman merkezden yaziyorum gelirimiz yok 7 aylik bebegimiz var cimer e basvuruda bulundum a101 veya bim alisveris kartindan istedim yesil kartli oldugumuz icin sosyal yardimlasmayi arayin yardimci olsunlar denildi ne gibi yardim edilir bilgi verebilirmisiniz

 3. Buket dedi ki:

  Merhaba,yakın tarihte gss prim borcumun olduğuna dair tebligat aldım ve gss kapsamına alındığımı o zaman öğrendim,yaklaşık bir senedir hiçbir şekilde bu konuda bilgilendirilmedim, haliyle gecikme faizi cezası da her ay eklenmiş oldu. Bakmakla yükümlü kişi statüsünde annem üzerinden bu hakkı aldığımı biliyordum fakat gerekli yerleri aradığımda bana annemin 2008 tarihinden önceki 120 gün 4a sigortalı veya 240 gün 4b bağkur sigortalı olmadığından ötürü gss kapsamına alındığım belirtildi. Şuan aktif olarak çalışıyor ve sgk’lı fakat ben bundan yararlanamıyorum. Bir de gss kapsamında alındığım tarihten sonra sgk anlaşmalı özel bir hastaneye gitmiştim ve orada annem üzerinden hastane sisteminde görünebildim ve sgk’lı gözüktüğüm için muayene ücretinin daha az bir kısmı alındı. Bu konularda beni bilgilendiriseniz çok sevinirim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Konunun iki ayrı yönü var, bu nedenle iki ayrı maddede cevap vereceğiz.
   1- Kısa çocukları anne – babaları üzerinden sağlık yardımı alma şartları yönünden, sosyal güvenlik reformuyla birlikte 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren erkek çocuklarla aynı şartlara tabi hale geldiler. Dolayısıyla öğrenimleri devam etse bile 25 yaşını doldurduktan sonra (eğer engelli – malul değillerse) anne – baları üzerinden sağlık yardımı alamıyorlar. Ancak kazanılmış hakların korunması kapsamında, 1 Ekim 2008 tarihinden önce doğmuş ve anne veya babası üzerinden sağlık yardımı elde etmiş kız çocukları eski hükümlere tabi, yani yaşları ne olursa olsun fark etmez evli olmadıkları sürece anne – babaları üzerinden sağlık yardımı alabiliyorlar. Ancak anladığımız kadarıyla siz 1 Ekim 2008 tarihinden önce bu hakkı kazanamamışsınız. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kiz-cocuklarinin-saglik-yardimlarinda-yararlanma-sartlarindaki-ozellikli-durumlar/)
   2- Size GSS kapsamında tescil edildiğinize dair SGK’dan gelen yazının tebliğ tarihinden itibaren bir aylık süre içerisinde gelir testine başvurursanız, sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliriniz brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa, hem geriye dönük tüm GSS borçlarınız silinir, hem de 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımı elde edersiniz. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/genel-saglik-sigortasi-prim-borcu-cikarilanlar-ne-yapmali/)

   1. Buket dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ederim. 21 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim, öğrenimim hala devam ediyor. Makaleyi incelediğimde de “yükseköğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurana kadar ana veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabileceklerdir.” ifadesi yer alıyor. Annemin sigorta girişi 1998 yılında, 1999 yılında çalışıyor ondan sonra 2013 yılına kadar çalışmıyor. Bana söylenende annem 2008 yılında 120 gün sigortalı olmadığından gss kapsamına alınmış olmam. Öğrenim detayını belirtmediğim için önceki mesajımda tekrar sormak istedim daha net anlamak adına, bu durumda da annem üzerinden bu hakkı sağlayamıyor muyum? 25 yaşıma kadar.

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Annenizin 1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK kapsamında en az 120 gün sigortalılığı varsa, kendisi sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde etmiş, dolayısıyla siz de 1 Ekim 2008 tarihinden önce anneniz üzerinden sağlık yardımı alma hakkı elde etmişsiniz demektir. Ancak bu kazanılmış hak sizin 25 yaşından sonra da anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alabilmeniz konusunda işinize yarar. Sizin şu an anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alabilmeniz içinse onların sosyal güvencelerinin olması yani sigortalı veya emekli olmaları gerekir.

 4. Murat dedi ki:

  Yaklaşık 8 ay önce yeşil kartlı olduk çocuğum otomatik olarak yeşilkartlımı oluyor yoksa sgk dan mı yararlanıyor saygılar

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Çocuğunuz da sizinle birlikte yeşil kart kapsamına alınmıştır. Öte yandan anne – babasının sosyal güvencesi olmayan 18 yaş altı çocuklar otomatik olarak (herhangi bir başvuruya gerek kalmadan) 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında GSS’li sayılıyor zaten. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/18-yasindan-kucuk-cocuklarin-sagliktan-yararlanma-durumu/)

 5. Fatih dedi ki:

  Merhabalar 24 yaşındayım uzun bir süredir sigortam yok işsizlik maaşı ve sigortası uzun zaman önce bitti. Herhangi sağlık sigortam olmadığı için sağlıktan yararlanamıyorum. Babam emekli yeşil kartlı onun üzerinden sağlıktan yararlanabilir miyim nasıl bir süreç izlemem gerekiyor yoksa gss başvurusu mu yapmam gerekli. teşekkürler.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Babanızın üzerinden sağlık yardımını üniversite öğrenimi görmeniz halinde ve en fazla 25 yaşını doldurana kadar alabilirsiniz. Aksi halde her ay 60/g kapsamında GSS primi ödemeniz gerekir. Gelir testine başvurarak sonucuna göre belki prim ödemekten kurtulabilirsiniz.

   1. Fatih dedi ki:

    Üniversite öğrenimim devam ediyor fakat otomatik olarak babam üzerinden sağlıktan yararlanamıyorum. Bu durumda başvuru yapmam veya bildirmem gereken yer neresi acaba. E devlet üzerinden Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt bölümünden mi başvuru yapmalıyım bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

   2. Fatih dedi ki:

    E devlet üzerinden Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt bölümünden mi başvuru yapmalıyım. Otomatik olarak yaralanamıyorum.

    1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

     Evet Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt sayfasındaki “□ Bakmakla yükümlü olunan (anne, baba, çocuklar)” kısmından başvurmanız gerekir. Açıklama için
     https://www.isvesosyalguvenlik.com/es-cocuk-ana-baba-icin-sgkya-gitmeden-gss-basvuru-imkani/ başlıklı yazıya bakabilirsiniz. Eğer sistem kabul etmezse o zaman öğrenci belgesiyle birlikte SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 6. Nerna dedi ki:

  Ben GSS yeşil kartlı olarak yararlaniyordumeski adıyla daha sonra çalışmaya başladım 1 buçuk yıl sonra işten ayrıldım yeşil kartim devam edermi