DOLAR 6,8612
EURO 7,7521
ALTIN 392,22
BIST 8,5740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Üvey Çocukların Sağlıktan Yararlanma Durumu

04.07.2018
A+
A-

Daha çok 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındakilerin üvey çocuklarının (memurun evlendiği eşinin daha önceki evliliğinden olan çocuğu)  ana – babaları üzerinden sağlık yardımı alma imkanları bulunmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışmaya başlamış olan 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalıların (Türk Silahlı Kuvvetlerinde aynı kapsamda çalışan askeri ve sivil personel hariç) 15 Ocak 2010 tarihinden önce doğan çocukları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde aynı kapsamda çalışan askeri ve sivil personelin 15 Ekim 2010 tarihinden önce doğan çocuklarından, evli olmayan üvey erkek çocukları durumlarında değişiklik oluncaya kadar herhangi bir şart aranmaksızın 25 yaşına kadar, evli olmayan üvey kız çocukları ise durumlarında değişiklik oluncaya kadar bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde üvey anne veya babaları üzerinden sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılardan (Türk Silahlı Kuvvetlerinde aynı kapsamda çalışan askeri ve sivil personel hariç), 15 Ocak 2010 tarihi veya sonrasında evlenenlerin, Türk Silahlı Kuvvetlerinde aynı kapsamda çalışan askeri ve sivil personelden ise 15 Ekim 2010 tarihi veya sonrasında evlenenlerin üvey çocukları üvey anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alamayacaktır. 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalıların (Türk Silahlı Kuvvetlerinde aynı kapsamda çalışan askeri ve sivil personel hariç) 15 Ocak 2010 tarihinden önce sağlık hizmeti karşılanan üvey erkek çocukları, Türk Silahlı Kuvvetlerinde aynı kapsamda çalışan askeri ve sivil personelden ise 15 Ekim 2010 tarihinden önce sağlık hizmeti karşılanan üvey erkek çocukları ise sigortalı bu tarihten sonra kamu işyerinden ayrılmış olsa bile üvey anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabileceklerdir.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaya başlayanlar ile 1 Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra diğer sigortalılık statülerinde (4/1-a, 4/1-b, isteğe bağlı, ek-5, ek-6 gibi) sigortalı olan kişilerin üvey çocukları bakmakla yükümlü olunan kişi olarak değerlendirilmeyeceğinden, bu çocuklar üvey anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alamayacaktır.

1 Ocak 2012 tarihinden önce güvenlik korucusu olarak görevlendirilenlerin bakmakla yükümlü olduğu üvey çocukları, durum değişikliği olmadığı sürece sağlık yardımlarından yararlanacaktır. Ancak 1 Ocak 2012 tarihinden sonra güvenlik korucusu olarak görevlendirilenler ile 442 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlananların üvey çocukları ise bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmayacağından, bu çocuklar üvey anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alamayacaktır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Yelda dedi ki:

  İyi günler. Size ilk evliliğimden olan 14.09.2008 doğumlu erkek çocuğum hakkında soru sormak istiyorum. Çocuğumun velayeti bendedir. 30.10.2016 tarihinde ikinci evliliğimi yaptım. Eşim TSK mensubudur ve işe başlama tarihi 30.08.1999’dur. Ben çalışmıyorum. Çocuğum için Aile yardımı (çocuk yardımı) ödeneği almaktayız. Ayrıca, Temmuz 2019 itibariyle eşim ABD’de görevli olacak (2 veya 3 yıl) ve ben de onunla gideceğim. Yurt dışında da çocuk yardımı alabileceğimizi öğrendim.
  Yaptığım araştırmalar neticesinde, çocuğumun şimdiki eşim üzerinden sağlık hizmeti alıp alamayacağı hakkında net bilgi edinemedim. Eğer bu hizmeti alabiliyorsa, yurt dışında da faydalanabilir mi? Faydalandığı taktirde çocuğumu yurt dışına götürmeyi istiyoruz. Bu sebeple önceki eşimden muvafakatname de aldım.
  Çocuğumun üvey babası üzerinden yurt içi ve yurt dışı sağlık hizmeti alıp alamayacağı hakkında bilgi verirseniz bizi mutlu edersiniz. Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda net bir bilgi edinememiş olmanız gayet normal, çünkü konu o kadar karışık ki SGK’nın en son değişikliklerden sonra 2017 yılında yayımlandığı Sağlık provizyon aktivasyon konulu genelgesinden yararlanarak yazdığımız yukarıdaki yazıyı şimdi okurken biz bile anlamakta zorlandık.
   Genel olarak çocuklar üvey anne veya babaları üzerinden sağlık yardımlarından yararlanamıyor. Sizin çocuğunuz sizin üzerinizden veya velayeti sizde olsa ve öz babası ayrı yaşıyor olsa, hatta başka biriyle evlenmiş olsa bile fark etmez onun üzerinden sağlık yardımı alabilir. Ancak şu anki eşiniz üzerinden sağlık yardımı alamaz. Yukarıdaki yazının ilk kısımlarında da açıklandığı üzere bu konuda Emekli Sandığına tabi personel için ayrıcalık var sadece. Yukarıda belirtilen durumlarda emekli sandığına tabi personelin çocukları üvey babaları üzerinden sağlık yardımı alabilirler. Eğer siz veya eski eşiniz Emekli Sandığına tabi personel idiyse çocuğunuz şu an birlikte yaşadığınız üvey babası üzerinden sağlık yardımı alabilirdi.
   Öte yandan SGK emeklilik ve GSS konularında zaman zaman Yönetim Kurulu Kararları ile uygulama değişikliğine gidebiliyor. Bu nedenle en doğrusu Bilgi Edinme kapsamında SGK’ya bir yazı yazıp bilgi istemeniz daha doğru olur. SGK size bir ay içinde yazılı bilgi vermek zorundadır.

 2. Saadet dedi ki:

  Merhaba benim ilk eşim öldü ondan iki çocuğum var şimdiki eşim özel sektörde çalışıyor sigortası var ilk eşimden olan çocuklarım biri 20 yaşında diyeri 17 şimdiki eşimin sigortasından faydalanma şansları varmı acaba

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef bu mümkün değil, bu husus yukarıdaki yazıda belirtilmiştir. Bu iki çocuğunuz sadece sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilir, ancak sizin de sosyal güvenceniz yok. Bu durumda 27 yaşındaki çocuğunuz 18 yaşını doldurana kadar ücretsiz sağlık yardımı alabilir. 20 yaşındaki çocuğunuz için gelir testine başvurun, eğer aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa 60/c-1 (yeşilkart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımı alabilir. Fazla çıkarsa aylık 76 lira GSS primi ödeyerek 60/g kapsamında sağlık yardımı alabilir.

 3. Şevket Demirkaya dedi ki:

  1981 tarihinden itibaren Devlet Memuru olarak görev yapıyorum. Eşim yabancı uyruklu. Eşimin önceki evliliğinden 2006 doğumlu bir kız çocuğu var ve velayeti eşimde. Üvey kızım Sağlık sigortası ve aile yardımından yararlanabilir mı?

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki yazıda da açıklandığı üzere Devlet memuru olduğunuz ve üvey kızınız 15 Ocak 2010 tarihinden önce doğmuş olduğu için yararlanabilirsiniz gibi görünüyor. İsterseniz sizin üzerinizden sağlık aktivasyonu yapılması için SGK’ya başvurun.

 4. Süleyman dedi ki:

  Merhaba ben yazınızı okudum ama anlayamadigim yerler var yardımcı olabilirseniz sevinirim tam netlestiremedim kafamda.
  Benim eşimin ilk evliliğinden 1 çocuğu var 2016 doğumlu. Bizim evliliğimiz 2019. Çocuğun velayeti eşimin üzerine. Eşim şuan çalışıyor ama işten ayrılma durumu var. Çocuğun sağlık güvencesi şuan eşimin üzerinde. Eşim işten çıktığı zaman sağlık güvencesi eşi olarak benim üzerimden yararlanabilecek. Ama çocuğun sağlık güvencesi durumu ne olacak bundan emin değiliz. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Admin dedi ki:

   Sizin sosyal güvenceniz nedir belirtmemişsiniz, ancak genel durum yukarıdaki yazıda koyu puntolarla açıklanmıştır. Eğer memur olarak çalışıyorsanız memurlarla ilgili istisnai durumlar da yukarıdaki yazıda belirtilmiştir. Eğer memur değilseniz üvey çocuğunuz sisin üzerinizden sağlık yardımı alamaz, memur iseniz yazıda belirtilen istisnai durumlardan biri varsa sağlık yardımı alabilir.

 5. Hasan dedi ki:

  Merhaba. Bir konuda yardım isteyecektim. 5434 tabi memurum. 2018 yılında evlendim. eşimin önceki evliliğinden velayeti kendinde olan 1 çocuğu var. eşim çalışmıyor. çocuğun babasının sigortası yok sağlıkta eşinden yararlanıyor. çocuk ne anneden nede babadan sağlık yardımı alamadığı için yeşil kartlı olarak görünüyor. bu sebeple özel hastanede tedavi olamıyoruz. çocuğu sağlık güvencesinde kendi üstüme almam yada gss ye geçirme şansım varmı dır?

  1. Admin dedi ki:

   GSS’ye geçirebilirsiniz, yani 60/g kapsamında GSS sigortalısı yaptırabilirsiniz, ancak çocuk 18 yaşından küçükse annesinin 60/g kapsamında GSS’li olması ve çocuğun onun üzerinden yararlanması gerekir. Ayrıca memur olduğunuza göre yukarıdaki yazıda belirtilen istisnalar kapsamına giriyorsanız çocuk sizin üzerinizden de sağlık yardımı alabilir.

 6. Tugrul dedi ki:

  Merhaba
  Eşim ukrayna vatandası ben özel sektör sgklıyım
  Eşim sigortamdan yararlanabiliyor
  Eşimin ilk evliliğinden olan 6 yaşındaki kızı sigortamdan yararlanabilirmi? Ben olmayacağını biliyorum fakat bizim durumumuzdaki bir çok kişi sosyal medyada yararlandığını söylüyor

  1. Admin dedi ki:

   Üvey çocuklar genel olarak üvey babası veya annesi sağlık yardımı alamaz. Bunun çok az istisnası olup, bu istisnai durumlar yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.