DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,54
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu

Üzerinden Sağlık Yardımı Alınamayacak Kişiler

08.04.2016
A+
A-

Genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık yardımlarından yararlanabildiği gibi bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler yani eş, çocuk, anne – baba da bu kişi üzerinden sağlık yardımı alabilmektedir.

Ancak aşağıda bazı kişiler GSS kapsamında olduğu halde bunlar sadece kendileri sağlık yardımından yararlanabilmekte, bu kişiler üzerinden eş, çocuk, anne ya da babanın sağlık yardımı alma imkanı bulunmamakta, yani bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunmamaktadır.

Bu kapsamdaki kişiler aşağıda belirtilmiştir;

Bazı kişiler sigortalı / genel sağlık sigortalısı olsa dahi onlar üzerinden eş – çocuk, anne veya babaları sağlık yardımı alamazlar. Bu kişilerin sigortasından sadece kendileri yararlanır. Bunlar aşağıda belirtilmiştir;

 • 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi (5/1-b) kapsamında sigortalı (kısmi sigortalı) olanlar:

– 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu kapsamına giren aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler.
– Meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler.
– Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler.
– Kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar.

 • Aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu için (2018 yılı için aylık 676,50 TL) prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanan yani bir nevi yeşil kartlı sayılan kişi.
 • Uluslararası koruma başvurusu veya statüsü sahibi ve vatansız olarak tanınan kişi.
 • 2022 sayılı Kanuna göre aylık (engelli aylığı) alanlardan 18 yaşından küçük olanlar.
 • 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler ile ana ve babası olmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocuklar.
 • Ülkemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler.
 • 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca avukatlık stajı yapmakta olanlar.
 • 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümlerine göre hakkında koruyucu tedbir kararı verilen kişiler.
 • Hak sahibi olarak ölüm aylığı/geliri (dul-yetim aylığı) alan kişiler.
 • Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar.
 • Yedek subay öğrencileri (yedek subay nasıp tarihine kadar).
 • Askeri öğrenci adayları ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrenci adayları (yemin ettikleri tarihe kadar).
 • Yabancı misafir askeri personel.
 • Milli Savunma Üniversitesi ile fakülte ve yüksekokullarda, Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askeri öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksekokulları ve astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tâbi tutulan adaylar.
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencileri.
 • Polis Akademisi ile fakülte ve yüksekokullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler ile polis naspedilmek üzere Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde polislik eğitimine tabi tutulan adaylar.
 • İçişleri Bakanlığı veya Dışişleri Bakanlığı tarafından Türk soylu olduğu bildirilen yabancılar.

5/1-b kapsamında sigortalı olup yukarıda sayılanlar eğer bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde iseler zaten bunlar kendi sigortaları üzerinden değil, kendilerine bakmakla yükümlü olan kişi üzerinden sağlık yardımları alırlar. Aynı şekilde 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca avukatlık stajı yapmakta olanlardan da bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olanlar, kendilerine bakmakla yükümlü olan kişi üzerinden sağlık yardımları alırlar. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.