DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 502,04
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Paz 23°C
Pts 25°C
Sal 28°C
Çar 24°C

Vergi İndiriminden Yararlanan İşçinin AGİ’si Nasıl Hesaplanır ?

22.10.2018
A+
A-
Vergi İndiriminden Yararlanan İşçinin AGİ’si Nasıl Hesaplanır ?

AGİ yani asgari geçim indirimi çalışandan kesilmesi gereken vergiden yapılan indirimdir. İndirim yapılan kısım çalışana ödenmesi gerekmektedir.

Çalışan eğer yüzde 40 veya daha fazla engelli ise ve engellilik nedeniyle de vergi indiriminden yararlanıyorsa, bu durumda hem asgari geçim indiriminin hem de vergi indiriminin nasıl hesaplanacağı ve nasıl uygulanacağı konusunda bazen tereddüt yaşanabilmektedir.

Bu durumda önce engelli çalışanın gelir vergisi matrahından engellilik indirimi düşülmeli, kalan gelir vergisi matrahı üzerinden kesilecek gelir vergisi hesaplanmalı, bu tutardan da asgari geçim indirimi düşülmelidir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli konu, uygulanacak asgari geçim indirimi tutarının engellilik indirimi uygulandıktan sonra kalan gelir vergisi tutarını aşmamasıdır. Çünkü yukarıda da belirtildiği üzere, asgari geçim indirimi çalışanın ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisinden yapılan indirim olduğundan, dolayısıyla uygulanacak asgari geçim indirimi tutarı o çalışanın ücretinden eksilecek gelir vergisi tutarından fazla olamayacaktır. Bu nedenle de çalışana engellilik indirimi uygulandıktan yani çalışanın gelir vergisi matrahından engellilik indirimi tutarı düşüldükten sonra, gelir vergisi matrahı kalmazsa, bu durumda o çalışan ayrıca asgari geçim indirimi uygulamasından yararlanamaz.

Asgari ücretle çalışan bekar bir işçi için yapılacak hesaplamalar aşağıda örnek olarak belirtilmiştir. İşçinin evli olması, çocuk sahibi olması halinde yine hesaplama aşağıda belirtildiği şekilde yapılacak, sadece asgari geçim indirimi tutarı değişecektir.

2018 yılı için uygulanacak engelli vergi indirimi tutarları ile sınıflandırmaya esas alınan engellilik dereceleri, asgari geçim indirimi tutarları Aylık Engelli İndirimi Tutarları, Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfalarında belirtilmiştir.

Birinci Derece Engelli İşçi İçin Örnek Hesaplama

2018 Yılı Aylık Brüt Asgari Ücret: 2.029,50 TL

2018 Yılı Birinci Derece Engellilik İndirimi Tutarı: 1.000 TL

Bekar İşçi Aylık AGİ Tutarı: 152,21 TL

Asgari Ücret Aylık Gelir Vergisi Matrahı: 1.725,07 TL

Engellilik İndiriminin Vergi Matrahından Düşülmesi: 1.725,07 – 1.000 = 725,07 TL

Engellilik İndirimi Uygulandıktan Sonra Kalan Gelir Vergisi Matrahı: 725,07 TL

Kalan Vergi Matrahı Üzerinden Hesaplanan Gelir Vergisi: 725,07 x % 15 = 108,76 TL

Uygulanacak Asgari Geçim İndirimi Tutarı: 108,76 TL

Asgari Geçim İndirimi Hariç İşçiye Ödenecek Net Ücret: 1.600,91 TL

Asgari Geçim İndirimi Dahil İşçiye Ödenecek Net Ücret: 1.600,91 + 108,76 = 1.709,67 TL

Önemli Açıklamalar:

1- Asgari geçim indirimi hariç işçiye ödenecek net asgari ücret, işsizlik sigortası dahil sigorta primi işçi hissesi, engellilik indirimi uygulandıktan sonra kalan gelir vergisi matrahına isabet eden gelir vergisi ve damga vergisi brüt asgari ücretten düşüldükten sonra kalan tutardır. (2.029,50 – 304,43 – 108,76 – 15,40 = 1.600,91) Sigorta primi işçi hissesi ve damga vergisi tutarı Aylık Net Asgari Ücretin Hesabı sayfasında yer almaktadır.

2- 2018 yılı bekar işçi aylık asgari geçim indirimi tutarı normalde 152,21 TL’dir. Ancak örnek hesaplamada da görüldüğü üzere, engellilik vergi indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan aylık gelir vergisi tutarı 108,76 TL’dir. Asgari geçim indirimi bu tutardan yüksek olamayacağından, bu çalışana aylık 108,76 TL asgari geçim indirimi ödenecektir. Eğer işçi asgari ücretten daha yüksek ücret alıyorsa ve engellilik indirimi uygulandıktan sonra kalan vergi matrahına isabet eden gelir vergisi tutarı işçiye ait asgari geçim indirimi tutarından daha yüksek olursa bu durumda asgari geçim indiriminin tamamı işçiye ödenir.

İkinci Derece Engelli İşçi İçin Örnek Hesaplama

2018 Yılı Aylık Brüt Asgari Ücret: 2.029,50 TL

2018 Yılı İkinci Derece Engellilik İndirimi Tutarı: 530 TL

Bekar İşçi Aylık AGİ Tutarı: 152,21 TL

Asgari Ücret Aylık Gelir Vergisi Matrahı: 1.725,07 TL

Engellilik İndiriminin Vergi Matrahından Düşülmesi: 1.725,07 – 530 = 1.195,07 TL

Engellilik İndirimi Uygulandıktan Sonra Kalan Gelir Vergisi Matrahı: 1.195,07 TL

Kalan Vergi Matrahı Üzerinden Hesaplanan Gelir Vergisi: 1.195,07 x % 15 = 179,26 TL

Uygulanacak Asgari Geçim İndirimi Tutarı: 152,21 TL

Asgari Geçim İndirimi Hariç İşçiye Ödenecek Net Ücret: 1.530,41 TL

Asgari Geçim İndirimi Dahil İşçiye Ödenecek Net Ücret: 1.530,41 + 152,21 = 1.682,62 TL

Önemli Açıklamalar:

1- Engellilik indirimi düşüldükten sonraki vergi matrahı üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarı AGİ tutarından yüksek olduğundan, burada AGİ tutarının tamamı işçiye ödenecektir. Eğer bu işçi evli – eşi çalışmayan – 1 çocuklu işçi olsaydı normalde bu işçi için 2018 yılı aylık asgari geçim indirimi tutarı 205,49 TL’dir. Ancak engellilik indirimi uygulandıktan sonra kalan gelir vergisi tutarı 179,26 TL olduğundan, işçiye ödenecek asgari geçim indirimi de bu tutarı aşamayacağından, bu işçiye asgari geçim indirimi 205,49 TL değil, 179,26 TL ödenecektir.

2- İşçinin ücreti asgari ücretten yüksek olsa bile ödenecek asgari geçim indirimi tüm çalışanlar için asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır, işçinin ücreti asgari ücretten yüksekse bu durumda sadece gelir vergisine esas vergi matrahı, dolayısıyla da gelir vergisi tutarı değişmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

———–

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde bir - iki gün içinde cevaplandırılır. Emeklilikle, özellikle dul-yetim aylığı bağlanmasıyla ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.isvesosyalguvenlik.com
 1. RECEP dedi ki:

  Bir kamu kurumunda 3 yıldır vergi indiriminden (3.derece) faydalanarak çalışmaktayım ancak sadece 290 tl vergi indirimi yapılmakta asgari geçim indirimi vergimden mahsup edilmemekte geriye dönük 3 yıllık mahsup edilmeyen tutarı alabilir miyim ve alabilirsem nasıl alabilirim.

 2. Recep dedi ki:

  3 yıl önce bir kamu kurumunda çalışırken engelli vergi indirimi aldım ve vergi matrahından 3.derece üzerinden vergiden muaf tutuldum ancak yazınızdan anladığım kadarıyla asgari geçim indirimi tutarı kadar ödediğim vergiden muaf olmam gerekli işveren bana böyle bir ödeme 3 yıldır yapmadı nasıl bir yol izlemeliyimki geçen 3 yıl için ödenmeyen tutarı geri alayım be bundan sonraki maaşlarımda bu tutarı alabileyim.

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 3. İlyas dedi ki:

  2 derece engelliyim 3 çocukluyum ve eşim çalışmıyor yeni asgari maaşım ne olur

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Asgari ücretle çalışıyorsanız 1 Ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere AGİ dahil aylık 3.013 Lira (üç bin on üç lira) ödenmesi gerekir.

 4. tülay dedi ki:

  merhaba oğlumun %90 kadar Engelli eşim iş yerine başvurdu dönüş de oldu ancak bugün ne kadar bir miktarın ödeneceğini öğrenmek istedik vergi dairesinden 200 TL dediler doğru mu? bu durumda agi kesilir mi? bilgi alabilirsem çok sevinirim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sorunuzu tam anlaşılır yazmamışsınız, eğer engelli çocuğunuz nedeniyle eşiniz vergi indiriminden yararlanacaksa, önce engelli indirim tutarı eşinizin maaşının vergi matrahından düşülecek, ardından AGİ uygulanacak. Yani eşinizin AGİ’si kesilmez, kesilemez, bu indirimden dolayı maaşında azalma meydana gelmez, aksine bir miktar daha fazla maaş alması gerekir.

 5. Uğur dedi ki:

  3400 net maaş + agi (456,13) ile çalışan 1.derece engelli bir kişinin hesaplanan gelir vergisi 430,18 olarak gözüküyor ve haliyle bu miktarda agi alıyor. Bu hesaplama doğru mudur? Olması gereken agi rakamı ve fiziken ödenen agi rakamı arasındaki fark çalışan için bir kayıp mı? Teşekkürler

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Engellilik nedeniyle uygulanan vergi indirimi ile asgari geçim indirimi çalışanın maaşından kesilip Devlete ödenmesi gereken gelir vergisinden yapılan bir indirimdir. Aradaki tek fark engellilik indirim tutarı gelir vergisinin hesaplanmasında esas alınan matrahtan düşülür, asgari geçim indirimi ise matraha gelir vergisi oranı uygulanıp kesilmesi gereken gelir vergisi tutarı hesaplandıktan sonra bu tutardan AGİ düşülür. Çalışana ödenecek toplam asgari geçim indirimi tutarı da asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarını aşamaz. Bu üst sınır sadece asgari ücretli çalışanlar için değil tüm çalışanlar için geçerlidir ve 2021 yılında AGİ üst sınırı 456,13 TL’dir. AGİ’de ikinci üst sınır ise çalışanın maaşından kesilmesi gereken gelir vergisi tutarını aşamaz. Verdiğiniz örnekteki çalışanın engelli vergi indirimi uygulandıktan sonra ücretinden / maaşından kesilmesi gereken aylık gelir vergisi tutarı 430,18 olarak gözüküyorsa o zaman bu çalışana aylık 430,18 liradan fazla AGİ ödenmez, çünkü asgari geçim indirimi çalışandan kesilmesi gereken gelir vergisinden yapılan bir indirim olduğundan, doğal olarak bu indirim yani AGİ tutarı o ay için çalışanın maaşından kesilmesi gereken gelir vergisi tutarından fazla olamaz.
   Öte yandan bu örnekteki çalışana işveren AGİ adı altında aylık 456,13 TL ödemek isterse buna engel bir durum yok, Çünkü burada zaten çalışandan kesilip Devlete ödenecek bir gelir vergisi kalmıyor, ancak aradaki farkın gelir – damga vergisi ve sigorta primine tabi tutulması gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/isveren-agiyi-daha-dusuk-veya-yuksek-odeyebilir-mi/)

 6. İsa dedi ki:

  Merhaba yüzde 90 özürlü oğlum için vergi iadesi alıyorum maaşımda 225 TL artış oldu fakat 456 TL olan agi 299 TL ye düştü bana kalan fark ise sadece 69 TL bu yasalmı

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Asgari geçim indirimi işçinin maaşından kesilip Devlete ödenmesi gereken gelir vergisi tutarından yapılan bir indirim olup, işveren bu tutarı işçiye ödemektedir. Ancak kendisi veya çocuğu engelli olduğu için vergi indiriminden yararlanan işçinin maşından kesilmesi gereken gelir vergisinden önce engellilik indirimi düşülür, ardından işçiye ödenecek AGİ hesaplanır. Dolayısıyla ikisinin tutarı işçinin maaşından kesilmesi gereken gelir vergisi tutarından fazla olamaz. Sizin maaşınızdan kesilmesi gereken gelir vergisi tutarına vergi indirimi uygulandıktan sonra, kalan gelir vergisi tutarı 299 lira olabilir, bu durumda da işverenin size ödeyeceği AGŞ tutarı 299 lirayı geçemez.

 7. Gökhan dedi ki:

  Merhaba 1.derece engelli çocuğum üzerinden vergi indirimine başvuru yaptım. 2 çocuğum var eşim çalışmıyor aylık 402 lira agi yatırılıyor gelir vergisi matrahım 3800 asgari ücret ile calisiyorum fakat ek olarak cocuk yardımı prim yani ek odemeler ile aylık brüt görünen ücret 4600 tl bu durumda engelli indirimi yansıdığinda ne kadarlik bir ücret artışı olur şimdiden teşekkürler.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Aynı zamanda engelli indirimi uygulanan çalışanın maaşına yansıyacak indirim tutarı ve AGİ’nin nasıl hesaplanacağı sayfa başında belirtilen yazıda açıklanmıştır. Ayrıntılı maaş / ücret bilgilerinize, tabi olduğunuz vergi dilimine göre bu tutarın hesaplanması gerekir. Bunu biz bilemeyiz.