DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı
İstanbul
6°C
Kar Yağışlı
Paz 3°C
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C

Yapılandırılan Borçla İlgili İcra – Haciz veya Teminatlar Ne Olacak ?

18.12.2020
A+
A-
Yapılandırılan Borçla İlgili İcra – Haciz veya Teminatlar Ne Olacak ?

SGK’ya borcu olanlar için 7256 sayılı Torba Kanun ile yeni bir borç yapılandırma / taksitlendirme imkanı getirilmiş olup, icra takibi başlatılmış, haciz uygulanmış borcun yapılandırılması halinde durumun ne olacağı aşağıda açıklanmıştır.

İcra Takiplerinin Durumu

Yapılandırma işlemleriyle ilgili olarak SGK tarafından yayımlanmış olan “7256 sayılı Kanun Uyarınca Alacakların Yapılandırılması konulu” ve 2020/45 sayılı Genelgede konuya ilişkin olarak aynen;

• Yapılandırma talebinde bulunan borçluların bu borçları için takip – haciz ve satış işlemleri durdurulacaktır.

• Yapılandırma talebine istinaden haciz ve satış işlemleri durdurulduğundan;

– Yapılandırma öncesi trafik tescil kayıtları üzerine yakalama şerhi konulmuş olan ancak henüz trafikten men edilmemiş araçlar üzerindeki Kurum haczinin baki kalması kaydıyla, yakalama şerhlerinin kaldırılması için yapılandırma başvurusunda bulunulması,

-Yapılandırma öncesi haczedilmiş ve trafikten men edilerek otoparkta çekilmiş araçlar üzerindeki yakalamaların kaldırılması için yapılandırma başvuruşunda bulunulmuş ve yediemin ücretinin ödenmiş olması,

gerekmektedir.

açıklamalarına yer verilmiştir.

Dolayısıyla yasal ödeme süresi geçtiği halde ödenmediği için icraya intikal eden borçlarla ilgili olarak, borçlunun yapılandırma başvurunda bulunması ve borçlarını yapılandırılması halinde SGK ödeme emri göndermeyecek, ödeme emri gönderilmiş ve borçluya tebliğ edilmişse SGK hakkında icra ve haciz işlemleri uygulamayacak. Eğer SGK süreci başlatmış ve haciz uygulamışsa yani borçlunun mal, alacak ve haklarına haciz koymuşsa bu durumda da aşağıda açıklandığı şekilde işlem yapılacak.

Hak ve Alacalar Üzerindeki Hacizlerin Durumu

SGK’ya olan borçlarından dolayı üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarına (maaş, aylık, gelir, kira, bankada bulunan para, ihale makamında bulunan istihkak – hakediş vb.) haciz konulmuş olan borçluların, takibe konu borçları için yapılandırma başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu hak ve alacakları üzerindeki hacizler;

– Pesin ödeme yolunun tercih edilmesi halinde borcun tamamının ödenmesinin,

– Taksitle ödeme yolunun tercih edilmesi halinde ise ilk taksitin ödenmesinin,

ardından kaldırılacak.

Taşınır ve Taşınmaz Mallar Üzerindeki Hacizlerin – Alınan Teminatların Durumu

SGK’ya olan borçlarından dolayı taşınır ve taşınmaz mallarına (ev, araba, arazi, arsa gibi) haciz konulan ve / veya kendisinden teminat alınan borçlunun yapılandırma başvurusunda bulunması halinde; hacze konu malın birden fazla olması ve her birinin değerinin ayrı ayrı belirlenebilir nitelikte ya da ayrı ayrı tescile konu olması, haczin devam edeceği malın değerinin en az yapılandırma öncesindeki toplam borç tutarını karşılaması ve borçlu tarafından yazılı olarak talep edilmesi şartıyla, daha önce konulmuş hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak, alınmış teminatlar ise yine yapılan ödemeler nispetinde iade edilecek.

Buna göre, taşınır ve taşınmaz mallar üzerindeki hacizler;

– Yapılandırma başvurusu sırasında pesin ödeme yolunun tercih edilmesi halinde yapılandırılan borcun tamamının ödenmesinin ardından kaldırılacak yani borcun tamamı ödenmiş olduğu için haczin tamamı kaldırılacak.

– Başvuru sırasında taksitle ödeme yolunun tercih edilmesi halinde ise ilk taksit tutarının ödenmesi, hacze konu olup yapılandırma kapsamına girmeyen başka bir borcun bulunmaması ve borçlu tarafından talep edilmesi kaydıyla, yapılandırma öncesi toplam borç miktarı kadar (kalan asıl alacak + gecikme cezası + gecikme zammı) hacizler baki kalmak kaydıyla, hacizler kaldırılacak. Yani haczin tamamı kaldırılmayıp, ödenen borç miktarı kadar haciz kaldırılacak, kalan borcu karşılamaya yetecek kadar haciz devam edecek. Ayrıca, bu durumdaki hacizlerin kaldırılabilmesi için üzerinde SGK haczinin devam edeceği taşınır ve taşınmaz malın satış kabiliyetinin bulunması ve Kurum alacağının tahsilini güçleştirecek ipotek, haciz vb. gibi takyidat bulunmaması şartı aranacak.

Dolayısıyla borcu taksitle ödeme yolunun seçilmesi halinde üzerine haciz konulan tek taşınır veya taşınmaz varsa, bu durumda en son taksit ödenip borç tamamen sona erene kadar haciz kaldırılmayacak.

Teminatlar için de aynı uygulama geçerli olacak. Eğer borcun tamamını peşin ödeme yolu tercih edilir ve borcun tamamı ödenirse teminat iade edilecek. Borcu taksitle ödeme yolunun tercih edilmesi halinde ise teminatın iadesi söz konusu olmayıp, teminat değişikliği yapılabilecek.

Yapılandırma Bozulursa Durdurulan İcra Takip – Haciz ve Satış İşlemleri Tekrar Başlatılacak

Yapılandırma başvurusu yapıp taksitle ödeme yolunu tercih eden, ancak taksitleri ve / veya cari aylara ait primleri düzenli ödemediği için yapılandırması bozulan kişiyle ilgili durdurulmuş olan icra takip – haciz ve satış işlemleri tekrar başlatılacak. Bu nedenle sırf SGK’nın icra takip – haciz ve satış işlemlerini durdurmak için yapılandırmaya başvurmuş olmak yetmiyor, ödemeleri düzenli yapıp yapılandırmayı devam ettirmek de gerekiyor.

Konuyla İlgili Ayrıntılı Açıklama

Yukarıda bahsi geçen konularla ilgili ayrıntılı açıklama SGK’nın 17.11.2020 tarihinde yayımladığı söz konusu 2020/45 sayılı Genelgede yer almaktadır. Yapılandırmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklamalar ise Beklenen Borç Yapılandırma Kanunu Çıktı – İşte Şartları, SGK’ya Gitmeden Yapılandırma Başvurusu Yapılabilecek – İşte Başvuru Formları başlıklı yazılarda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.