DOLAR 7,8370
EURO 9,2035
ALTIN 478,07
BIST 10,0763
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Yargıtay Kararlarında Geçen Haksız Ama Geçerli Fesih İfadesi Ne Demek ?

04.06.2020
A+
A-
Yargıtay Kararlarında Geçen Haksız Ama Geçerli Fesih İfadesi Ne Demek ?

Yukarıdaki soru işverenler tarafından yapılan fesihlerle ilgili olup, başlık biraz çelişkili gelebilir. İşverenin yaptığı fesih haksız ise nasıl geçerli sayılabilir, sorusu akla gelebilir. Ancak bu ifade birçok Yargıtay kararında geçmektedir. Bazen de bu ifadenin tersi yani geçerli ama haksız fesih ifadesi geçmektedir.

4857 sayılı Kanunda işverene iki tür fesih hakkı verilmiştir. Kanunun 18 inci maddesine göre 30 veya daha fazla işçi çalıştıran yani iş güvencesi kapsamına giren işyerlerinde, kıdemi (çalışma süresi) 6 aydan fazla olan işçiyi (yer altı işlerinde çalışan işçilerde 6 ay şartı aranmaz) işveren maddede sayılan geçerli sebeplerin varlığı halinde işten çıkarabilir, yani iş akdini feshedebilir. Ayrıca işyerinde çalışan işçi sayısına bakmaksızın tüm işyerleri için geçerli olmak üzere, işveren Kanunun 25 inci maddesinde sayılan haklı nedenlerin varlığı halinde belirli iş sözleşmesini ihbar süresine uymadan feshedebilir, yani işçiyi işten çıkarabilir.

Dolayısıyla 25 inci maddede sayılan haklı fesih (işten çıkarma) nedenlerinden herhangi biri olmadığı halde, sadece 18 inci maddede belirtilen geçerli fesih (işten çıkarma) sebeplerinden herhangi birine dayanarak işçiyi işten çıkaran işverenin yaptığı fesih 25 inci maddeye göre haksız fesih sayılır, ancak söz konusu 18 inci maddeye göreyse geçerli fesih sayılır.

Bu durumda işçi işe iade talep edemez, çünkü ortada geçerli bir fesih vardır. Ancak işveren bu durumda ihbar süresine uymadan, ihbar süresi kadar işçiyi işyerinde çalıştırmadan işten çıkarmışsa, işçiye ihbar tazminatı ödemek zorunda olduğu gibi, işçi işyerinde 1 yıllık çalışma süresini doldurduysa işverenin işçiye ayrıca kıdem tazminatını da ödemesi gerekir, çünkü 25 inci maddeye göre ortada haksız bir fesih vardır.

Sonuç olarak her haklı fesih aynı zamanda geçerli bir fesihtir, buna karşılık her geçerli fesih aynı zamanda haklı fesih olmayabilir.

Bu konu İş Sözleşmesinin Feshinde Haklı Sebeple Geçerli Sebep Arasındaki Fark Nedir ? başlıklı yazıda farklı açıdan ele alınmıştır.

Hizmet akdinin feshi ve işe iade konularında bilgi ve açıklama içeren diğer yazılara Hizmet Akdi-Fesih-İşe İade Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.