Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Açık
İstanbul
8°C
Açık
Per 9°C
Cum 3°C
Cts 3°C
Paz 2°C

Yeşil Kartlılara 10 Üniversite Hastanesinin Yolu Tamamen Açıldı

Yeşil Kartlılara 10 Üniversite Hastanesinin Yolu Tamamen Açıldı
A+
A-
03.03.2016
ABONE OL

Bilindiği üzere yeşil kart uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinde sona ermiş, yeşil kart kapsamında olanlar da genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Ancak buna rağmen kamuoyunda halen yeşil kartlı ifadesi kullanılmaktadır.

Not: Aşağıdaki yazı güncelliğini kaybetmiş olup, konuyla ilgili olarak Yeşil Kartlılar Üniversite Hastanelerine Gidebilir mi ? başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

Yeşil Kart Kapsamına Girenler

Yeşil kart olarak nitelendirilen genel sağlık sigortalıları kapsamına, aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu için prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanan kişiler (60/c-1) girmektedir. Ayrıca 2022 sayılı Kanun kapsamında 65 yaş ve engellilik aylığı alanlar (60/c-3) ile köy korucuları (60/c-9) da yeşil kart kapsamına girmektedir. Yeşil kart kapsamına giren aile hekimlikleri (sağlık ocakları) ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere doğrudan gidebilmektedir.

Yeşil Kart Kapsamına Girenlerin Üniversite Hastanelerine Gidebileceği Durumlar

Mevcut düzenlemeye göre yeşil kart kapsamına giren kişiler üniversitelere bağlı hastanelere sadece aşağıdaki durumlarda doğrudan gidebilmektedir:

– Akkiz immün yetmezlik sendrom tanılı hasta müracaatları.

– Hiperbarik oksijen tedavisi için yapılan müracaatlar.

– Trafik kazası nedeniyle yapılan müracaatlar.

– Acil servis müracaatları (Sağlık Uygulama Tebliğinin 2.3 maddesi hükümleri doğrultusunda işlem yürütülür).

– Sosyal Güvenlik Kurumu ile götürü bedel üzerinden sağlık hizmeti alım sözleşmesi imzalanan Sağlık Bakanlığı dışındaki üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularına yapılan müracaatlar.

Yukarıda belirtilen haller dışında yeşil kart kapsamına girenlerin doğrudan üniversite hastanelerine gitmeleri mümkün olmayıp, bunların Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri veya eğitim hastanelerinden sevk alarak gitmeleri gerekmektedir.

Yeşil Kart Kapsamına Girenlerin Sevksiz Doğrudan Gidebileceği Üniversite Hastaneleri

Uygulama bu şekildeyken Sosyal Güvenlik Kurumu konuya ilişkin olarak bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; duyuru ekinde yer alan üniversiteler (aşağıda listelenmiştir) ile Kurum arasında 01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere “2016 Yılı Götürü Bedel Üzerinden Sağlık Hizmeti Alım Sözleşmesi ve Usul Esasları” imzalandığı, dolayısıyla artık yeşil kart kapsamındaki kişilerin Diş Hekimliği Fakülteleri hariç sözleşme imzalanan üniversitelere ait hastane ve tıp fakültelerine doğrudan gidebileceği belirtildi. Bu üniversiteler ait Diş Hekimliği Fakültelerine ise eskiden olduğu gibi Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri veya eğitim hastanelerinden sevk alınarak gidilebilecek.

(Not: Aşağıda belirtilen hastaneler dışında da SGK tarafından sonradan götürü bedel üzerinden anlaşma yapılmış olan üniversite hastanelerine de gidilebilir. Bu konudaki bilgi SGK Müdürlüklerinden alınabilir. Vakıf Üniversitelerine ait hastaneler ise özel hastanelerle aynı şartlara tabi olup, yeşil kart kapsamındakilerin özel hastanelere gitme şartları aşağıda linki yer alan yazıda açıklanmıştır.)

– Sözleşme imzalanan üniversiteler şunlar;

– Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi

– Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi

– Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi

– Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi

Yukarıda belirtilen üniversite hastaneleri dışındaki hastanelere ise yeşil kartlılar yine yukarıda Yeşil Kart Kapsamına Girenlerin Üniversite Hastanelerine Gidebileceği Durumlar başlıklı bölümde belirtilen özel haller dışında Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden sevk alarak gidebilecekler, doğrudan gidemeyecekler.

Yeşil Kartlıların Özel Hastaneye Gidebileceği Durumlar

Yeşil kartlıların hangi hallerde özel hastanelere gidebileceği ise Yeşil Kartlılar Özel Hastanelere Gidebilir mi başlıklı yazıda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR

 1. Şakire Ocak Tataroğlu dedi ki:

  70 yaşındayım dizlerimden çok rahatsızım cerrahpaşa hastanesinden muayene olmak içi randevu aldım,orada ameliyat olabilirmiyim.Yeşilkartlıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer SGK o hastane ile global bütçe (götürü bedel) anlaşması yaptıysa ameliyat olabilirsiniz. Bu durumu hastaneye gittiğinizde muayene kaydı yaptırdığınız yerden veya sekreterlikten sorup öğrenebilirsiniz.

 2. Hasmık Chobanyan Dadastanov dedi ki:

  Yeşil ķartım var. Mart 7 ayak parmak ameliyat geçerdi. Hala illeşmedim. Acaba ücretsiz Akdeniz üniversitede muhalefet yapılmış.

  1. Sinem dedi ki:

   Hacettepe hastanesine gittim yeşil kart diye kabul etmediler sevk yaptırdım öyle muayne oldum kısacası sevk olmadan gitmeyin bakmıyorlar öteliyorlar

 3. Metin dedi ki:

  18 yasaltı devlet gss kapsamında olan İstanbul capa tip Fakültesi Çocuk erişkin ruh sağlığı bölümü muayene olabilirmi ?

  1. Admin dedi ki:

   Kendi sigortalılığı veya bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – babası üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmadığı için ücretsiz Devlet’in sağlık yardımlarından yararlanan kişi yeşil kartlılarla aynı kapsama yani 60/c-1 kapsamına girmektedir. Dolayısıyla eğer belirttiğiniz tıp fakültesi ile SGK Global Bütçe (götürü bedel) anlaşması yaptıysa belirttiğiniz kişi o üniversiteye gidip GSS kapsamında sağlık yardımı alabilir. Bunun için fakültenin ilgili birimiyle (hasta kabul – sekreterlik gibi) görüşmeniz gerekir.

 4. Osman köse dedi ki:

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi araştırma Hastanesi’nde tedavi görebilirmiyim yeşil kartlıyım

  1. Admin dedi ki:

   Eğer hastane ile SGK arasında Global Bütçe (götürü bedel) sözleşmesi varsa olabilir, bunu hasta sekreterliğinden öğrenebilirsiniz.

 5. Elif dedi ki:

  Merhabalar benım esımın dısınde kıst war ve kocaelınde butun hastaneler gıttık ama kımse amelıyat etmıyor rıstlı oldugu ıcın ıstanbuldakı capa hastanesıne gıtmenız gerekıyor dıolar bızımde durumumuz olmadıgı ıcın gıdemıyoruz ve yesıl kartlıyız capa hastanesı ucretsız yapıyormu yesılkartlılara

  1. Admin dedi ki:

   Eğer SGK ile arasında götürü usül (global bütçe) anlaşması varsa yeşil kartlı da olsanız eşiniz o hastanede ameliyatını yaptırabilir. Bunu hastaneden veya SGK’dan öğrenebilirsiniz. Eğer böyle bir imkan yoksa eşiniz SGK’ya başvurarak yeşil karttan çıkıp 60/g kapsamında GSS tescilini yaptırıp, ayda 76 lira GSS primi ödeyerek normal sigortalılar gibi belirttiğiniz hastanede ameliyatını yaptırabilir. Tedavisi bittikten sonra tekrar yeşil karta (60/c-1) geçiş için başvurabilir.

   1. Omer dedi ki:

    Merhaba ameliyatinizi oldunuz mu? Ayni probpemden dolayi ablam amaliyat oldu. Cerrahpasada kbb prof dr salih canakvioglu var ona ulasin muayene etsin sonra da capa ile koordineli olarak cerrahpasada yaptilar gayet basarili gecti. Riskli evet ama drlar iyi bi konuda ayrica cerrahpasada yesilkart gecerli

 6. Selma dedi ki:

  7 aylık hamileyim ve bebeğimin kalbinde sıkıntı görüyorlar şuan ki virüs yüzünden devlet hastaneleri doğumdan sonra bebeğim kuvez ihtiyacı olduğu taktirde yer bulamaya biliriz diyorlar 3 farklı devlet Hastanesi’ne gittim ve hepsi de özele gitmemi söyledi ama sigortam yok yeşil kartlıyım ve özelde doğum yapacak durumum da yok yeşil kart özel hastanelerde geçerli oluyormu acaba bilgi verebilirmisiniz İstanbul’da oturuyorum

  1. Admin dedi ki:

   Yeşil Kartlılar Özel Hastanelere Gidebilir mi ? başlıklı yazıda belirtilen istisnai durumlar dışında yeşil kartlılar özel hastanelerden yararlanamaz, tüm ücretleri kendileri öderlerse yararlanabilirler. Belirttiğiniz durum için siz şu an özel hastaneden yararlanamazsınız. Ancak SGK’ya başvurup 60/g kapsamına geçip her ay (2020 sonuna kadar) 88,29 TL ödeyerek özel hastaneden yararlanabilirsiniz, bu durumda da tabii ki özel hastane herkesten aldığı gibi sizden de ilave ücret yine alabilir. En azından çocuğunuz doğup sağlığına kavuşana kadar bu yolu deneyebilir, daha sonra tekrar yeşil karta geçebilirsiniz.

   1. Kemal dedi ki:

    Yeşil kartlıyım eşimi Trabzon kaşüstü araştırma hastanesine nöroloji bolümüne randevu aldık vetigosu var röntgen MR flan cekilebilir ücretsiz muayene olabilir mi

 7. Selma dedi ki:

  Peki teşekkürler

 8. Cüneyt dedi ki:

  Yeşil katla koç iniversitesi hastanesinde tedavi olabilirmiyiz

  1. Admin dedi ki:

   Vakıf üniversitesi (özel üniversite) olduğu için çok istisnai haller hariç gidemezsiniz, gitseniz de tüm tedavi giderini sizin ödemeniz gerekir. https://www.isvesosyalguvenlik.com/yesil-kartlilar-universite-hastanelerine-gidebilir-mi/ sayfasında belirtilen Devlet üniversite hastanelerine gidebilirsiniz.

 9. Sultan könker dedi ki:

  İstanbul siyanemi mersek kalp hastanesinde yeşil kartla amalyat olabilirmiyim

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Sağlık Bakanlığına bağlı yani Devlet hastanesi statüsünde, ameliyat olabilirsiniz.

 10. esra dedi ki:

  dis hekimligi tip fakultesinde muane oldum tekrar.randevu verdi yesil kartliyim gitsem muane olabilirmiyim?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Yeşil kart kapsamındakilerin gidebileceği üniversite hastaneleri ve diş hekimliği fakülteleri https://www.isvesosyalguvenlik.com/yesil-kartlilar-universite-hastanelerine-gidebilir-mi/ başlıklı yazıda belirtilmiştir. Eğer o fakültenin SGK ile götürü bedel anlaşması varsa muayene ve tedavi olabilirsiniz.

 11. Aylin dedi ki:

  Annem yeşil kartlı taksim eğitim ve araştırma hastanesinde kalça protez ameliyatını ücretsiz olabiliyor mu?

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Devlet hastanesi ise, özel değilse ücretsiz ameliyat olabilir.

 12. Zeynep dedi ki:

  FiziK tedavisi görmem gerekiyor Medipol üniversitesi hastanesinde yeşil kartlan muayene olabilirmiyim