DOLAR 7,3381
EURO 8,6211
ALTIN 478,57
BIST 9,6035
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Yıllık İzin Uygulamasında Önceki Çalışma Sürelerinin Dikkate Alınması

19.12.2019
A+
A-
Yıllık İzin Uygulamasında Önceki Çalışma Sürelerinin Dikkate Alınması

Aynı işyerinde tekrar işe başlayan işçiye verilecek yıllık izin gün sayısının hesabında ve yıllık izne hak kazanmak için gerekli olan bir yıllık sürenin hesabında eski çalışmaların da dikkate alınacağını Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Yıllık İzni Kaç Gün Olur ? başlıklı yazımızda açıklamıştık.

Söz konusu yazımızı kendi görüşlerimiz doğrultusunda değil; kanun, yönetmelik hükümleri ve Yargıtay kararları doğrultusunda yazdığımız halde yazımıza çok sayıda itiraz ve eleştiri geldi. Özellikle işçinin yıllık izne hak kazanması için doldurması gereken bir yılın hesabında önceki çalışmaların dikkate alınacağı şeklindeki açıklamamıza daha çok itiraz edildi. Hatta hiçbir haklı sebep yokken kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden işçinin o işyerinde tekrar işe başlaması halinde eski çalışmalarını sıfırlamış olacağı yönünde itiraz ve eleştiriler geldi. Bu nedenle yeni bir yazı ile bu konuyu daha ayrıntılı ve dayanaklarıyla birlikte açıklığa kavuşturma gereği duyduk.

Dayanak olarak aşağıda yer alan Kanun, Yönetmelik hükümleri ve Yargıtay kararları uyarınca;

Yıllık İzne Hak Kazanılması İçin Doldurulması Gereken 1 Yıllık Süre Açısından

Aynı işyerinde tekrar işe başlayan veya aynı işverene ait bir başka işyerinde işe başlayan işçinin; yıllık ücretli izne hak kazanması için işe başladığı tarihten itibaren doldurması gereken 1 yıllık sürenin hesabında, aynı işyerinde veya aynı işverene ait başka işyerlerinde daha önce geçirdiği, ancak tasfiye dilmemiş süreler dikkate alınır. Örneğin; işçi aynı işyerinde veya aynı işverene (aynı şirkete, tüzel kişiliğe, kuruma) ait bir başka işyerinde daha önce 5 ay çalışmış ve işten çıkmış veya çıkarılmış, ancak 1 yıllık süreden az olduğu için bu çalışması karşılığında kendisine yıllık ücretli izin kullandırılmadığı gibi bu çalışmaya ait izin ücreti de ödenmemişse, bu işçi daha sonra aynı işyerinde veya aynı işverene ait bir başka işyerinde işe başladığında, izne hak kazanması için geçerli olan 1 yıllık sürenin hesabında daha önceki 5 aylık çalışması dikkate alınır, bu yeni iş başlama tarihinden itibaren 7 ay dolduğunda işçinin 1 yıllık çalışma süresini doldurduğu kabul edilir ve kendisinin yıllık ücretli izin hakkı doğar. Ancak işçinin daha önceki çalışmalarına ait yıllık ücretli izin hakları işten çıkarken veya çıkarılırken tasfiye edildiyse, örneğin işçi önceki işten ayrılışı sırasında tüm çalışmalarına ait yıllık izinlerini kullanmış olarak ayrıldıysa veya ayrılırken kullanmadığı izinlere ait ücretleri tam olarak ödendiyse, işçinin fazladan izin kullandırılmamış veya izin ücreti ödenmemiş 1 ayı bile kalmadıysa, bu durumda işçi aynı işyerinde tekrar işe başladığında veya aynı işverene ait bir başka işyerinde işe başladığında, 1 yıllık sürenin hesabı sıfırdan başlatılır.

İşçiye Verilmesi Gereken İzin Gün Sayısının Hesabı Açısından

İşçinin kullanacağı yıllık izin gün sayısının hesabında, yani işçinin o yıl için kaç günlük yıllık izin hakkı olduğunun tespitinde, aynı işyerinde veya aynı işverene ait başka işyerlerinde daha önce geçen çalışmalarına ait süreler de dikkate alınır. Örneğin işçi daha önceleri aynı işverenin A işyerinde 3 yıl 6 ay çalıştı işten ayrıldı, daha sonra B işyerinde bir 2 yıl çalıştı ve işten ayrıldı, son olarak A işyerinde tekrar işe başladı ve 1 yıllık süreyi tamamlayıp yıllık ücretli izne hak kazandı, bu işçinin toplam çalışma süresi (kıdemi) 5 yıl 6 ay (beş buçuk) yıl olarak esas alınır ve kendisine en az 20 gün yıllık ücretli izin kullandırılması gerekir, yani bu işyerinde yeni işe başlamış gibi kabul edilip 14 gün üzerinden izin kullandırılamaz. Ayrıca yukarıdaki 1 yıllık sürenin hesabından farklı olarak önceki çalışma sürelerinin tasfiye dilmesi söz konusu değildir, isterse bu işçi daha önce A ve B işyerlerinde geçen çalışma sürelerine ait tüm izin haklarını almış olsun fark etmez, işçiye kullandırılacak yıllık izin gün sayısının hesabı açısından önceki çalışmaların tasfiye dilmesi söz konusu değildir.

İşçinin Haklı Sebeple İşten Çıkarılmış Olması veya İstifa Etmiş Olması Sonucu Etkilemez

İşçinin aynı işyerinde veya aynı işverene ait başka işyerlerinde daha önceki çalışmaları sırasında işveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kullarına uymayan halleri nedeniyle tazminatsız işten çıkarılmış olması, hiçbir haklı nedeni yokken işçinin kendisinin istifa etmiş olması gibi durumlar dahi sonucu değiştirmez, yukarıdaki uygulama aynen geçerlidir.

Arada Boşluk Olması veya Aradan Uzun Zaman Geçmiş Olması Sonucu Değiştirmez

İşçinin aynı işyerinde veya aynı işverene ait başka işyerlerinde daha önceki çalışmaları ile son çalışması arasında boşluk olması sonucu değiştirmez. Çünkü Yargıtay kararlarında “işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir.” ifadesi kullanılmıştır. İş Kanununun 54 üncü maddesinde de “yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında, işçinin aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştığı sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı belirtilmiştir”. Gerek mevzuatta, gerekse Yargıtay kararlarında sadece aralıksız çalışmaların birleştirileceği, arada boşluk olan çalışmaların birleştirilmeyeceği yönünde herhangi bir hüküm veya açıklama yer almamaktadır. Ayrıca birleştirme ifadesinden aralarında boşluk alan çalışmaların da kastedildiği açıktır. Çünkü aralarında boşluk olmayan çalışmalar için zaten birleştirme ifadesi kullanılmazdı.

Aynı şekilde işçinin aynı işyerinde veya aynı işverene ait başka işyerlerinde daha önceki çalışmaları ile son çalışması arasında uzun zaman geçmiş olması da sonucu değiştirmez. Nitekim Yargıtay bir kararında aynen; “Yıllık izin, özde bir dinlenme hakkı olup, aralıklı çalışmalarda önceki dönem zamanaşımına uğramaz.” açıklamasına yer vermiştir.

Aynı Durum Kamu Kurumlarında Çalışanlar İçin de Geçerli

4857 sayılı İş Kanunu, işçi statüsünde çalışanlar için kamu veya özel sektör ayrımı yapmamış olup, dolayısıyla İş Kanunu ile işçilere tanınan haklar açısından özel sektörde çalışan işçilerle kamu sektöründe çalışan işçiler arasında herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Nitekim Yargıtay bazı kararlarında aynen; “Kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmetlerin de aynı gerekçeyle izin hesabı yönünden birleştirilmesi zorunludur.” açıklamasına yer vermiştir.

Yukarıdaki Açıklamaların Dayanağı Mevzuat Hükümleri ve Yargıtay Kararları Aşağıda Yer Almaktadır.

İlgili Mevzuat

• 4857 sayılı İş Kanununun; “Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi” başlıklı 54 üncü maddesinde; Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.” hükmü yer almaktadır.

• 3 Mart 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği’nin “Yıllık Ücretli İzine Hak Kazanma” başlıklı 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasında da; “Yıllık izin süresinin ve izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçinin aynı işverene ait işyerlerinde çalıştığı süreler birleştirilir. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.” hükmü yer almaktadır.

Konuyla İlgili Bazı Yargıtay Kararları

• 4857 sayılı Kanunun 54 üncü maddesinde, yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında, işçinin aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştığı sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda, işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir. Yıllık izin, özde bir dinlenme hakkı olup, aralıklı çalışmalarda önceki dönem zamanaşımına uğramaz. (Yargıtay 22. Hukuk Dairesi – 28/02/2018, 2017/11325 E.,  2018/5256 K.)

• 4857 sayılı Kanunun 54 üncü maddesinde, yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında, işçinin aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştığı sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda, işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir. Kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmetlerin de aynı gerekçeyle izin hesabı yönünden birleştirilmesi zorunludur. (Yargıtay 9. Hukuk Dairesi – 20.03.2018, 2015/19413 E.,  2018/5800 K. / 9. Hukuk Dairesi – 07.06.2018, 2017/7591 E.,  2018/12969 K. / 9. Hukuk Dairesi – 12.02.2019, 2015/30284 E. ,  2019/3346 K. / 9. Hukuk Dairesi – 09/09/2019, 2016/9468 E. , 2019/15316 K. / 22. Hukuk Dairesi – 14/11/2019, 2016/23048 E.,  2019/21124 K.) (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ *

——————

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Ayhan açar dedi ki:

  Merhaba ben 26/10/2018 işe başladım 08/03/2019 da birgün arayla işten giriş çıkış yapildim bu bir kamu belediye işi 31 martaki yönetim bunu yaptı ve şimdiki yönetim bana sen bize gelip çıkış istedin tazminat ödedik 480 TL ozamanki maaşım 2020 görünüyordu ben yeni yönetime bana ödenecek gıda ve yemek ücretleri yatmıyor bütün çalışana yatıyor sadece bana hiç yatmadı demiştim buda maaş banka bodrosunda görünüyor çünkü benim şuan bir yilim dolduğu için yan gelir almam gerekiyor ve onu işverenin söylediğine göre 5 ay sonra almam gerekiyor bula ilgili ne yapan gerekiyor teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   ALO 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 2. 42 dedi ki:

  Merhaba 16 yıldır çalıştığım işyerinde bağlı bulunduğum şirket başka bir şirkete devir yaptı.Devir yapan şirket bütün haklarımı ödedi,Yeni şirkette çalışmaya başladım,yıllık izin sürem tekrar15 yıldan mı hesaplanır yoksa yeni şirkette 1 yılık çalışmama mükabil 14 günden mi hesaplanır.
  Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   4857 sayılı İş Kanunun 6 ncı maddesinde aynen;
   “İşyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.
   Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür.” hükümleri yer almaktadır.
   Dolayısıyla önceki şirkete bağlı çalışma sürelerinizin dikkate alınması, yani yıllık izin sürenizin 15 yıldan hesaplanması gerekir. Yukarıdaki yazıda yer alan açıklamalar aynen sizin için de geçerlidir.

 3. recep çökelek dedi ki:

  merhaba 20 yıl çalışmış olduğum işyerimden emekli olarak ayrıldım 1 gün sonra aynı iş yerinde tekrar çalışmaya başladım yıllık izin hak edişimde ilk işe giriş tarihim mi geçerli yoksa emekli olduktan sonra başladığım tarihmi geçerli işverenim emeklilikten sonraki tarihimi baz alıyor yani 20 gün olarak diğer durum geçerli ise 26 gün hak edişim olması gerekmezmi

  1. Admin dedi ki:

   Bu husus yukarıdaki yazıda ayrıntılı açıklanmıştır, emekli olup aynı işyerinde tekrar işe başlamış olmanız bir şeyi değiştirmez, o işyerinde ilk işe başladığınız tarihten itibaren geçen tüm çalışma süreleri dikkate alınarak sizin yıllık izin gün sayınızın hesaplanması, yani size en az 26 gün yıllık izin verilmesi gerekir.

 4. ERTAN dedi ki:

  merhaba ben 2000 nin ağustos aynı dan beri firmada çalışıyorum 2015 yılında çıkış giriş yaptım 15 gün ara verdim daha sonra 2019 yılının mart ayında emekli oldum ve nisan da tekrar giriş yaptım ve çalışmaya devam ediyorum yıllık iznim kaç gündür ve hangi tarih baz alınır bilgi rica ederim.
  kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Tüm çalışma sürelerinizin dikkate alınması ve en az 26 gün yıllık ücretli izin verilmesi gerekir.

 5. Mehmet ali dedi ki:

  Merhaba ben daha önce özel bir sirkette 5.5 yil kadar calistim ve daha sonra isten cikarildim mahkeme yolu ile tazminatimi aldim
  Daha sonra buyuksehir belediyesinde ise basladim 2 yil oldu belediyede calisma surem.
  Sorum şu aslinda, yillik izin kullanacagim zaman onceki özel sektorde calismis olmamin bir yarari olurmu birlestirme gibi?
  Yani 2 yil uzerinden mi hesaplanir yoksa onceki calistigim 5.5 yilda uzerine eklenirmi ?

 6. Hidayet okay dedi ki:

  Ben Cerrahpaşa üniversite hastanesine 4 ayın 24 yani 2014 tarihinde işe başladım 3 yıl çalıştım sonra 2016 sonlarına doğru hastane kurulu beni işten çıkardı ben ozaman şirkete bagliydim sonra işe iyade davasını açtım sadece şirkete bilemedigim için hastaneye işe iyade davasını açmadım şirkete olan mahkemeyi kazandım bundan 3 ay önce evraklarimla beraber hastaneye başvurdum işe iyade için almadılar beni işe tanzimatimida odemediler benden sonraki hastanede çalışan kar kadro aldılar ben tekrar oraya işe girmek istiyorum bana bu konuda fikir verebilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Önceki çalışmanıza ait kıdem tazminatınızı hastanenin ödemesi gerekirdi, çünkü 6552 sayılı Torba Kanun ile taşeron işçilerin kıdem tazminatını ilgili Devlet kurumunun ödemesi gerektiğine dair düzenleme yapılmıştı. Ancak burada sizin için kıdem tazminatından daha önemlisi kadroya geçmek. Davayı açacağınız mahkemeye gelince, normalde davayı İş Mahkemesinde açmanız gerekir, ancak Uyuşmazlık Mahkemesi 22 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararında 23/12/2019 tarihli 2019/553 E. – 2019/834 sayılı kararında, hizmet akdi askıya alınan belediye işçisinin açtığı davanın idari yargı yerinde görülmesi gerektiğine karar vermiştir. Bu nedenle idare mahkemesinde söz konusu üniversite hakkında dava açmanız gerekir.

 7. BEKİR DEMİR dedi ki:

  Merhaba ben 18.09.2000 tarihinde işe başladım 22.01.2016 tarihinde kıdem tazminatımı almak için işten giriş çıkış yaptım. 25.01.2016 tarihinde işe tekrar aynı iş yerinde başladım. Benden kıdem tazminatımı ve bütün haklarımı aldığıma dair imzalı yazı (İbraname) aldılar. Şimdi ise izin süremin 15 gün olduğu söyleniyor. İzin süremin ilk işe başladığım tarihten mi? yoksa sonraki işe giriş tarihinden mi ? hesaplanır bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. Birde buna ilişkin yargıtay kararları varsa yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Admin dedi ki:

   Siz sadece kıdem tazminatı yönünden haklarınızı sıfırlamış sayılırsınız, yıllık izin gün sayınızın belirlenmesinde ise ilk işe giriş tarihinizin dikkate alınması ve size en az 26 gün izin verilmesi gerekir, bu husus yukarıdaki yazıda ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.

 8. Mehmet ali dedi ki:

  Merhaba ben daha önce özel bir sirkette 5.5 yil kadar calistim ve daha sonra isten cikarildim mahkeme yolu ile tazminatimi aldim
  Daha sonra buyuksehir belediyesinde ise basladim 2 yil oldu belediyede calisma surem.
  Sorum şu aslinda, yillik izin kullanacagim zaman onceki özel sektorde calismis olmamin bir yarari olurmu birlestirme gibi?
  Yani 2 yil uzerinden mi hesaplanir yoksa onceki calistigim 5.5 yilda uzerine eklenirmi ?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işçi yani 4/a (SSK) statüsünde iseniz farklı işverenler olduğu için önceki çalışmalarınız dikkat alınmaz, aynı işyerinde veya aynı işverene bağlı işyerlerinde geçen önceki çalışmalar dikkate alınır.

 9. Gülsüm dedi ki:

  merhaba daha önce 05.02.2010 ve 16.11.2012 yılları arasında A şirkettinde çalıştım daha sonra 08.03.2016 ve 17.12.2018 yılları arasında B firmasında çalıştım.
  Şimdi tekrar 01.10.2019 tarihinde yeniden A firmasında çalışmaya başladım yıllık iznim nasıl olmalıdır.

  1. Admin dedi ki:

   Bu işyerinde daha önce geçen çalışmalara ait sürelerin dikkate alınması gerekir. Bu konu yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

   1. Gülsüm dedi ki:

    Bayan olsakta aynı şey geçerlimidir.
    Yani iş yerim bir erkek arkadaşımızı değiştirdiler askerlikten dolayı denildi, onun oluyormuş.

    1. Gülsüm dedi ki:

     Yani bayan erkek farketmeksizin bu yasa geçerlimidir.

     1. Admin dedi ki:

      Gerek mevzuatta, gerekse Yargıtay kararlarında bu konuyla ilgili olarak kadın işçi veya erkek işçi için herhangi bir ayrım yapılmamıştır, dolayısıyla bu hükümler kadın – erkek farketmez tüm çalışanlar için geçerlidir.

 10. bilge dedi ki:

  merhaba;
  2010 – 2012 yılları arasında çalıştığım firmaya tekrar geri döndüm yıllık iznim yeni başladığım tarihe göremi olmalı yoksa çalıştığım eski sürelerde dikkate alınmalımıdır.
  Sadece erkek işçi askerlik dolayısıyla bu hakkı kazanıyormu yoksa,
  Kadın işçide bu haktan yararlanabilirmi?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda erkek işçi veya kadın işçi ayrımı yok, yukarıdaki yazıda belirtilen hususlar tüm işçiler için geçerlidir.

 11. Sinem tann dedi ki:

  Merhaba
  Ben 2018 Eylül ayında özel sektörde işe girdim, 13 ay kendi ünvanımla görev yaptım.2019 ekimde istifa ettim.
  Ardından 3 ay geçti. Başka bir yerde 2020 şubatta işe girdim 2 buçuk ay ünvanımla çalıştım.
  Sağlık Bakanlığına 3+1 sözleşmeli personel atandığım için istifa ettim.
  Memura ilk 1 sene yıllık izin yok.
  İki kurumda toplam 15 buçuk ay çalıştığıma dair SGK çıktıları alıp dilekçe Yazıp verirsem 1 yıl beklemeden yıllık izin kullanabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Daha önce geçen çalışmalarınız söz konusu 1 yıllık sürenin hesabında dikkate alınmaz, ancak yıllık izin hakkınızın 30 güne çıkması için doldurmanız gereken 10 yıllık sürenin hesabında önceki çalışmalarınızın 3’te 1’i dikkate alınabilir.

   1. Sinem tann dedi ki:

    Bana olabileceğini söylediler. 15 ay deneyim ve kendi ünvanımda yine… emin misiniz?
    Sadece iki iş deneyimi arasında süre çok, bir sorun çıkartır mı diye kafama takılmıştı.

    1. Sinem tann dedi ki:

     Kamu hastanesi görev yerim

     1. Admin dedi ki:

      Olabileceğini söyledilerse dilekçenizi verin o zaman, en fazla reddedilir, bir kaybınız olmaz.

 12. Emekli_2014 dedi ki:

  Merhaba,
  2007 yılında 11 yıl çalıştığım şirketten istifa ederek ayrıldım. Ayrıldığım tarihte yıllık izin hakkım 20 gündü. İstifa ettiğim için kıdem tazminatım ödenmedi, yıllık izin ile ilgili herhangi bir alacağım kalmadı.
  sonraki 7 yıl boyunca 3 farklı şirkette çalıştım.
  Mayıs 2014 tarihinde 2007 yılında ayrıldığım şirkette tekrar çalışmaya başladım fakat daha önce çalıştığım 11 yıllık süre dikkate alınmadan yıllık izin sürem tekrar 14 günden başlatıldı.
  Çalışmaya başladıktan 5,5 ay sonra emeklilik yaşıma ulaştığımda, şirkete emeklilik için ayrılmak istediğime dair başvurumu yaptım, “Mayıs- Ekim 2014 arası çalışma süresi baz alınarak yapılan hesaplara” göre haklarımı aldığıma dair tutanak imzalayarak emeklilik işlemlerimi başlattım . Yıllık iznim 14 gün üzerinden hesaplanarak , bu arada kullandığım fazla izin günlerinin parası kesildi ve önceki 11 yılıma ait kıdem tazminatı ödenmedi.
  Çıkış – Giriş işlemi yapıldığı için aralıksız olarak ve emeklilik maaşımı da alarak çalışmaya devam ettim.

  1- Yıllık izin hakkımın hesabında önceki 11 yıllık çalışmamın da dikkate alınmasını talep ettiğimde, bu uygulamanın zorunlu değil yoruma bağlı oldugunu belirterek talebimi redettiler. ne yapabilirim ?
  2- Kıdem tazminatı hesabımda bu şirketteki daha önceki çalışma yıllarım dikkate alınır mı ?
  3- Ayrıca haftada 5 gün toplam 45 saat çalışma sistemimiz olmasına ragmen kullanılan yıllık izin hesabında 5 gün izin kullanıldıgında 6. gün de kesiliyor. Bu duruma itiraz edebilir miyim ?
  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   1- Hangi nedenle işten çıkmış veya çıkarılmış olursanız olun farketmez, kullanacağınız yıllık izin süresinin hesabında önceki 11 yıllık çalışma sürenizin dikkate alınması gerekirdi. Bu nedenle arabulucuya başvurup eksik kullandırılan veya eksik ödenen sürelere ait izin ücretlerinizi talep edebilirsiniz, sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.
   2- Haklı bir neden olmaksızın iş akdinizi feshetmiş (istifa etmiş) olduğunuz için kıdem tazminatında önceki 11 yıllık çalışma süresi dikkate alınmaz.
   3. sorunuzda tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadık.

 13. Fikri Tolga dedi ki:

  2 yıllık izini bir kullana bilirmiyiz acaba hayırlı günler

  1. Admin dedi ki:

   İşveren kabul ettikten sonra 2 yıllık izni de 3 – 5 yıllık izni de bir defada kullanabilirsiniz, buna engel bir durum veya mevzuat yok, ayrıca işçilerin durumu memurlar gibi değil, eski izinler yanmaz.

 14. Murat tapur dedi ki:

  Merhaba
  Ben 17.03.2013 de girdigim sirkette
  01.03.2017 yilinda askerlik icin isten ayrildim ve kidem tazminatimi aldim 6 ay sonra 03.10.2017 tarihinde ayni sirkette tekrar calismaya basladim
  Benim izin hakki surem 2019 yilinda 20 gun mu olmus oluyor yoksa 14 gun mu sirket bana 14 gun oldugunu soyluyor simdiden tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Askerlik öncesi çalışma süreniz de dahil edildiğinde toplam çalışma süresi 5 yıl olduğunda izin gün sayınız 20 olur.

 15. Orhan emiroğlu dedi ki:

  Eşim 8yıl özel sektörde çalıştı sonra evlendi 10 yıl çalışmadı sonra devlet hastanesine temizlik görevlisi olarak işe başladı 2ay oldu senelik izni varmı…