DOLAR 7,3489
EURO 8,8969
ALTIN 414,84
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı
İstanbul
9°C
Yağışlı
Sal 9°C
Çar 11°C
Per 10°C
Cum 13°C

Yiyecek ve İçecek Sektöründeki İşyerlerine Verilecek Ciro Kaybı Desteğinin Şartları

07.02.2021
A+
A-
Yiyecek ve İçecek Sektöründeki İşyerlerine Verilecek Ciro Kaybı Desteğinin Şartları

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle faaliyetlerinin kısıtlanmasından dolayı zarar gören yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere / işyerlerine verilecek ciro kaybı desteğinin şartları belirlendi.

Konuya ilişkin olarak 06 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3506 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararına (Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgım Nedeniyle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Hakkında Karar) göre pandemi nedeniyle faaliyetleri kısıtlandığı için zarar gören yiyecek ve içecek sektöründeki işletmeler / işyerleri (restoran, lokanta, pastane, kafe gibi işyerleri) ciro kaybı desteğinden aşağıda belirtilen şartlarla yararlanabilecekler.

Ciro Kaybı Desteğinden Yararlanacak İşletmeler / İşyerleri

• Ciro kaybı desteğinden; 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon Türk Lirası ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu %50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmeler faydalanacak. Buna göre ciro desteğinden faydalanacak işyerinin / işletmenin;

– 2019 yılında gerçekleşen cirosu 3 milyon Türk Lirası veya altında olacak. 2019 yılı cirosu 3 milyon Türk Lirasının üzerinde olanlar destekten yararlanamayacak.

– 2020 yılındaki cirosu 2019 yılındaki cirosuna göre yüzde 50 veya daha fazla azalmış olacak, dolayısıyla 2020 yılındaki cirosu 2019 yılındaki cirosunun yüzde 50’sinden (yarısından) fazla olanlar destekten yararlanamayacak.

• 2019 ve 2020 yıllarına ait ciroların tespitinde, 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen katma değer vergisi beyannameleri esas alınacak. Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki dönemlere ilişkin olarak verilen beyannameler (düzeltme beyannameleri dâhil) ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Verilecek Desteğin Miktarı

• 2020 takvim yılındaki cirolarının 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azalan tutarının %3’ü esas alınarak hesaplanan tutarda ciro kaybı desteği verilecek. Verilecek ciro kaybı desteği 2.000 (iki bin) Türk Lirasından az, 40.000 (kırk bin) Türk Lirasından fazla olamayacak. Ödeme tek seferde yapılacak.

• Söz konusu ciro desteği ile gelir kaybı ve kira desteğine birlikte hak kazanan işletmelerin / işyerlerinin hak etmiş oldukları gelir kaybı ve kira desteği tutarları (Bkz. Esnafa Verilecek Pandemi Desteği Başvurularında Süre Uzatıldı), hak edecekleri ciro kaybı desteği tutarından mahsup edilecek yani düşülecek, artan kısım varsa ciro desteği olarak ödenecek.

• Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek.

Başvuru İşlemleri

• Pandemi nedeniyle esnafa sağlanan gelir kaybı ve kira desteğinde olduğu gibi ciro kaybı desteğine ait işlemler de Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek, başvuru tarihi ve süresi ile diğer şartlar bu bakanlık tarafından belirlenecek, açıklanacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.