Anasayfa / Haber / Alo 170 İletişim Merkezi’nin Sayısı Üçe Çıktı

Alo 170 İletişim Merkezi’nin Sayısı Üçe Çıktı

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170, Karaman ve Şanlıurfa’dan sonra Sivas’ta da hizmet vermeye başladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın da katıldığı resmi açılış töreni ile Sivas’ta ki iletişim merkezi hizmete girdi. İletişim merkezinde yüzde 55’i kadınlardan, yüzde 20’si de şehit ve gazi yakınlarından oluşan toplam 200 kişi çalışıyor.

Vatandaşlar ÇSGB (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı), SGK ve İŞ-KUR hizmetlerine ilişkin her türlü soru ve sorunlarını ALO 170 hattına iletebiliyor. Sigortasız çalışma ve mobbing başta olmak üzere işverenle / işyeriyle ilgili şikayetlerini iletebiliyor. Türkiye’nin her yerinden aynı numarayla arama yapılıyor.

Kurum Başkanı Yadigar Gökalp İLHAN açılışta, Sivas’ta açılan merkez ile birlikte yeni iletişim kanallarını da hayata geçirdiklerini, ALO 170 web sayfasını hizmete açıldığını, yurt dışında çalışan vatandaşların soru, öneri, talep ve şikayetlerini ilettikleri ‘ALO Yurt Danış’ servisinin de ALO 170 üzerinden hizmet vermeye başladığını belirtti.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın web sitesinde, 15 Kasım 2010 tarihinde hizmete giren ALO 170 İletişim Merkezinin çalışma hayatı ve sosyal güvenlik hakkında her türlü;

• Soru,

• Öneri,

• Eleştiri,

• İhbar,

• Şikâyet,

• Başvuru ve talepleri,

etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturabilmek amacıyla kurulduğu,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170”i 7 gün 24 saat arayabileceği,

bilgileri yer almakta.