DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Yoğun Kar Yağışlı
Pts 2°C
Sal 3°C
Çar 3°C
Per 7°C

18 Yaşını Dolduran Çocukların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumu

09.03.2013
A+
A-

Not: 1- 6631 sayılı Kanunla, lise veya dengi öğrenimden mezun olanlara 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlara ise 25 yaşını geçmemek üzere, mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren iki yıl süreyle anne, baba veya evlilerse eşleri üzerinden sağlık yardımı alma hakkı getirilmiştir. (Bkz. Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek)

2- Çocukların ve gençlerin anne-babaları üzerinden sağlık yardımı alma şartları, 9/7/2018 tarihinde eklenen GSS Rehberi bölümünde ayrı – ayrı 23 başlık halinde belirtilmiş olup, ayrıntılı bilgi için GSS Rehberi bölümüne bakabilirsiniz.

Daha önce belirtildiği üzere (05/12/2011, 28/12/2011, 20/01/2012, 24/01/2012 tarihli haberler ve Genel Sağlık Sigortası İle İlgili Yeni Düzenlemeler), bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret, odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli, tutuklu ve hükümlüler, er – erbaş ve yedek subaylar, milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri, bunlardan emekli olanlar ile bunlar üzerinden dul – yetim aylığı alanlar hariç; daha önce genel sağlık sigortası kapsamına alınmamış herkes için genel sağlık sigortası 1/1/2012 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Buna 18 yaşını doldurmamış çocuklar da dahildir.

18 Yaşını Doldurmamış Çocukların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumu:

5510 sayılı Kanun uyarınca 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar;

1-Öncelikle, eğer kendileri sigortalı işçi olarak bir işte/işyerinde çalışıyorlarsa veya ölen anne ya da babaları üzerinden yetim aylığı alıyorlarsa, bu kapsamda genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanırlar. Bunlardan hiç biri söz konusu değilse;

2-Anne veya babaları sigortalı olarak herhangi bir işte veya işyerinde çalışıyorlarsa ya da kendi çalışmalarından dolayı Kurumdan gelir veya aylık (emekli, malullük aylığı, sürekli iş göremezlik geliri gibi) alıyorlarsa, bu durumda bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden genel sağlık sigortası yardımı alırlar. Böyle bir imkanları da yoksa;

3-5510 sayılı Kanunun 61 ve 67 nci maddeleri uyarınca bunlar, prim ödemelerine gerek kalmadan ücretsiz olarak genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Çünkü, 61 inci maddenin ikinci fıkrası uyarınca; 60 ıncı madde gereği genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşını dolduruncaya kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılırlar. 18 yaşından küçük çocuğun ana ve babası da yok ise 18 yaşını dolduruncaya kadar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (7) numaralı alt bendi (2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler) kapsamında primi Devlet tarafından ödenmek üzere genel sağlık sigortalısı sayılırlar.

18 Yaşını Dolduran Çocukların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Durumu:

1-Kendi çalışmaları yani sigortalılıkları nedeniyle genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanan çocukların durumunda 18 yaşını doldurduklarında da herhangi bir değişiklik olmaz, sigortalı çalışmaları devam ettiği sürece bunlar genel sağlık sigortasından yararlanırlar.

2-Ancak kendi sigortalı çalışması olmayan, aldıkları yetim aylığı nedeniyle ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden genel sağlık sigortasından yararlanan çocukların durumu ise 18 yaşını doldurduklarında değişir. Çünkü 5510 sayılı Kanunun 3 üncü ve 34 üncü maddeleri uyarınca bunların bu hakları; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmeleri halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurduklarında sona erer.

Bunun istisnası ise yaşına bakılmaksızın evli olmayan malûl çocuklar ile evli olmayan kız çocuklarıdır.

Evli Olmayan Malûl Çocuklar:

Evli olmayan malûl (çalışma gücünün en az % 60’ını kaybetmiş) kız veya erkek çocuklar, ister aldıkları yetim aylığı nedeniyle, isterse bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden genel sağlık sigortasından yararlanıyor olsunlar hiç fark etmez, bunlar evlenmedikleri ve maluliyetleri devam ettiği sürece yaşları ne olursa olsun bu hakları devam edeceğinden, 18 yaşını doldurduktan sonra da aynı şekilde genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam ederler.

Evli Olmayan Kız Çocuklar:

Evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan dul kalan kız çocuklar, eğer ölen anne veya babaları üzerinden aldıkları yetim aylığı nedeniyle genel sağlık sigortasından yararlanıyorlarsa, bunlar evlenmedikleri sürece yaşları ne olursa olsun yetim aylığı almaya devam edeceklerinden, bu kapsamda 18 yaşını doldurduktan sonra da genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam ederler.

Bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden genel sağlık sigortasından yararlanan kız çocuklarının durumu ise biraz farklıdır. Babası veya annesi 01/10/2008 tarihinden önce sigortalı olmuş ve kendisi de 01/10/2008 tarihinden önce doğmuş , dolayısıyla anne veya babasının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde etmiş olup da herhangi bir işte çalışmayan ve evli olmayan kız çocukları, yaşları kaç olursa olsun, evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece anne veya babaları üzerinden genel sağlık sigortalısı olarak sağlık yardımı almaya devam ederler. 01/10/2008 tarihinden sonra belirtilen hakları kazanan kız çocuklarının durumu ise erkek çocuklarla aynıdır, yani öğrenimleri devam etmiyorsa, 18 yaşını doldurduklarında bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma haklarını kaybederler.

3-Yukarıda belirtilen şartların hiçbirine sahip olmadığı yani anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alama imkanı olmadığı için primleri devlet tarafından ödenen, dolayısıyla ücretsiz olarak genel sağlık sigortasından yararlanan çocuklar ise öğrenimleri devam ediyor olsa dahi, 18 yaşını doldurduklarında bu hakkı kaybederler.

Çırakların Durumu:

3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası zaten uygulanmakta ve 5510 sayılı Kanunun 87 nci maddesi birinci fıkrasının (e) bendi uyarınca bunların primini, Milli Eğitim Bakanlığı veya bu öğrencilerin eğitim gördükleri okullar ödemektedir. Aynı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde 6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklik uyarınca, bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmayanlar ayrıca genel sağlık sigortalısı da sayılır ve bu şekilde sağlık yardımlarından yararlanırlar.

Öğrenimleri Devam Eden Çocukların Durumu:

Anne veya babaları üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında veya aldıkları yetim aylığı nedeniyle sağlık yardımı alan çocuklar; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmeleri halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurduklarında bu hakları sona erer. Dolayısıyla öğrenimleri devam ettiği sürece 18 yaşını doldursalar dahi haklarını hemen kaybetmezler. Ancak bu durumdakilerin, her yıl öğrenci belgelerini ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermeleri gerekmektedir.

18 Yaşını Doldurunca Genel Sağlık Sigortası Primi Ödemesi Gerekenler:

18 yaşını doldurunca genel sağlık sigortası primi ödemesi gereken çocuklar, artık anne veya babaları üzerinden genel sağlık sigortası yardımı alma hakları kalmamış olan, dolayısıyla kendileri ayrı bir kişi olarak zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılan çocuklardır. Bu durumda olanlar aşağıda belirtilmiştir.

1-Öncelikle, anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmadığı için primleri devlet tarafından ödenen kişi kapsamında genel sağlık sigortası yardımlarından ücretsiz olarak yararlanan 18 yaş altı çocuklar, öğrenim görüyor olsalar dahi 18 yaşını doldurduklarında bu hakkı kaybettiklerinden, bunlar kendileri zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılırlar ve artık bunların genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekir.

2-Aldıkları yetim aylığı nedeniyle ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alan erkek çocuklar, eğer öğrenimleri devam etmiyorsa 18 yaşını doldurduklarında aldıkları yetim aylığı kesileceği veya bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünü kaybedecekleri için, artık bunlar anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alamazlar, dolaysıyla bunlar da zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılır ve bunların da genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekir. Kız çocukları ise eğer anne veya babaları üzerinden aldıkları yetim aylığı nedeniyle sağlık yardımı alıyorlarsa, öğrenimleri devam etmiyor olsa, 18 yaşını doldursalar dahi evli olmadıkları sürece yetim aylığı almaya devam edeceklerinden, prim ödemelerine gerek kalmadan bu kapsamda genel sağlık sigortalılıkları ve sağlık yardımlarından yararlanma hakları da devam eder. Bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alan kız çocukları ise bu hakkı 01/10/2008 tarihinden önce kazanmışlarsa, yetim aylığında olduğu gibi öğrenimleri devam etmiyor olsa, 18 yaşını doldursalar dahi evli olmadıkları sürece anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı almaya devam ederler. Ancak bu hakkı 01/10/2008 tarihinden sonra kazanmışlarsa, bu durumda erkek çocuklar gibi öğrenimleri devam etmiyorsa, anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma haklarını kaybedeceklerinden, bunlar da zorunlu genel sağlık sigortalısı sayılır ve bunların da artık genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekir.

18 Yaşını Dolduran Çocuklara Çıkarılan Genel Sağlık Sigortası Prim Borcunun Dayanağı:

Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 4 üncü maddesinde;

Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona eren kişilerin (anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma hakkını kaybeden çocuklar bu kapsama girmektedir), SGK tarafından re’sen tescil edileceği; bu kişiler için, gelir testleri sonuçlandırılıncaya kadar 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı prime esas asgarî kazanç tutarı olarak esas alınarak primlerinin tahakkuk ettirileceği, ayrıca gelir tespitini yaptırmak üzere bir ay içinde vakıflara başvurması gerektiğinin SGK tarafından re’sen tescil edilen kişilere bildirileceği, kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile genel sağlık sigortası tescilinin yapıldığına dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenlerin gelirlerinin asgarî ücretin iki katı olarak kabul edileceği,

16 ncı maddesinde da; genel sağlık sigortası tescilinin re’sen yapıldığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirileceği ve ödeme yükümlülüğünün başlayacağı,

hükümleri yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen nedenlerle anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkını kaybeden çocuklar, söz konusu hükümler uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen yani herhangi bir başvuruya gerek kalmadan Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilir. Bu şekilde tescil edilen çocuğun aylık geliri 16 yaşından büyükler için geçerli olan brüt asgari ücret (1 Temmuz – 31 Ağustos 2012 tarihleri arası için 940,50 TL) olarak kabul edilir ve bu doğrultuda o çocuk adına her ay genel sağlık sigortası prim borcu (1 Temmuz – 31 Ağustos 2012 tarihleri arası için 112,86 TL) tahakkuk ettirilir. Ayrıca SGK tarafından çocuğun kendisine, gelir testi yaptırmak üzere bağlı bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bir ay içerisinde başvurması gerektiğine dair bir yazı gönderilir. Bu yazıyı alan çocuğun bir ay içerisinde gelir testi yaptırmak üzere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı adresine göre bağlı olduğu ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi yaptırmak üzere başvurması gerekir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır – Sonucu Ne Olur ?

Gelir testi sırasında çocuğun aylık geliri tespit edilirken sadece çocuğun gelirine bakılmaz, yani sadece çocuğun aylık geliri esas alınmaz. Aile olarak aynı hane içinde yaşayan ve nüfus kayıtlarında yer alan eş, yaşlarına bakılmaksızın evli olmayan çocuk ve genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası esas alınır. Daha açık bir anlatımla, ana ve/veya babasıyla aynı adreste ikamet eden ve yaş koşulları nedeniyle ana/babanın bakmakla yükümlüsü konumunda olmayanların gelir testi yapılırken ana, baba ve çocuğun gelirleri hesaplamada birlikte dikkate alınır. Ancak nüfus kayıtlarına göre ana ve babasından ayrı ikamet eden (ayrı yaşayan) bakmakla yükümlülük durumu sona ermiş çocukların gelir testi, anne – babası dahil edilmeden ayrı olarak yapılır.

Yukarıda belirtildiği şekilde yapılan gelir testi sonucunda hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelir hesaplanır. Bu şekilde çocuğa tekabül eden yani çocuğun hissesine düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden (01/07/2012-31/12/2012 tarihleri arası 313,50 TL) az çıkarsa kişi primi devlet tarafından ödenecek genel sağlık sigortalısı statüsüne alınır ve primi devlet tarafından ödenir. Eğer geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkarsa prim ödemesi gerekir ve tespit edilen gelir durumuna göre; 01/07/2012-31/12/2012 tarihleri arası için) aylık kazancı 313,50 TL’den 940,50 TL’ye kadar ise aylık 37,62 TL, aylık kazancı 940,50 TL’den 1.881 TL’ye kadar ise aylık 112,86 TL, aylık kazancı 1.881 TL’den fazla ise aylık 225,72 TL genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekir.

Gelir Testi Yaptırılmazsa Ne Olur?

Kurum gelir testi yapılmasına dair yazı göndermiş ise bu yazının tebliğ tarihinden itibaren, bir aylık süre içerisinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunulmaması, geç başvuruda bulunulması veya hiç başvuruda bulunulmaması halinde herhangi bir idari para cezası uygulanması söz konusu değildir. Ancak, bu durumda ilgili kişinin aylık geliri asgari ücretin iki katı kabul edilir ve aylık brüt asgari ücretin iki katının % 12’si tutarında (01/07/2012-31/12/2012 tarihleri arası aylık 225,72 TL) her ay genel sağlık sigortası primi ödenmesi gerekir.

Eğer Kurum gelir testi için herhangi bir yazı göndermemmişse bu durumda da gelir testi sonucu kişinin aylık geliri tespit edilene kadar ilgili kişinin aylık geliri brüt asgari ücret olarak (01/07/2012-31/12/2012 tarihleri arası 940,50 TL) kabul edilir ve her ay bunun % 12’si tutarında (01/07/2012-31/12/2012 tarihleri arası 112,86 TL) genel sağlık sigortası primi ödenmesi gerekir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılan Çocuklar Ne Yapmalı ?

Yukarıda belirtildiği şekilde, 18 yaşını doldurduğu için Kurumca re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilen ve prim borcu çıkarılan çocuk için, eğer öğrenimi devam ediyorsa ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine başvurularak öğrenci belgesinin verilmesi gerekir. Öğrenci belgesi müdürlük tarafından değerlendirilir, eğer çocuğun anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkının devam ettiği anlaşılırsa, re’sen yapılan genel sağlık sigortası tescili ve çıkarılan prim borcu silinir (Ayrıntılı bilgi Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı? Başlıklı yazıda yer almaktadır).

Eğer çocuğun öğrenimi devam etmiyorsa, derhal gelir testi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurulması gerekir. Gelir testi sonucuna göre Kurum tahakkuk ettirdiği primi siler veya artırır ya da azaltır.

Çıkarılan Prim Borcunu Ödemek Zorunlu mu?

Kurum tarafından tahakkuk ettirilen (çıkarılan) prim borcu 5510 sayılı Kanunun 88 ve 89 uncu maddeleri kapsamında ödenmesi zorunlu bir borç olup, süresinde ödenmemesi halinde ayrıca gecikme zammı ve cezası eklenir. Bunun tek istisnası; yukarıda belirtildiği şekilde, öğrenci belgesinin ibrazı sonucu çocuğun anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkının devam ettiği veya yapılan gelir testi sonucuna göre çocuğun genel sağlık sigortası priminin devlet tarafından ödenmesi gerektiği sonucu ortaya çıkarsa, tahakkuk ettirilen prim borcu Kurum tarafından silinir.

Boşanan Kız Çocuklarına Prim Borcu Çıkarılabilir:

Evliyken eşleri üzerinden sağlık yardımı alan kız çocukları, boşanmaları halinde bu hakkı kaybedeceklerinden, 18 yaşını dolduran çocuklarda olduğu gibi, Kurum bunları re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edip prim borcu çıkarabilir. Bu durumdaki kız çocuğunun, bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı varsa veya ölen anne ya da babası üzerinden alacağı yetim aylığı dolayısıyla sağlık yardımı alma hakkı varsa, Kuruma başvuruda bulunarak bu kapsamda sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde edebilir ve çıkarılan prim borcu da silinir. Bu imkanları olmayan boşanmış kız çocuklarının ise yukarıda belirtildiği gibi gelir testi yaptırması gerekir.

Evlilik Çocuğun Durumunu Değiştirir mi?

Türk Medeni Kanununa göre evlenmeyle kişi ergin olunacağından, 18 yaşından küçük olsalar biler evlenen çocuklar anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma haklarını kaybederler. Çünkü evlenen çocuk, bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünü kaybeder, anne veya babası üzerinden yetim aylığı alıyorsa evlenince aylığı kesilir. Dolayısıyla anne veya babası üzerinden aldığı sağlık yardımının dayanağı ortadan kalkmış olur. Çocuğun malul olup olmaması, kız veya erkek olması, 18 yaşını doldurup doldurmaması, öğreniminin devam edip etmemesi durumu değiştirmez. Bu durumda eğer kendi sigortalı çalışması da yoksa çocuğun gelir testi yaptırması gerekir.

Anne veya Babanın Durumunda Değişiklik Olmaması Şartı:

Çocuğun, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya baba üzerinden sağlık yardımı almaya devam edebilmesi için, çocuğun kendi durumunda herhangi bir değişiklik olmaması gerektiği gibi üzerinden sağlık yardımı aldığı anne veya babasının durumunda da herhangi bir değişiklik olmaması, yani anne veya babası sigortalı ise sigortalılığının devam etmesi, anne veya babası gelir – aylık alıyorsa almaya devam etmesi gerekir.

Çalışma Yaşı:

Yukarıda, 18 yaşını doldurmamış çocuklarla ilgili olarak “kendi çalışmaları” ibaresi kullanıldığından, 18 yaşını doldurmamış çocuk çalışabilir mi sorusu akla gelebilir.

Genel olarak, 4857 İş Kanununun 71 inci maddesi uyarınca; 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, 14 yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenler okullarına devama engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler. Konuyla ilgili olarak Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 06.04.2004 tarih ve 25425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış çocukların bazı işlerde çalıştırılmaları yasaktır.(isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Yuksel karas dedi ki:

  Selam kolay gelsin

 2. Yuksel karas dedi ki:

  Kolay gelsin
  Benim kiz kardesim 19 yasinda babam sgk calisani geçen hastaneye götürdük sigortasının olmadığını söylediler SGK başvurmamız istememişti Babamla beraber SGK ya uğradık senin kızın Senin sağlık imkânlarından yararlanamaz diye bize cevap verdiler bizde kız çocuğu Evlenene kadar babasının sağlık imkânlarından faydalanabileceğini söyledik SGK çalışanı bizi Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na yönlendirdi bizim ne yapmamız gerekiyor Bu konuda bize nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler kolay gelsin

  1. admin dedi ki:

   O bahsettiğiniz durum 1 Ekim 2008 tarihinden önce geçerliydi. Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yapılan değişiklikle kız çocukları sağlık yardımlarından yararlanma konusunda 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren erkek çocuklarla aynı şartlara tabi hale geldi. Ancak kazanılmış hakların korunması ilkesi çerçevesinde eğer kız çocuğu 1 Ekim 2008 tarihinden önce doğmuşsa ve anne veya babasının sigortası da (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı fark etmez) aynı şekilde 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlamışsa bu durumda eski sisteme tabidir ve bekar olduğu ve kendi sigortası olmadığı sürece yaşı kaç olursa olsun anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabilir.

   1. Metehan bsr dedi ki:

    Merhabalar 1997 doğumluyum okumuyorum ve çalışmıyorum sigortam yok. Hastaneye gittiğim zaten her muayenede belirli bir ücret ödüyorum ve şuan ameliyat olmam gerek devlet hastanesi 15 bin gibi bir ücret çıkardı. Sigorta kurumuna gittim benim sigortalı olduğumu söylüyor genel sağlık sanırım babamın üzerinde mi gözüküyorum bilmiyorum ama hastane sigortalı olduğunu görür bilgisi verdi ücret alınmaz dedi ama hastane 15 bin ücret istiyo ameliyati ücretsiz olmak için nasıl bı yol izlemem lazım teşekkürler

    1. Admin dedi ki:

     Eğer şu an üniversitede okuyorsanız babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz, okumuyorsanız alamazsınız. 60/g kapsamında her ay brüt asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında pirim ödemeniz gerekir. Ortada bir yanlışlık var, babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız olsa devlet hastanesi sizden ücret istemez. E-Devletten GSS müstehaklık sorgulaması yapın.

   2. Deniz dedi ki:

    Merhaba, ismim Deniz
    41 yaşındayım ve 2003 doğumlu bir kızım var.sigorta girişim 1995.emeklilik haklarımı doldurmama 4,5 ay süre kaldı. Ancak yaştan beklemek durumundayım.
    işten ayrıldığım İçin sigortam bitti. Ben sağlık sigortasını babamın üzerinden yararlanma hakkına geçmişim. Peki kızım da aynı şekilde faydalanabilir mi acaba? Eğer faydalanıyor ise tamamlayıcı sağlık sigortasınında geçerliliği devam eder mi?
    Yoksa GSS mi yaptırmam lazım?
    Teşekkürler.

    1. Admin dedi ki:

     Kızınız dedesi üzerinden sağlık yardımı alamaz, eğer 18 yaşını doldurmadıysa 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımı alabilir. 18 yaşını doldurduysa 60/g kapsamında prim ödemesi gerekir. Maddi durumunuz iyi değilse gelir testine başvurabilir, sonucuna göre 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımı alma hakkı elde edebilir.

 3. yeliz çim dedi ki:

  Ben 91 doğumluyum bekarım çalışmıyorum 25 yaşımı haftaya dolduracağım, babam 93ten beri sigortalı. Bu durumda ben kız olduğum için onun sigortasından faydalanmaya devam edebilirim demektir. Bunu bir kuruma bildirmem veya herhangi bir yere başvuru yapmam gerekir mi?

  1. admin dedi ki:

   Normalde herhangi bir yer başvurmanıza gerek yok. Ancak SGK’nın SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) bazen 18 yaş, 25 yaş gibi sınır yaşları dolduran çocukların sağlık aktivasyonunu iptal edebiliyor. Bu nedenle 25 yaşını doldurunca e-Devlet şifreniz varsa oradan yoksa herhangi bir eczaneden kontrol ettirin, babanızdan yararlanma hakkınız devam ediyorsa sorun yok. Eğer hak sahipliğiniz iptal edilmişse en yakın SGK müdürlüğüne gidip tekrar sağlık aktivasyonu yaptırabilirsiniz. Acil bir durumda, özellikle mesai saati dışında veya tatil günlerinde herhangi bir sağlık kuruluşuna gittiğinizde sürprizle karşılaşmamak için bu önemli.
   Kız Çocuklarının Sağlıktan Yararlanmasında Yaş Sınırı Var mı ?

 4. Hikmet dedi ki:

  Ben 18 yaşımı doldurdum normalde şuan Üniversite okuyor olmam gerekirdi ama ben 1 yıllığına mezuna kaldım şuan durumum nedir babama bağlı mıyım hala sigorta konusunda ?

  1. admin dedi ki:

   (Hikmet) Üniversiteye başlamamış olsanız bile 20 yaşını doldurana kadar bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı almaya devam edebilirsiniz. Üniversiteye başlamanız halinde ise bu hakkınız duruma göre 25 yaşını doldurana kadar devam eder.
   Mezun Olan Gençler Sağlıktan Ücretsiz Yararlanabilecek

  2. Ali dedi ki:

   aradığım soru aradığım cevap

 5. RAMAZAN ASLAN dedi ki:

  18 yaşında erkek çoçuğu lise de 1 sene okulu dondurursa genel sağlık sigortası ödeme zorunluluğu var mıdır?

  1. admin dedi ki:

   (RAMAZAN ASLAN) 18 yaşını doldurduktan sonra erkek çocuğunu anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alabilmesi için lise veya üniversite eğitimi görüyor olması gerekir. Kız çocuklarında bazı durumlar için aynı şart geçerlidir. Bu nedenle gelir testi yaptırması, sonucuna göre prim ödemesi gerekebilir.
   Kız Çocuklarının Sağlıktan Yararlanmasında Yaş Sınırı Var mı ?

 6. SALİH AZAKLI dedi ki:

  18.10.1997 doğumluyum.Babam ÖZEL bir bankada çalışmakdaydı. 2015 de emekli oldu. Ben de onun sigortasından yarralanıyordum.Ancak 18.10.2015 de 18 yaşına girdiğimden veya doldurduğumdan ,o yıl üniversiteye gitmediğimden 16.2.2016 tarihinden itibaren 6 aylık sprpm borcu yansıtılmıştır. aGUSTOS DA üniversiteye kaydımı yaptırdım ve öğrenci belgemi aldım ve babamın emekli olduğu bankaya verdim ve sigordadan faydalanmaya başladım.Bu aradaki prpm borcunu sildirebilirmiyim.

  1. admin dedi ki:

   (SALİH AZAKLI) Borç çıkan dönem için babanız üzerinden yararlanma hakkınız olmadığından, şu an o hakkı elde etmiş olmanız geriye dönük borcunuz için bir anlam ifade etmez, yani o borç silinmez. Yeni bir af çıkmasını bekleyeceksiniz. Veya bu ay sonuna kadar devam eden yapılandırma süreci var, ona başvurup borcunuzu taksitlendirip ödeyeceksiniz, maalesef başka seçenek yok.

 7. Ayhan küçük dedi ki:

  18 yaşında öğrenim durumu devam eden kardeşim babasının sağlık güvencesi olmadığı için gelir testi yaptırması gerekiyor muş!
  Soruyorum size yardımlarla öğrenim durumunu sürdüren lise öğrencisi bir çocuk nasıl olurda gelir testinde çıkan ücreti öder?
  Yazıktır günahtır biz daha lise öğrencisi bir çocuğun sağlık ihtiyacını karşılayacak kadar aciz bir ülke olduysak gerçekten çok yazık
  Yapılan yenilikler i düzenlemeleri yaparken daha mantıklı sözde değil özde halkın iyiliği için uğraşmanızı isterdim

 8. bekir dedi ki:

  Ogrenciyim ve babamin borcu var 18 yasimi doldurdum ne yapmam gerekiyor

 9. Nuray somay dedi ki:

  18 yaşını doldurmuş olan oğlum
  Lise mezunu olup Üniversiteye hazırlanmaktadır
  Babasının sigortasından yararlanabilirmi

  1. Admin dedi ki:

   6663 sayılı Kanunla 10 Şubat 2016 tarihinden geçerli olmak üzere getirilen hak uyarınca, oğlunuz üniversite öğrenimine başlamasa bile liseden mezun olduğu tarihten itibaren 20 yaşını doldurana kadar iki yıl daha babası üzerinden sağlık yardımı alabilir. İki yıl dolmadan 20 yaşını doldurursa hakkı sona erer.

 10. Abdullah dedi ki:

  Merhaba ben bu sene üniversite kazandım ve kaydoldum şuan öğrenci gözüküyorum ve öğrenci belgesi de alabiliyorum. Ancak sigortam sanırım hala başlamadı. sigortamı nasıl aktif edebilirim? Eğer otomatik aktif oluyorsa kaç gün sürüyor bu işlem? Birde GSS prim borcum gözüküyor o etkiler mi sigortalı olma durumumu? Ve babam çalışıyor sigortalı olarak. Bir yere belge vermem gerekiyor mu? Birde SPAS Müstehaklık Sorgulama’ya girdiğimde Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir. yazıyor. Yani prim borcumu ödemeden başlamaz mı sigortam? Şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. Hem öğrenci olduğunuzu belirtmişsiniz, hem de sigortanızın başlamasından bahsetmişsiniz, buradaki sigortadan kastettiğiniz genel sağlık sigortalılığı mı yoksa herhangi bir yerde işe başladınız onun sigortalılığı mı ?

   1. Abdullah dedi ki:

    sağlık sigortası yani hastaneye gidip ücretsiz tedavi olmak istiyorum bu mümkün mü?

    1. Admin dedi ki:

     Babanız veya siz herhangi bir SGK Müdürlüğüne uğrayıp, durumu belirmeniz halinde babanız üzerinden sağlık aktivasyonunuzu yapabilirler, bunun için aslında herhangi bir belgeye de gerek yok, sistemden öğrenci olduğunuzu görebilirler, ancak yine de yanınızda öğrenci belgesi götürebilirsiniz.

 11. Emre dedi ki:

  Merhabalar ben bu sene universite sinavinda istedigim yer gelmedigi icin mezuna kaldim ve benim suan sigortam bitti mi borcum cikar mi

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba. Eğer anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alıyorsanız, üniversiteye başlamasanız bile mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 yıl daha anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz, adınıza GSS borcu işlemez. (Bkz. Öğrenim Gördüğü Okulu Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Durumu)

   1. Emre dedi ki:

    Cok teşekkür ederim

 12. Zelal dedi ki:

  Merhaba ben 92 liyim okula gec başladığım icin hala universite okuyorum babam 65 yas emeklisi ( başka herhangi bir yerden emeklisi yok) hastane/saglık ocağı hizmetlerinden yararlanabiliyor muyum?

  1. Admin dedi ki:

   İsminizden bayan mı erkek mi olduğunuzu anlayamadık. Üniversite öğrenimi gören erkek çocuklar 25 yaşını doldurduktan sonra anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alamazlar. Brüt asgari ücretin yüzde 3’ü (şu an 60 TL) üzerinden her ay prim ödeyerek sağlık yardımı alabilirler. Her ay prim ödeme imkanı olmayanların gelir testine başvurması gerekir. Kız çocuklarında ise durum farklıdır. Bazı durumlarda kız çocukları yaş olmaksızın evli olmadıkları sürece anne-babaları üzerinden sağlık yardımı alabilirler. (Bkz. Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar)

 13. osman memlük dedi ki:

  Selamlar. Anne ve babamın sosyal güvencesi yok. 18 yaşını doldurmuş ama bu sene mezuna kalmış kız kardeşim için sormak istiyorum. Sosyal güvencesi bu duruma göre nasıl işler. nasıl bir yol izlemek gerekir.

  1. Admin dedi ki:

   Selamlar. Mezuna kalmış demekle neyi kastediyorsunuz, kız kardeşiniz liseden mezun oldu mu olmadı mı ? Mezun olduysa üniversite öğrenimine başladı mı başlamadı mı ? Sorunun cevabı buna göre değişir.

 14. Aynur dedi ki:

  Mrrhaba,
  Kızım 19 yasında, benim sgk dan yaralanması icin ne yapmam gerekiyor. ( e devlet üzerinden yapılıyorsa oradan yapmayı tercih ederim)

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba; e-Devlet’te Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında bulunan “Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt” bölümünden bir deneyin, eğer olmasa SGK müdürlüğüne gitmeniz gerekebilir.

 15. Ümit uygur dedi ki:

  Mrb benim babam 2009 dan sonra sigorta girişi var ablam ise 20 yaşına yeni girdi hastaneye gidince giriş yapamıyorlsr bu dırum nasıl olacak

  1. Admin dedi ki:

   Mrb. Ablanız eğer üniversitede okumuyorsa artık babanız üzerinden sağlık yardımı alamaz. Çünkü ablanız yeni sisteme tabi olduğu için sağlık yardımlarından yararlanma şartları yönünden erkeklerle aynı sisteme tabi. Bu durumda ablanızı kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvursun. Sonucuna göre prim ödemeden (yeşil kartlı gibi) veya aylık asgari ücretin yüzde 3’ü (şu an aylık 61 TL) üzerinden prim ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanabilir. Üniversiteye başlarsa 25 yaşını doldurana kadar anne-babası üzerinden sağlık yardımı alabilir.

 16. Muhammed Eskalen dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim bu konular hakkında birkaç şey duydum. Benim yapmam gereken bir şey var mı acaba babam bağ-kur emeklisi.

  1. Admin dedi ki:

   Üniversite öğreniminiz devam ettiği sürece veya mezun olduğunuzda mezuniyetten sonra iki yıl daha 25 yaşını doldurana kadar anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz.

 17. Canan dedi ki:

  merhaba, 23 yaşındayım hala üniversite öğrencisiyim. 1 buçuk senedir çalışıyorum. işten bugün ayrılsam annemin üzerine geçmek için bir şey yapmam gerekiyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, SGK’nın SPAS (Otomatik Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) bu tür durumlarda işlemleri otomatik yapıyor. Ancak işten ayrıldıktan bir süre sonra sağlık GSS’den yararlanma hakkınız sona ereceğinden, (Bkz. İşten Ayrılan (Sigorta Çıkışı Verilen) Kişinin Sağlıktan Yararlanma Süresi) E-Devletten kontrol edip, yararlanma hakkınız sona erdiğinde anneniz üzerine geçme işlemi yapılmamışsa ilgili SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekebilir.

 18. ZEKERİYA dedi ki:

  İyi günler ben devlet memuru olarak çalışmaktayım oğlum 18 yaşını 14 ekim 2018 tarihinde doldurdu bu sene liseden mezun oldu benim üzerimden sağlık güvencesinden kaç yaşına kadar faydalanabilir.

  1. Admin dedi ki:

   İyi günler, oğlunuz 20 yaşını doldurana kadar sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilir. Çünkü mezun olanlara mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl süreyle daha sağlık yardımı alma hakkı verildi. (Bkz. Öğrenim Gördüğü Okulu Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Durumu)

 19. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim ablam 23 yaşında normalde 18 yaşına kadar babamın sigortası üstünden yararlanıyordu 5 yıldır bu hakkı kaybetti ve gss borcu birikti şuan ablam evli değil ve aynı evde yaşıyoruz ev halkı toplam 6 kişiyiz babamın sigortası asgari ücret üzerinden yatıyor yani geliri resmi olarak 1606 tl görünüyor şimdi biz gelir testi yaptırsak ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az çıkacağından ablamın gss primleri babamın sigortası üstünden yatmaya başlar mı ve 18 yaşından itibaren birikmiş borcu silinir mi yardımcı olur musunuz.

  1. Admin dedi ki:

   Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar başlıklı yazıda da açıklandığı üzere eğer ablanız 1 Ekim 2008 tarihinden önce anne veya babanız üzerinden sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde etmişse, yaşı ne olursa olsun evlenmediği sürece babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkı devam eder. Eğer ablanız bu durumdaysa, birikmiş tüm GSS prim borçlarının da silinmesi gerekir. Eğer böyle bir durum yoksa, şu an 7143 sayılı Kanunla getirilen GSS borç yapılandırması halen devam ediyor. Ablanız gelir testine başvursun, sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa, ablanızın tüm GSS prim borçları silinir. Ancak bu durumda da yine babanız üzerinden sağlık yardımı alamaz, 60/1-c kapsamında prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir yani bir nevi yeşil kartlı olur.

 20. Veysel dedi ki:

  Merhabalar ben 21 yaşında sigortali olarak çalıştığım iş yerinden ayrıldım. Sağlık sigortam tekrar babamın üzerine geçirmek için ne yapmam gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   Eğer öğrenci iseniz sizin veya babanızın bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne uğrayıp talepte bulunmanız gerekir.

 21. ayla dedi ki:

  Merhaba, Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim Ben 1981 yılında ssk lı olarak ilk işe başladım 1983 yılında devlet memuru olarak emekli sandıgına geciş yapıp 2013 yılında emekli oldum. Eşimden 1999 yılında ayrıldım kızlarımın velayeti bendeydi. İş hayatına atıldılar ve kendi sıgortalarına geçtiler lakin bir kızım 1 yıldır işsiz ve ssk sı kalktı benim üzerimden faydalanması için ne yapmam lazım

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren kız çocukları anne – babaları üzerinden sağlık yardımlarından yararlanma konusunda erkek çocuklarla yanı şartlara tabi hale geldiklerinden, eğer eğitim görüyorlarsa en fazla 25 yaşını doldurana kadar anne – babaları üzerinden sağlık yardımı alabilmektedirler. Ancak daha önce bu hakkı kazanmış olanlar istisna. Bu konu Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar başlıklı yazıda açıklanmış olup, eğer kızınız sizin üzerinizden sağlık yardımı alma hakkına sahipse, bunun için bulunduğunuz yerdeki SGK Müdürlüğüne başvurup sağlık aktivasyonunu yaptırabilirsiniz. Eğer yararlanma hakkı yoksa, bunu da size söylerler zaten.

 22. Funda dedi ki:

  Merhabalar benim yiyenim 18 yaşında kız çocuğu baba ve annesinin sigortası yok kendisi henüz lise öğrencisi mezun olmadı meslek lisesinde okuyor ve bu sene staj yapıyor. Hastanelere muayene için gittiğinde ücret çıkıyor ve ilaçlarını ücretli alıyor. Bu durumda ne yapılması gerekiyor yani ücretsiz sağlık imkanlarından faydalanması için ne yapmamız gerekiyor.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, yeğeniniz staj yaptığına göre iş kazası ve meslek hastalığı sigortası vardır. Anne – babası üzerinden sağlık yardımı alma imkanı olmadığı için ayrıca kendisinin genel sağlık sigortasının da okuduğu okul tarafından mevcut sigortasına eklenmesi gerekir. (5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereği. Okuldan mezun olduğu tarihten itibaren de yeğeniniz 20 yaşını doldurana kadar ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

 23. teslime dedi ki:

  Merhabalar,ben yurtdışında yaşıyorum .Türk vatandaşıyım bir tane dört aylık oğlum var o da Türk vatandaşı Türkiye ye gelicem hastaneye doktora gittiğim zaman o da 0&18 yaş gss tasindan yararlana bilirmi üniversite ve devlet hastanelerinde???şimdiden Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, Türkiye ye geldiğinizde nüfus müdürlüğüne uğrayıp ikamet kaydı yaptırdıktan sonra SGK Müdürlüğüne uğrayıp oğlunuzun sağlık aktivasyonunu yaptırırsanız, oğlunuz sağlık yardımlarından yararlanabilir.

 24. Osman dedi ki:

  Oğlum 1999 haziran Doğumlu,18 yaşını doldurmuş,2018 yılında liseden mezun olmuş ,o yıl úniversiteye giriş olmadışu an2019 yılı için çalışıyor.buarada2019 yılında uygulanacak olan 65 yaş emeklilikten çok etkilenmemek için 5-10 günlük sigortalı iş bildiriminde bulunarak işi bırakacak.şu an babası olarak benim sağlık bakımından faydalanıyorken sigortalı olduğu zaman benim tarafımdan bakılamayacak olan oğlum işi bırakma sonra tekrar babasınca bakılabilirmi.aynı hususlar 1995 Şubat doğumlu üniversite 3.sınıfta okuyan 23 yaşında ki kızım için de geçerli olup oğlum gibi oda kısa süreli çalışıp işi bırakma sında tekrar benim tarafımdan bakılabilirmi.Nasıl yaparsak bizim için iyi olur yıl sonu gelmeden işlemleri başlayabilmesi için bilgi verir deniz çok memnun olacağım

  1. Admin dedi ki:

   Gerek oğlunuz gerekse kızınız sizin üzerinizden sağlık yardımı alıyorken sigortalı işe girmeleri halinde doğal olarak kendi sigortaları üzerinden sağlık yardımı almaya başlarlar. Bunlar işten ayrıldıktan sonra da sizin üzerinizden sağlık yardımı alma hakları olduğu sürece tekrar sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilirler.

 25. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben bu sene liseden mezun oldum fakat üniversiteye yerleşemedim anne ve babamın sosyal güvencesi yok. Benim hastanelerden hizmet alabilmem için ne yapmam gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, anne – babanızın sosyal güvencesi olmasa da liseden mezun olduğunuz tarihten itibaren 20 yaşını doldurana kadar 2 yıl süreyle sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurun. (Bkz. Öğrenim Gördüğü Okulu Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Durumu)

 26. Yemen dedi ki:

  Meraba ben 18 taşındayım babamın sigortası var ama ben faydalanmıyorum okumuyorum sgk ya gittiğimde yeşikar icin bana dediler gidip yeniden yeşikart başvurusu yap gitiyim de bana babamın mal varlığını istediler ama ben babam la yaşamıyorum adimde yaşıyorum am babamın özerindeymişim kendimi nasıl babamın özerinde alırım

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba, yeşil kart kapsamına alınmak yani prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanmanız için gelir testine başvurmanız lazım. Gelir testinde de babanızın geliri değil kiminle ikamet ediyorsanız, o evde (hanede) birlikte oturduğunuz kişilerin gelirleri esas alınır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından gelir testi için yeniden form isteyin, babanızdan ayrı yaşadığınız söyleyin, formu doldurup vakfa teslim edin. Ancak sizin beyanınız yetmez nüfus kayıtlarında da babanızdan ayrı yaşadığınızın görünmesi gerekir.

 27. bozsoy dedi ki:

  21 yaşındayım babam 96’yılından beri sigortalı babamın sigortasından yaralanabiliyormuyum

  1. Admin dedi ki:

   Eğer üniversite öğrenimi görüyorsanız yararlanabilirsiniz. Ancak kız çocuğu olarak soruyorsanız Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 28. murat dedi ki:

  kızım 18 yaşında liseyi bitirdi ama ünüversiteye yerleşemedi bu yıl kızım sağlık hizmetlerinden yararlanabilirmi ne yapmamız lazım acil sağlık hizmeti alması gerekiyor cevaplarınız için teşekkürler

 29. Gamze dedi ki:

  Merhaba ben üniversite okuyorum 20 yaşımı doldurdum hastaneye gittiğim zaman sağlık güvenceniz yok dediler ne yapmam gerekiyor babamın sigortasından yararlanmak için?

 30. NFÖ dedi ki:

  üniversite öğrencisiyim. babam bağkur emeklisi. üniversitede okurken herhangi bir sgk lı bir işe girip bir ay çalıştıktan sonra tekrardan babamın bağkuruna geçiş yapabilirim miyim? yani sgk başlangıcı gözükürse sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

 31. Melike dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım liseden mezun oldum kayıt yaptırmadım bu sene tekrar üniversiteye hazırlanıyorum ben babamın sağlık sigortasından yararlanabiliyor muyum yukarda liseden mezun olduktan sonra iki sene daha yararlanabiliyor yazmışsınız peki bunun için herhangi bir yere başvurmam gerekiyor mu

 32. Zafer dedi ki:

  21 yaşındayım üniversiteye hazırlanıyorum sgk yok babam dan nasıl yararlanabilirim

 33. Yener Demirtaş dedi ki:

  Oğlum açık Öyretim 2. Sınıfta okuyor. Şubat ayı itibarıyla özel bir firmada ise başladı. Memur olduğum için aile bildirim beyanında bulunmak için SGK dan evrak almak için gittim bana çocuğunuz okuduğu için beyanname vermeme gerek olmadığını söyledi. Yani oyrenci olması sebebiyle calişsada kanunen durumu nedir?

 34. Sinan dedi ki:

  Merhaba Ben 20 yaşındayım Babam Annem Çalışıyor . ben lise açık öğretim okuyorum anne veya baba üzerinden sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   GSS Rehberi bölümündeki Açık Öğretim Liselerine Devam Eden Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Durumu başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

 35. sultan dedi ki:

  iyi günler ben 2019 lise mezunuyum.18 yaşındayım 18 yaşını doldurduktan sonra kızlar babalarından yararlanamıyormuş diye duydum.peki bu sağlık kartı süresi ne zamana kadar..üniversite için mezuna kaldım..bu durumda kızlar için ne zamana kadar sağlık kartı süresi var..

  1. Admin dedi ki:

   Kız – erkek fark etmez, liseyi bitiren çocuklar mezun odluktan sonra 20 yaşını doldurana kadar iki yıl daha anne – babaları üzerinden maaş alabilirler. Ayrıca bazı durumdaki kız çocukları yaşları ne olursa olsun evlenene kadar yine anne – babaları üzerinden sağlık yardımı alabilirler. Bu konudaki yazılara GSS Rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 36. Ebru SANCAR dedi ki:

  Merhaba ben ebru ben 18 yaşını doldurdum lise 4 e gidiyorum
  babamın SSK ya borcu var ve benim de sigortam gözükmüyor hastanede söylediler ne yapmam gerekiyor?

  1. Admin dedi ki:

   Babanız Bağ-Kur’lu mu, sosyal güvencesi nedir ?

 37. demet dedi ki:

  merhaba ben 26 yaşındayım ve çalışmıyorum babamın sigortasından yararlanabiliyo muyum?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer babanızın sigorta başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önceyse yararlanabilirsiniz. (Bkz. Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar)

 38. Edka dedi ki:

  Merhaba, ben 19 yaşındayım babam emekli ama ben hala yeşil kart görünüyorum. Bu yüzden özel hastanede babamdan yararlanamıyorum. Ama ablam 20 yaşında olmasına karşın o yararlanabiliyor. Gidip söylediğim halde beni sgk ya yönlendiriyorlar. Durumun izahını yapabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Babanız SGK müdürlüğüne başvurup sizin GSS statünüzün değiştirilmesini talep ederse durum düzelir, o zaman siz de yeşilkart kapsamından çıkar ve SGK ile anlaşmalı özel hastanelere de gidebilirsiniz.

 39. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,ben mezuna kaldım yani liseden mezun oldum tekrar üniversite sınavına hazılranıyorum ve ben eylül ayında 18 yaşıma girdim 1ay geçti e devlette 94,66 tl borç gözüküyor ben şu an Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlabiliyor muyum ? 20yaşına kadar ücret ödemeden yararlanabildiğimi sanıyordum.Şimdi ben her ay ücret ödeyerek mi gssden yararlanacağım?

  1. Admin dedi ki:

   Doğru, üniversite öğrenimine başlamamış olsanız bile 20 yaşını geçmemek üzere mezun olduğunuz tarihten itibaren 2 yıl süreyle genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. (Bkz. Öğrenim Gördüğü Okulu Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Durumu başlıklı yazı) SGK’nın sistemi sizin okuldan yeni mezun olduğunuzu bilemeyeceği için otomatik olarak sizi 60/g kapsamına almıştır ve E-Devlet’te görünen borç da bundan kaynaklanıyordur. SGK Müdürlüğüne başvurmanız halinde düzeltilir herhalde.

   1. Mustafa dedi ki:

    Teşekkür ederim bugün hallettim Lise Diplomamın fotokopisini istemişlerdi onu götürdüm hemen hallettiler 20 yaşına kadar babadan yararlanabiliyormuşum ve borcu da sildiler.İyi günler.

 40. İshak dedi ki:

  Merhaba ben 1999 doğumlu yum bana GSS borçu çıkmış üniversiteside istediğim bölüm gelmeyince gitmedim ve şuan işsiz im , gelir tepitinde bana paralı olan çıkmış, nasıl hesaplanır diye sordum hanenin toplam geliri alınır benim annem ve babam a ( yani 3 kişi ye ) bölünür diye hesaplamislar bunda bir yanlışlık yok mu? Hane sayımız 3 değil ki neden hane gelirini hane sayısına değil de sadece 3 kişiye böldüler ?

  1. Admin dedi ki:

   Aynı hanede yani aynı evde oturan kişilerin gelirleri esas alınmakta, giderleri düşülmekte, kalan tutar evde oturan kişi sayısına bölünerek gelir testi yaptıran kişiyle ilgili aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir tespit edilmektedir. Mevzuat ve uygulama bu şekildedir. (Bkz. Gelir Testinde Gelir ve Giderler Nasıl Hesaplanır – Neler Dikkate Alınır ?) başlıklı yazı.

 41. İshak dedi ki:

  Admin ama benim hesplamayi sadece ben annem ve babami almış , haneyi almamış . Oradaki memur da böyle diyor yönetmelik böyle diyor ne yapmalıyım ya.

  1. Admin dedi ki:

   Aynı hanede üçünüzden başka oturan varsa ve özellikle onların gelirleri yoksa, bunların gelir testine dahil edilmemiş olması sizin aleyhinize olacağından, gelir testini yapan vakfa itiraz edebilirsiniz. Ancak diğer kişilerin de nüfusta sizinle aynı hanede oturuyor olması gerekir, çünkü vakıf nüfus kayıtlarına bakıyor olabilir.

 42. İshak dedi ki:

  Aynen öyle benim aleyhimde bir durum söz konusu ama ben gidip itiraz etmek istiyorum oradaki memur kaç kere itiraz etsende durum aynı olacak diyor , aynı hanede oturduğum diğer kardeşlerimi almaz sadece sen annem ve babanı alır diyor , daha doğrusu gelir tepitinde bütün hanenin toplam geliri alınır ama ben annem ve babam diye üçe bölünürmüş böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   Yönetmelikte; “Gelir tespitinde, aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan aile esas alınır.” hükmü yer alıyor.

 43. Elif dedi ki:

  18 yaşındayım üniversite öğrencisiyim, özel bir hastaneye gidip tedavi olsam babamın sgk sından yararlanarak muayene indirimi alabilir miyim veya ücretsiz muayene olabilir miyim? Ve babama, gidip tedavi olduğum hakkında bir bilgi gider mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer babanızın sosyal güvencesi varsa babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz, dolayısıyla özel hastaneye de gidebilirsiniz. Ancak hastanede muayene indirimi olmaz, tedavi giderlerinizi SGK karşılar, ancak hastane kendi uygulamaları çerçevesinde sizden ilave ücret isteyebilir. Babanız bu konuda herhangi bir bilgi gitmez.

 44. ahmet dedi ki:

  merhaba admin ben üniversite ögrencisiyim 24 yaşındayım babamın ve annemin üzerlerine ait sigortası yok benim daha önceki yıllara ait borcum gözüküyor ben ögrenci oldugum zamanlarda da bu borcum artmaya devam etmiş ne yapmalıyım bu borcu silmek için yardımcı olabilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Eğer anne – babanızın sosyal güvencesi olsaydı, öğrenci olduğunuz süreler için anne – babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız olacağından, öğrencilik döneminize ait borçları dilekçe ile sildirebilirsiniz. Ancak anlaşılıyor ki böyle bir imkanınız yok. Bu konuyla ilgili olarak Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı – GSS Borcu Nasıl Sildirilir ? başlıklı yazıda yer almaktadır.
   Bundan sonrası için de sağlık yardımlarından yararlanabilmek için prim ödeyecek imkanınız yoksa gelir testine başvurabilir, sonucuna göre 60/c-1 (yeşil kart) kapsamında ücretsiz sağlık yardımı alma imkanına kavuşabilirsiniz.

 45. mehmet dedi ki:

  1998 dogumluyum. 2017 de liseden mezun oldum ama şuan hala üniversiteye gitmiyorum ama her sene sınava gırdım 2020 de yıne gırıcem. 2017 de mezun oldum verdıgınız bılgılere gore 2019 a kadar sigortam olması gerekiyor. ayrıca babamı kaybettım ve ogrencı oldugum süre icerisinde aylık aldım. ama yaklasık 2 yıldır gss borcum cıktıgı ıcın hastanelere gıdemıyorum ve şuan borcum 1500TL civarında buna itiraz edebilir miyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Liseden mezun olduğunuz tarihten itibaren 20 yaşını doldurana kadar iki yıl süreyle ücretsiz sağlık yardımı alma hakkınız var. (Bkz. Öğrenim Gördüğü Okulu Bitirenlerin Sağlıktan Yararlanma Durumu) Ayrıca 18 yaşından öncesi için de ücretsiz sağlık yardımı alma hakkınız var. Dolayısıyla SGK müdürlüğüne başvurun, belirttiğimiz dönemlere ait GSS borçlarınız silinir. (Bkz. Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı – GSS Borcu Nasıl Sildirilir ? )

 46. Serhat songül dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım geçen hafta hastaneye gittiğimde doktor bana annenle baban sigortalı ve 18 yaşındasın sana bakamiyoruz dedi ama ben öğrenciyim başı olur böyle bir şey hastaneye gidicem gidemiyorum biri açıklama yapsın lütfen 🙁

  1. Admin dedi ki:

   Anne veya babanızın, SGK müdürlüğüne gidip, kendi üzerlerinden sizin GSS aktivasyonunuzu yaptırmaları gerekir, ancak SGK belki öğrenci belgesi isteyebilir.

 47. Cihan dedi ki:

  Babamin sigortasi yok emekli degil. Bende babamda sigorta olmadigi icin yararlanamiyorum.18 yasina girdim okuyorum okuyanlara bir firtsat varmi yani nasil sigorradan faydalanirim

  1. Admin dedi ki:

   Okuyor olmanız sonucu değiştirmiyor, sadece mezun olan öğrencilere iki yıl sağlık yardımı alma imkanı (fırsatı) tanınıyor. Siz gelir testine başvurup, sonucuna göre ücret ödemeden veya ödeyerek sağlık yardımı alabilirsiniz.

 48. irfan özdemir dedi ki:

  Merhabalar efendim.
  Üniversitede okuyan 1997 ve 1999 doğumlu 2 çocuğum var. Sağlık aktivasyonunu e devletim üzerinden kontrol edip aktifleştirebilme olanağım var mı. Şayet varsa hangi bölümden görüp yapabilirim. (büyüğü 5. sınf. ortancası 1. sınıf. daha önce hiç aktivasyon yapmadım. Prim borcu çıkmışsa ne yapabilrim.) Teşekkür eder. Saygılar sunarım

  1. Admin dedi ki:

   Hangi kapsamda sigortalı olduğunuzu belirtmemişsiniz ancak çocuklarınızın sizin üzerinizden sağlık yardımı alma hakkı yoksa, sağlık aktivasyonu için SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Eğer Müdürlük YÖK’ün sisteminden çocuklarınızın öğrencilik bilgilerini alamazsa sizden örenci belgesi ister.

   1. irfan özdemir dedi ki:

    8.300 prim günü olan Aktif sigortalıyım. Çocukalr 18 yaşını geçtikten sonra aktivasyon için herhangi bir kuruma başvurmadım. İkisi de halen öğrenci. Bundan dolayı çocuklara tahakkuk ettirilmiş borcun olup olmadığını nasıl öğrenir ve neler yapabilirim. Teşşekkürler vereceğiniz bilgiler için.

    1. Admin dedi ki:

     Çocuklarınız lisede okuduğu sürece 20 yaşını, yüksek öğrenim gördükleri sürece 25 yaşını doldurana kadar, hatta şartları tutuyorsa yaşlarına bakmaksızın kız çocuğunuz varsa evlenene kadar sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilirler. Borçları olup olmadığını kendi şifreleriyle e-Devlet SGK sayfasından bakabilirler.

 49. Ali dedi ki:

  Ben evliyim ama öğrenci olduğum için sigortadan nasıl yararlanabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Evli olduğunuza göre eşinizin sosyal güvencesi varsa onun üzerinden sağlık yardımı almanız gerekir, öğrenci olmanızın bir önemi yok.

 50. Selim dedi ki:

  Merhabalar. 21 yaşındayım 2 yıllık üniversite mezunuyum, askerliğimi yapmadım. Şuan çalışmaktayım, işi bıraktıktan sonra yine 25 yaşıma kadar babamın sigortası üzerinden sağlık hizmetinden yararlanabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Yararlanamazsınız, yararlanabilmeniz için yüksek öğrenim öğrencisi olmanız gerekir.

 51. HÜLYA ÖZ dedi ki:

  İyi günler,

  Öncelikle bizleri bu şekilde aydınlattığınız için sağolu,n iyiki varsınız.
  Benim erkek arkadaşım 1975 doğumlu, 5 senedir işsiz ve hasta hiçbiryerden geliri ve sigorta güvencesi yok. Hatta hastanelerde tedavi olabil.aylıkesi için galiba 50 tl gib devletei ödemesi gereken parayı bile ödeme imkanı yok.
  Tedavi olabilmesi için Sağlık hizmeylerinden faydalanmak için .müraacat etti, gelir tespitinde babasının üzerine bir daire gözüktüğü için red edildi.
  Arkadaşım babası, ve 2 kardeşi ile ailevi nedenlerden dolayı 8 senedir görüşmüyor. Babaya ait evde 12 senedir ikamet etmiyor.Baba o evde bekar kızı ve çalışan oğluyla oturuyor.
  Baba emekli, kız kardeş ölen anneden maaş alıyor.
  Arkadaşıma bu nedenlerden dolayı mı yeşil kart verilmiyor ki ,eğer öyleyse çok saçma degil mi?
  Babası yaşıyor o evi satamaz, gelir elde edemez vs vs
  Umarım anlatabilmişimdir . Arkadaşımın eskiden Yeşil Karttı galiba tedavi olması için öyle bi evrak
  alabilme imkanı hiç yokmudur.
  Ailesinden hiç bir maddi destek almadığını mı ispatlaması gerekiyor.
  Cevabınız için sonsuz teşekkürlerimle.
  HÜLYA Öz

  1. Admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz kişi nüfus kayıtlarına göre babası ve kardeşiyle birlikte ikamet ediyor göründüğü için gelir testinde onları geliri de dikkate alınmıştır, ayrı yaşıyorsa önce Nüfus Müdürlüğüne başvurup ikamet adresini değiştirip, ardından gelir durumunda değişiklik olduğu gerekçesiyle gelir testi için tekrar başvurabilir.

 52. alş dedi ki:

  merhaba ben 19 yaşıdayım lise mezunuyum devlet hastanesine gittim üçret istediler lütfen yardım edin ne yapmalıyım.baba sgk anne bag kurlu

  1. Admin dedi ki:

   Babanız SGK Müdürlüğüne başvurup sağlık aktivasyonunuzu yaptırabilir. İsterse gitmeden ALO 170 ile de görüşebilir, belki müdürlüğe gitmeden halledebilir.

 53. mustafa uğur dedi ki:

  20 yaşını doldurdum ve şu önceden hastahaneye gittiğimde bi yere 50 tl ücret ödeyip kabul etceklerini söylediler durumum acil olmadığı için ödemeyip boşvermiştim şu anda psikiyatri bölümüne gidicem ama aynı sorun olucak benim neriye ne kadar bi ücret ödemem lazımda devlet hastahanelerinden yararlanmam lazım açık şekilde belirtirseniz sevinirim lise bitirmedim 12 de bıraktım açık öğretime yazılsam babamda sigortalanırmıyım 1.10.1999 doğumluyum ve 1 aylık ödeyip tedavi oldukdan sonraki ay ödemem lazımmı

  1. Admin dedi ki:

   Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde hangi işlem / tedavi için ne kadar ücret alınacağı Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. ALO 184 SABİM’den öğrenebilirsiniz.
   20 yaşını doldurmuş olduğunuz için açıköğretim (açık lise) kaydınızı yaptırsanız da babanız üzerinden sağlık yardımı alamazsınız. Açıköğretim üniversite kaydı olsaydı 25 yaşını doldurana kadar babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirdiniz.
   Şu an SGK sizi 60/g kapsamında GSS’li olarak kaydetmiş ve her ay GSS borcu işliyor olabilir. İsterseniz gelir testine başvurabilirsiniz.

  2. mustafa uğur dedi ki:

   gss borcum yok ben şu anda hastahaneye ücret ödemeden aylık olarak kendıme sıgorta parası yatırabiliyormuyum 5 ay önce bana söylenen ya 50 tl muayena ücreti ödiyeceksiniz yada 60 tl para yatırıp kendini sigortalaman lazım dendi teşekkür ederim

   1. Admin dedi ki:

    Aylık GSS primi brüt asgari ücretin yüzde 3’üdür. Şu an aylık 88,29 TL. Bu primi her ay düzenli ödediğiniz sürece Devlet hastaneleri ve Devlet üniversitelerine bağlı hastanelerde muayene katkı payı hariç herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Özel hastanelerde de sadece ilave (fark) ücret ödemeniz gerekir.

 54. Premsesss dedi ki:

  Merhaba 20 yaşıma giricem ve ameliyat olucam sigortam yok açıktan okuyorum liseyi, annemin sigortası var ameliyat olurken annemin sigrotasından yararlanabilirmym, yada ne yapmam lazım yararlanmam için

  1. Admin dedi ki:

   Açık lise de okusanız da 20 yaşını doldurana kadar anneniz üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. (Bkz. Açık Öğretim Liselerine Devam Eden Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Durumu)

 55. İrem Dönmez dedi ki:

  Merhabalar, ben Irem bayanım 1995 dogumluyum. Babam 2013 yilinda sgkdan emekli oldu. Yani 2008 oncesinde de sigorta girisi vardi. 2019 yilinin haziranından yani universitenin bitisinden itibaren gss borcu yazmışlar malesef. Ben sgkya gitsem bu durumu düzeltip borcumu sildirebilir miyim? Illa babamin da gitmesi gerekir mi? Korona yüzünden babamı hiç dışarı çıkarmadık bu süreçte çünkü akcigerleri cok saglam degil. Babamin uzerine gecebilmem icin ne yapmam gerekli? Alo 170 üzerinden ilgilenmiyorlar malesef. Sürekli başka yerlere bagliyorlar.

  1. Admin dedi ki:

   Gerek geriye dönük GSS tescili ve prim borçlarınızın silinmesi, gerekse babanız üzerinden sağlık aktivasyonunuzun yapılması konusunda SGK’ya gidip görüşün, babanızın durumunu da belirtin, 1 Ekim 2008 tarihinden önce babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkı elde ettinizse babanızın başvuruna gerek kalmadan belki SGK sizin başvurunuzu kabul eder.
   Hatta işi garantiye almak için Anne – Baba – Eş ve Çocuk İçin Sağlıktan Yararlanma Başvurusu sayfasının sonunda indirme linki yer alan Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu’nu da babanıza doldurtup, imzalatıp SGK Müdürlüğüne bu formla birlikte gidebilirsiniz.

   1. İrem dedi ki:

    Tamamdır ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Sormak istedigim son soru da şu olacak ben universiteye kayitliyim lakin 2019da bitirmis olmam gerekiyordu. Su an sistemde pasif ogrenci olarak gozukuyorum bunu da sgkya bildirmem gerekiyor degil mi? Benim pasif ogrenci olarak gozukmem işimi bozar mi? Babam 5000 küsür iş günüyle emekli olduğu icin 2008 oncesi sgklı olmasi ve benim bakmakla yükümlü olunmam garanti gibi. Zaten bütün çocukluğum hastanelerde gecti. Üniversitenin ilk senesinde okulun kütüphanesinde kismi zamanli calismistim. Sgk girisim o zamandan gozukuyor ama sgk durumu hala aktif malesef. Oraya calismaya da sadece 1 gün gitmistim, sonra biraktim. O 1 gün için saniyorum su an sistem beni böyle mağdur ediyor. Ama yapicak bir sey yok ugrasacagiz. Ben süreçten sizi haberdar ederim, sonrasında okuyanlara da ornek olmasi acisindan. Cok teşekkür ediyorum iyi günler, hayırlı bayramlar 🙂

    1. Admin dedi ki:

     Bu konu Yükseköğrenim Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanma Durumu başlıklı yazıda açıklanmış olup, SGK Genelgesine göre öğrenim kaydını yenilemediği için pasif öğrenci durumda olanlar anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alamaz. Ancak kız çocuklarından 1 Ekim 2008 tarihinden önce anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma hakkı elde etmiş olanlar, öğrenci olup olmadıklarına, hangi yaşta olduklarına bakılmaksızın evli olmadıkları sürece anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alabilirler. (Bkz. Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar)

     1. İrem dedi ki:

      Cok teşekkür ediyorum, babama ilgili formu gösterdim tamam doldururuz dedi. Lakin tahsis numarasini bilmiyormuş. Daha once hiç e devlet de kullanmadi. Bu bir sorun teşkil eder mi?

     2. Admin dedi ki:

      Tahsis numarası kısmı borç bırakılabilir, gerekirse SGK’da doldurulabilir. Eğer emeklilik kartı veya banka makbuzu varsa tahsis numarası oradan da öğrenilebilir.

 56. İrem dedi ki:

  Merhabalar babam benim için sağlık aktivasyonunu telefondan yapabilir mi? Sağlık aktivasyonu yapabilmek için ne gibi bilgiler istiyorlar acaba? Babam 2013te sgkdan emekli oldu. İşe girişi 87 yılından. Ben 1995 dogumluyum yani 2008 oncesi hak sahiplerindenim. Babam telefonda bunu halledebilirse adıma çıkan gss primini geriye dönük sildirebilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Sağlık aktivasyonu için SGK’ya başvurması gerekir babanızın, telefonla olmaz.

   1. İrem dedi ki:

    Çok teşekkür ediyorum.. Sağlık aktivasyonunu babamin yaptirabilmesi icin ne gibi bilgiler istiyorlar? Yanimizda hangi belgeleri goturmeliyiz? Babamin ssk girişi 1983 yilindanmis. 2008 oncesi 4000 küsür günü var. 2013te emekli oldu. Bir sorun çıkmaz değil mi, ben de 1995 dogumluyum.

    1. Admin dedi ki:

     Herhangi bir belge götürmenize gerek yok, SGK birçok bilgiyi zaten sitemden görebiliyor, alabiliyor. Belki gerek duyulan bir bilgi – belge olursa size söylerler, o zaman belge temin edip götürürsünüz.

 57. Seher dedi ki:

  Merhabalar, 2008 ekimi öncesi babasi üzerinden bakmakla yükümlü olma hakkini alan bir kadinin tekrar babasi uzerine gecmesini engelleyen durumlar nelerdir? Sigortali bir işte calismak ve evlilik dışında engel yaratan başka bir durum var mi?

  1. Admin dedi ki:

   Bahsettiğiniz durumlar nedeniyle anne – babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkını kaybeden kız çocukları, işten ayrılmaları veya boşanmaları halinde tekrar yararlanabilirler. (Bkz. Kız Çocuklarının Sağlık Yardımlarında Yararlanma Şartlarındaki Özellikli Durumlar) Burada önemli olan 1 Ekim 2008 tarihinden önce hak kazanmış olmaktır.

 58. Fatma dedi ki:

  Merhabalar konudan bağımsız bir şey sormak istiyorum. Benim gss borcum yüzünden babamın emekli maaşindan sgk kesinti yapabilir mi? Gss yüzünden haciz uygulandi mi bu zamana kadar hiç, bir bilginiz var mı? Ve bu haciz uygulansa bile bu benim babamın emekli maaşına etki eder mi? Garip bir soru oldu farkındayım. Ama malesef insan her şeyden korkuyor.

  1. Admin dedi ki:

   Normalde GSS prim borçlarının SGK’ya olan diğer borçlardan hiçbir farkı yok, SGK isterse vadesi geçmiş borçlar için icra ve haciz işlemleri yapabilir, ancak bildiğimiz kadarıyla şimdiye kadar bu yola başvurmadı, tabi bu başvurmayacağı anlamına gelmez. Öte yandan babanız veya herhangi bir yakınınız sizin GSS borçlarınızdan dolayı sorumlu olmaz. Çünkü mevzuata göre sadece prim borçlusu kişinin ölümü halinde mirası reddetmemiş varisleri borçtan sorumlu olur.

   1. Fatma dedi ki:

    Merhabalar bu konuyla ilgili aklima takilan son konuyu sormak istiyorum. Annem günlerini doldurdu mayis ayinda yaşı gelince emekliligini verecek. Benim gss borcumun olmasi annemin emekliligini engellemez degil mi? Yani hanım senin kizinin gss borcu varmis ilk once onu odeyin oyle gelin demezler degil mi, böyle bir durum söz konusu olamaz? 🙂 yardimlariniz icin cok teşekkür ediyorum:)

 59. Fatma dedi ki:

  Merhabalar sormak istedigim bir konu var yorum olarak yazmistim ama gorulmedi saniyorum, annem mayis ayinda emekliligini verecek. Benim gss prim borcum annemin emekliligini etkiler mi? Yani ilk once kizinizin borcunu odeyin sonra gelin diyebilir mi sgk, böyle bir durum söz konusu mudur? Teşekkürler şimdiden:)

  1. Admin dedi ki:

   Annenizin emekli olması için size ait borcun ödenmesi talep edilmez, sizin SGK’ya olan GSS borcunuz annenizin emekli olmasına engel teşkil etmez. Eğer annenizin BAĞ-KUR, isteğe bağlı gibi kendi sigortalılığından kaynaklanan borçlar varsa emekli olabilmesi için SGK sadece o borçları ödemesini ister.

 60. Hande dedi ki:

  Merhabalar ben Hande, 28 yaşındayim. Babam 2013 yilinda emekli oldu. 2008 ekim oncesi hak sahiplerindenim. Benim durumum şu, geçtiğimiz yıl sigortasiz oldugum 5 ay icin adima gss prim borcu cikarilmis. O süreçte benim babamin adina bakilma hakkim vardi, bu yuzden bu primi sildirmek icin babamla sgkya gideceğiz. Benim sormak istedigim konu şu, ben babamin bakmakla yukumlu olduğu kişiydim ama bu bakmakla yükümlü olunma durumu nasıl isliyor? Yani hem annem hem ben babamin bakmakla yukumlu oldugu kisiler oldugumuz icin babamin emekli maasindan bizim adimiza prim mi kesiliyor? Ve ya o 5 aylik surecte benim adima babamin maasindan prim kesilmediyse ben adima cikarilan borcu ödemek zorunda miyim? Yani sgk hemen siler mi o borcu hicbir odeme istemeden benim kazanilmis hakkim oldugu icin? Aydinlatirsaniz cok mutlu olurum, anlatabilmisimdir umarim

  1. Admin dedi ki:

   1- SGK’dan emekli aylığı alanlar ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için prim ödenmesi gerekmez, bunun için emekli kişiden herhangi bir prim kesintisi yapılmaz. Sadece muayene ve ilaç katılım payları kesilir.
   2- Babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkınız varsa adınıza tahakkuk etmiş olan GSS borçları silinir.

 61. Anka dedi ki:

  Ben şuan yesilkartliyim babam annemde yesilkartlı ama işkur dan ise gjrsem sigortalı olsam ailemin yesilkarti düşer mi yani yesilkarttan yararlanamaz mı

  1. Admin dedi ki:

   Eğer aynı evde yaşıyorsanız, sizin alacağınız maaşla birlikte anneniz adına kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte biri veya daha fazla çıkarsa annenizin yeşil kartı iptal edilebilir, ancak bu durum tespit edilirse tabi.

 62. Merve dedi ki:

  Merhaba ben 01.09.2000 doğumluyum 20 yaşıma girdim .2 gün önce devlet Hastanesi’ne gittim ve SGK mız olmasına rağmen ücretsiz yararlanamadim ücret istediler .Ben 2019 da liseden mezun oldum . Bu sene tekrar sınava hazirlnicam üniversiteye kaydolmadim . Neden böyle oldu nasıl düzeltebilirm

  1. Admin dedi ki:

   Anne veya babanızın sosyal güvencesi olmasa bile liseden mezun olduktan sonra 2 yıl süreyle sağlıktan yararlanma imkanınız / hakkınız bulunmaktadır. Bunun için SGK’nın SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sisteminde düzeltme yapılması gerekir. Önce ALO 170 ile görüşün, eğer sorun çözülmezse SGK’ya başvurmanız gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/ogrenim-gordugu-okulu-bitirenlerin-sagliktan-yararlanma-durumu/)

 63. Ezgi dedi ki:

  Merhabalar işe girmek için gerekli olan sağlık raporunu gss borcumuz varken alabilir miyiz? Yani benim şu an sağlık sigortam yok gss borcum var diye sağlık raporu veremeyiz demezler değil mi?

  1. Admin dedi ki:

   Öyle bir şey yok, en fazla sizden rapor veya muayene ücreti, tahlil – tetkik yapılacak, röntgen filmi (akciğer grafisi falan) çekilecekse onların ücreti alınır.

 64. Tamer dedi ki:

  Selamlar ben isci emeklisiyim(4a) oglum yurtdisinda yukseklisans ogrenimi goruyor, simdiye kadar benim sigortam uzerinden almanyada saglik sigortasi devam ediyordu, her alti ayda bir sgk dan ogrenciliginin devam ettigine dair belge getirip, durumunu aktive ediyorduk dun gittigimde oglumun artik faydalanamayacagini soylediler. 25 yasinda oldugu icin diye soylendi. Ben daha sonra arastirma yaptim, 25 yasi dolunca kanunen hak bitiyormus. Benim oglum 19 – 10 – 1995 dogumlu, dolayisiyle daha 24 yasini yeni dolduruyor. Tekrar gidip bu durumu kendilerine soyledigimde hayir yanitini aldim. Bu konuda bilgi alabilir isem cok sevinirim. Selamlar

  1. Admin dedi ki:

   Oğlunuz 19.10.2020 tarihinde 25 yaşını doldurmuş oluyor. 1995 + 25 = 2020

 65. Tamer dedi ki:

  Sizin hesabiniza gore 24 yasini doldurup, 25 yasindan gun aliyor. Yani 25 yasini doldurmuyor. Kanunda 25 yasini dolduran diye bahsediyor. Kimseye anlatamadigim mevzu bu, demek istedigim insanlar ya yas hesaplamayi bilmiyor, yada kanun koyucular bunu net aciklamiyor. Arada 1 yil gibi buyuk bir fark var. Yirmibes yasina girmek baska, Yirmibes yasini doldurmak baska
  Genede ilginize tesekkurler

 66. Emre dedi ki:

  merhablar;

  Anne Baba sag babam sgkdan emekli kiz kardesim 26 yasinda bekar. fakat sosyal hizmetlerden yararlanamiyor.
  ben erkek kardesi olarak bekarim. SGKliyim benim üzerimden SGK hizmetlerinden yararlanabiliyor mu? ,
  yararlanabiliyorsa ne yapmam gerekir yardimci olurmusunuz.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Kişi sadece anne – baba – eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir, kardeşi üzerinden sağlık yardımı alamaz. Eğer kız kardeşiniz 1 Ekim 2008 tarihinden önce anne veya babanız üzerinden sağlık yardımı alma hakkı elde ettiyse yine babanız üzerinden sağlık yardımı alabilir. Babanız SGK ile görüşüp bilgi alabilir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kiz-cocuklarinin-saglik-yardimlarinda-yararlanma-sartlarindaki-ozellikli-durumlar/)

 67. Ender DOĞU dedi ki:

  selam, Ben sgk lı olarak çalışıyorum kızım bu sene açık öğretime kayıt oldu ve bu ay eczanede çalışmaya başladı şimdi AGİ öğrenci olduğu için ben almaya devam mı edicem yoksa çalıştığı için almıyor mu olucam bu durumu AİLE DURUM BELGESİNDE nasıl bildirmem gerekiyor Şimdiden teşekkür ederim.

  1. isvesosyalguvenlik.com dedi ki:

   Çocuğunuz çalışmaya başladığı için zaten kendisi AGİ alacak, ayrıca siz onun üzerinden AGİ alamazsınız. BU nedenle sırf AGİ almak için düzenleyeceğiniz Aile Durum Belgesinde kızınızın ismine yer vermemeniz gerekir. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/cocuklardan-dolayi-agi-alma-sartlari/)