DOLAR 8,3167
EURO 9,7730
ALTIN 502,77
BIST 10,8325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Kolay İşverenlik Uygulama Rehberi / Kılavuzu

09.03.2020
A+
A-
Kolay İşverenlik Uygulama Rehberi / Kılavuzu

5510 sayılı Kanunun Ek 9 uncu maddesinde 7103 sayılı Torba Kanun ile yapılan değişiklik çerçevesinde, 1 Mart 2019 tarihinden itibaren konut kapıcılarının Ek 9 kapsamında aylık prim ve hizmet belgesi vermeden SGK’ya bildirilmesi imkanı getirilmiştir.

Not: Kolay işverenlik uygulamasında prim belgesi verilmesi gerekmediğinden aynı şekilde Maliye’ye muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmesi de gerekmez. Bunun istisnası Kolay İşverenlikte Muhtasar ve Prim Belgesi Verilmesi Gereken İstisna başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Kolay İşverenlik olarak adlandırılan bu yeni uygulama ile ilgili açıklamalara Ek-9 Kapsamında Kapıcıların Sigortalılık İşlemleri, Kolay İşverenliğe Geçenlere ve Geçecek Olanlara Uyarı ! başlıklı yazılarda, kolay işverenlik kapsamındaki apartman işyerlerinde teşvikten yararlanma şartları ve yapılacak işlemlere Kolay İşverenlik Teşvik İşlemleri Rehberi başlıklı yazıda yer verilmiş olup, aşağıda ise rehber/kılavuz mahiyetinde bazı açıklamalara yer verilmiştir.

Kolay işverenliğe geçiş işlemi Kolay İşverenliğe Geçiş Nasıl Yapılır ? başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Uygulama Kapsamına Giren Konut Kapıcıları

Konut kapıcılığı, 4857 sayılı İş Kanununun 110 uncu maddesine istinaden hazırlan ve 3 Mart 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Konut Kapıcıları Yönetmeliğinde tanımlanmıştır. Buna göre konut kapıcısı; ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımı, ortak yerlerin ve döşemelerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliklerinin sağlanması, kaloriferin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ve bakımı ile benzeri hizmetleri gören kişiyi ifade etmektedir.

Ana taşınmaz ise 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda, kat mülkiyetine konu olan gayrimenkulün bütünü olarak, kat mülkiyeti de ana yapıya ait bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkı olarak tanımlanmıştır. Örneğin bir apartmanda kaç daire varsa, hepsi için ayrı ayrı kat mülkiyeti hakkı oluşturmaktadır.

Apartman – Konut İşyerinin SGK’ya Kayıt – Tescil İşlemleri

Daha önce SGK’da konut kapıcılığı işinden dolayı SGK’da tescil edilmiş yani işyeri dosyası açılmış ve e-bildirge şifresi alınmış işyerleriyle ilgili olarak herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Daha önce SGK’da açılmış işyeri dosyasından bir süredir herhangi bir sigortalı işçi (kapıcı) bildirimi yapılmamış olması sorun olmaz, tabii uzun süredir bildirim yapılmadığı için işyeri dosyası kanun kapsamından çıkarılmamışsa (kapatılmamışsa).

Eğer SGK’da o apartmanla ilgili olarak daha önce tescil edilmiş (açılmış) herhangi bir işyeri dosyası yoksa o zaman önce SGK’ya işyeri bildirgesi verilerek işyeri dosyası açtırılması ve e-bildirge şifresi alınması gerekir. İşyeri bildirgesi taahhütlü posta yoluyla gönderilebileceği gibi, bunun için apartmanın bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Merkezine elden de verilebilir. e-Bildirge (e-Sigorta) başvuru ve şifre işlemleri ise e-Devlet üzerinden yapılacaktır.

Normalde 5510 sayılı Kanun uyarınca işyeri bildirgesinin en geç işçi çalıştırılmaya başlandığı gün verilmesi gerekmekle birlikte, 2019/6 sayılı SGK Genelgesi uyarınca kolay işverenlik kapsamındaki konut kapıcılığı işyerlerinin ilk işyeri tesciline ilişkin işyeri bildirgesi sigortalının (kapıcının) çalışmaya başlayacağı ayın sonuna kadar SGK’ya gönderilebilecek veya elden verilebilecektir.

Kapıcının SGK’ya Bildirilmesi İşlemleri

SGK’da işyeri dosyası mevcut olup, bu işyeri dosyasından sigortalı işe girişi verilerek sigortalılığı başlatılmış kapıcıyla ilgili olarak kolay işverenliğe geçiş için yeniden işe giriş bildirgesi verilmesine gerek yoktur. Ancak işe yeni başlayacak kapıcıyla ilgili olarak en geç çalışmaya başlayacağı tarihten bir gün önce internet üzerinden (e-Sigorta kullanıcı adı ve şifresi ile girilecek https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi sayfasından) sigortalı işe giriş bildirgesi verilmesi gerekir. Eğer ilk defa sigortalı kapıcı çalıştırılacağı için yeni işyeri dosyası açtırılacaksa bu durumda kapıcının sigortalı işe giriş bildirgesi internet yerine elden de SGK’ya verilebilir veya taahhütlü posta yoluyla gönderilebilir.

Normalde 5510 sayılı Kanun uyarınca sigortalı işe giriş bildirgesinin istisnai haller hariç en geç işçinin çalıştırılmaya başlandığı günden bir gün önce verilmesi gerekmekle birlikte, 2019/6 sayılı SGK Genelgesi uyarınca kolay işverenlik kapsamında konut kapıcılığı işyerlerinde çalışan sigortalıların (kapıcının) işe giriş bildirgeleri sigortalının çalışmaya başlayacağı ayın sonuna kadar verilebilecektir.

Kolay İşverenlik Uygulamasına Geçiş İşlemleri ve Dikkat Edilecek Hususlar

Konut kapıcılığı olarak tescil edilen veya edilecek olan (işyeri dosyası açılan veya açılacak olan) işyeri işverenleri, e-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresiyle girecekleri işveren sisteminde bulunan kolay işverenlik ekranı üzerinden yapacakları Kolay İşverenlik Onay işlemi ile kolay işverenliğe geçebilirler.

Kolay işverenliğe geçiş işlemi sırasında geçiş işverence onaylanmadan önce sistem tarafından aktif sigortalı listesi gösterilerek “İşyerinizin aktif sigortalıları aşağıda liste halinde gösterilmektedir. Listede kayıtlı sigortalılar işyerinizin aktif sigortalıları ise kolay işverenliğe geçiş işlemini onayladıktan sonra beyan giriş ile teşvik tanımlama işlemlerini yapabilirsiniz. Liste de görüntülenen sigortalılardan işyerinizde aktif olarak çalışmayan ya da daha önce işten ayrılışı yapılmış olmasına rağmen halen aktif çalışan listesinde görüntülenen sigortalıların olması halinde kolay işverenliğe geçiş işlemini onaylamadan önce söz konusu sigortalıların işten ayrılışlarının sisteme işlenerek aktif sigortalı listesinden çıkarılması amacıyla işyerinizin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz. Aksi takdirde kolay işverenliğe geçiş işlemi sonrasında listede kayıtlı tüm sigortalılar için tahakkuk oluşturulacaktır.” şeklinde uyarı mesajı çıkmaktadır.

Bu aşamada ekrana gelen aktif sigortalı listesi dikkatlice kontrol edilmeli, liste gerçeğe uygun ise yani listede gerçekte çalıştırılmakta olan konut kapıcılarının isimleri yer alıyorsa onay verilmelidir.

Eğer onay aşamasında ekrana gelen aktif sigortalı listesinde yer alan isimler gerçek durumla uyuşmuyorsa, yani listede o sırada çalıştırılan konut kapıcılarının isimleri dışında da isimler yer alıyorsa, bu durum daha önce o işyeri dosyasından SGK’ya sigortalı olarak bildirilmiş, ancak daha sonra işten ayrıldığı halde sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilmemiş, hatalı verilmiş veya sisteme işlenmemiş, yani sistemden sigorta çıkışı yapılmamış kişiler olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda kolay işverenliğe geçiş işlemi durdurulmalı, geçiş için herhangi bir onay verilmemeli, önce işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurularak işyerinin aktif sigortalı listesinde görüntülenen ancak gerçekte işyerinde (apartmanda) çalışmayan kişilerin sigorta çıkış işlemlerinin yapılması talep edilmeli, müdürlük tarafından bu işlemler tamamlandıktan sonra yukarıda açıklandığı şekilde işveren sisteminde bulunan kolay işverenlik ekranı üzerinden kolay işverenliğe geçiş işlemi onaylanıp geçiş tamamlanmalıdır.

Öte yandan daha önce işe girmiş olup halen çalışmaya devam kişinin sistemde işe girişinin kayıtlı olmaması durumunda, sigortalı işe girişi sisteme tanımlanmadığı sürece kolay işverenliğe geçiş yapılamayacağından, bu durumda sigortalıları bulunan işverenlerin gerekli işe giriş işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Aktif Sigortalı Listesi Neden Önemli ?

Kolay işverenliğe geçiş işlemleri sırasında ekrana gelen aktif sigortalı listesinin kabul edilmesi ve bu şekilde kolay işverenliğe geçişin onaylanması halinde, SGK sistemi tarafından aktif sigortalı listesinde yer alan kişiler adına her ay prim borcu tahakkuk ettirileceğinden, yani apartman yönetiminin işveren olarak her ay ödemesi gereken prim tutarı aktif sigortalı listesi esas alınarak hesaplanıp tahakkuk ettirileceğin, bu listenin gerçeğe uygun olması çok önemlidir.

Kolay İşverenliğe Geçişten Sonraki Süreç

Kolay işverenlik kapsamına alınan işyerleriyle ilgili olarak artık SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi verilmeyecek, sistemde yer alan bilgiler esas alınarak ödenecek primler her ay sistem tarafından otomatik tahakkuk ettirilecektir. İşverenler geçiş yaptıkları aya ilişkin olarak da aylık prim ve hizmet belgesi vermeyeceklerdir. Kolay İşverenlik Onay işlemi yapılan aydan bir önceki aya/döneme ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi vereceklerdir. Örneğin; Mart ayı içerisinde kolay işverenliğe geçmiş olan işverenler, eğer vermemişlerse Şubat ayına ait prim belgesini Mart ayının 23’üne kadar verecekler, Mart ayı ve sonraki aylara ilişkin olarak ise herhangi bir prim belgesi vermeyeceklerdir. Dolayısıyla kolay işverenlik uygulamasına geçişten önceki dönemlere ait işlemler ise eski uygulamaya ve mevzuata tabi olacaktır.

Kolay İşverenliğe Geçtikten Sonra Geri Dönüş Yok

Eğer SGK daha sonra uygulamada herhangi bir değişiklik yapmazsa, kolay işverenliğe geçen işyerleri için artık herhangi bir geri dönüş yani eski sistem dönüş mümkün değildir.

Prime Esas Kazanç ve Çalışma Gün Sayısı Beyan – Değişiklik ve Düzeltme İşlemleri

Kolay işverenlik kapsamında SGK’ya bildirilen konut kapıcıları ile ilgili olarak SGK’nın sistemi tarafından otomatik olarak hesaplanacak ve tahakkuk ettirilecek prim tutarları için apartman yönetimi tarafından o sigortalıyla ilgili olarak işveren sistemi (https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi) üzerinden yapılmış olan gün ve kazanç beyanı esas alınacaktır. Beyan edilen gün ve kazançlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece her ay prim tutarı aynı beyan esas alınarak sistem tarafından tahakkuk ettirilecektir. Sigortalı prime esas kazancı, alt sınır (brüt asgari ücret) ile üst sınır (alt sınırın yedibuçuk katı) arasında olmak üzere işveren tarafından sigortalının prime tabi gerçek brüt ücreti üzerinden beyan edilecektir. (Bkz. Sigorta Primine Esas Kazanç Alt ve Üst Sınırları)

Beyana ilişkin Ücret alanına sigortalının günlük sigorta primine esas kazanç tutarının, beyan edilen günle (kapıcının aylık çalışma gün sayısı ile) çarpımı sonucunda bulunan toplam tutar girilecektir.

Sigortalının çalışma gün sayısı veya prime esas kazancıyla beyanda değişiklik yapılması halinde, beyan değişikliği ayın 14’ünden sonra yapılmışsa değişikliğin yapıldığı ay ve ondan sonraki aylar için tahakkuk edecek sigorta primi değiştirilmiş beyan dikkate alınarak hesaplanacaktır. Ayın 14’üne kadar yapılacak beyan değişiklilerinde ise yeni beyan önceki ay için tahakkuk edecek prim hesabında da dikkate alınacaktır. Örneğin; 1 Mart – 14 Mart arasında yapılmış olan beyan değişikliği Şubat ayını da kapsayacak, 14’ünden sonra yapılacak beyan değişikliği ise Mart ve sonraki aylar için dikkate alınacaktır.

Kapıcıya prim ve ikramiye ödenmesi halinde, buna göre sigortalının kazancıyla ilgili beyan girişi yapılacak, bu beyan girişinden sonraki ilk prim tahakkukunda bu prim ve ikramiye toplamı sistem tarafından dikkate alınacak, ancak sonraki aylarda ikramiye ödemesi yapılmadığı durumlarda beyan buna göre güncellenecektir. Eğer bu güncelleme yapılmazsa sistem tarafından sonraki aylarda yapılacak prim tahakkukunda da sisteme girilmiş olan prim ve ikramiye tutarları dikkate alınacaktır.

İşverenlerce sigortalıların gün ve kazançlarına ilişkin yapılacak her türlü düzeltme işlemi (iptal/ek/asıl) e-Bildirge v.2 programı vasıtasıyla gerçekleştirilebilecektir. Ancak, yasal süresi henüz geçmemiş aylara ilişkin yapılacak düzeltmeler ilgili dönemi takip eden ayın 21 inden 23 üne kadar yapılabilecektir.

İşverence Beyan Girişi Yapılmamışsa Ne Olacak ?

İşverenlerce kolay işverenliğe geçiş sonrasında işyerinde çalışan aktif sigortalıların beyanları güncellenmediği sürece;

– Bir önceki ayda bildirimi bulunan aktif sigortalıların beyan gün ve kazançlarına ilişkin tanımlama otomatik olarak 30 gün üzerinden, teşviksiz ve bir önceki ayda bildirim yapılan belge türü üzerinden oluşturulacaktır.

– Bir önceki ayda bildirimi bulunmayan aktif sigortalılar için ise 01 belge türünden (emekli sigortalılar için 02 belge türünden) 30 günlük teşviksiz olarak beyan oluşturulacaktır.

Kolay işverenliğe geçiş işlemleri sonrasında işe alınan her bir sigortalı için işe girişin yapıldığı ayın sonuna kadar beyan girişinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde, sigortalıların beyanı 30 gün ve aylık brüt asgari ücret üzerinden otomatik olarak oluşturulacak ve beyan işverence güncellenmediği sürece sonraki aylarda otomatik prim tahakkukları 30 gün ve brüt asgari ücret üzerinden yapılacaktır.

Eksik Gün Bildirim İşlemleri

Sigortalının beyan edilen gün sayısından daha az çalışması olan ayla ilgili olarak (örneğin sigortalının istirahat alması), her ayın tahakkuku sistem tarafından takip eden ayın 14. gününde oluşturulduğundan, ayın 14’üne kadar yapılacak eksik gün girişleri bir önceki ayı kapsayacak, ayın 14’ünden sonra yapılacak eksik gün girişleri ise yalnızca içinde bulunulan ayı kapsayacaktır. Örneğin; Mart ayının 14’üne kadar yapılan eksik gün bildirimi Şubat ayını da kapsayacak, 14’ünden sonra yapılacak eksik gün bildirimi ise Şubat ayını değil sadece Mart ayını kapsayacak yani Mart ayı için tahakkuk edecek sigorta priminin hesabında sistem tarafından dikkate alınacaktır. Dolayısıyla tahakkuku oluşturulmuş aylara ilişkin olarak geriye dönük eksik gün girişi yapılaması mümkün değildir.

Aynı şekilde, sisteme kaydedilmiş olan eksik gün girişleri eksik gün başlangıç tarihini takip eden ayın 14. gününe kadar (bu tarih dahil) işveren tarafından silinebilmekte, bunun dışında tahakkuku oluşturulmuş aylara ilişkin eksik gün girişleri silinememektedir. Eğer eksik gün nedeni hatalı olarak girilmişse, bu yolla silme veya düzeltme işlemi yapılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, sigortalı için SGK’ya beyan edilen çalışma gün sayısında herhangi bir değişiklik yok, sadece o ay için eksik çalışma varsa, bu durumda beyan edilen gün sayısı değiştirilmeyecek, sisteme sadece eksik gün girilecektir. Örneğin; sigortalının çalışma gün sayısı sistemden beyan edilirken, işyerinde ayda 30 günden az çalıştığı için sisteme gün sayısı 30 günden az mesela 25 gün olarak girilmiş ve sigortalı her ay 25 gün çalışıyorsa, bu sigortalıyla ilgili olarak sisteme her ay eksik gün girilmesi gerekmez. Sadece 30 günden az çalışma nedenini gösteren belgelerin saklanması yeterlidir. Eğer bu işçi herhangi bir ayda 5 günlük istirahat raporu alırsa, rapor aldığı günler için kendisine ücret de ödenmezse, bu durumda o ay için sigortalı adına sisteme 5 günlük eksik gün girilmesi gerekir ve o aya ait sigorta primi de 20 gün üzerinden tahakkuk eder.

Sisteme eksik gün girildiğinde, eksik gün başlangıç ve bitiş tarihi arasındaki gün sayısı, o sigortalıyla ilgili olarak işveren tarafından beyan edilmiş olan çalışma gün sayısından düşülmekte, kalan gün sayısı üzerinden sigorta primi hesaplanıp tahakkuk ettirilmektedir. Örneğin; sigortalı için aylık çalışma gün sayısı işveren tarafından 25 gün olarak beyan edilmiş, Mart ayı için de 16/3/2020-20/3/2020 tarihleri arası için sisteme eksik gün girilmişse, Beyan Gün Sayısı-Eksik Gün Sayısı=Aktif Çalışılan Gün Sayısı şeklinde yani 25 – 5 = 20 şeklinde hesaplama yapılacak ve sistem tarafından o sigortalı için 2020/Mart ayına ilişkin sigorta primi 20 gün üzerinden hesaplanacaktır. Eksik gün ayın tamamı için (örneğin Mart ayı için 01/3/2020-31/3/2020 şeklinde) girilmişse bu durumda sistem tarafından Mat ayı için o sigortalı adına herhangi bir sigorta primi tahakkuk ettirilmeyecektir.

Öte yandan eksik gün bildirim nedenlerine ait belgelerin SGK’ya gönderilmesi/verilmesi gerekmemekle birlikte, SGK tarafından istenmesi halinde ibraz edilmek üzere saklanması gerekmektedir.

Primlerin Tahakkuku ve Ödenmesi

Normalde işyerlerinde çalışan sigortalılarla ilgili ödenmesi gereken sigorta primleri, işyerlerinden verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde yer alan bilgilere istinaden SGK tarafından tahakkuk ettirilmektedir. Ancak kolay işverenlik kapsamındaki işyerleri için prim belgesi verilmediğinden, bu işyerlerinde çalışan sigortalılarla ilgili olarak SGK’ya ödenmesi gereken sigorta primleri ilgili ayı takip eden ayın 14. gününde yani her ayın tahakkuku takip eden ayın 14. gününde sistem tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır. Sistem; o işyerine ait aktif sigortalı listesini, sigortalıların prime esas kazanç tutarlarını ve prim gün sayılarını esas alarak prim tahakkuk işlemini gerçekleştirmektedir.

Kolay İşverenlik uygulaması kapsamında otomatik olarak oluşturulan aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin Tahakkuk Fişi ve Sigortalı Hizmet Listeleri e-Bildirge v.2 uygulamasından görüntülenebilmektedir.

Prim ödemesinin ise takip eden ayın 15’inden sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Örneğin; 2020/Şubat ayına ait sigorta priminin 15 Mart’tan itibaren ay sonuna kadar yani en geç 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Şubat ayına ait sigorta primi 15 Mart’tan önce ödenemeyeceği gibi (çünkü ödenecek prim tutarı bu tarihten önce banka sisteminde görünmeyecektir), 31 Mart’tan sonra ödenmesi halinde de gecikme zammı ve cezası uygulanacaktır.

Prim ödemeleri banka yoluyla, yasal ödeme süresi geçmemiş prim borçları için “25-SSK Prim Kodu” ile yasal ödeme süresi geçmiş prim borçları içinse “22-Geçmiş Dönem Kodu” ile ödenebilecektir.

Kapıcının İşten Ayrılması Halinde Yapılacak İşlemler

Konut kapıcısı olarak çalışan sigortalının çalışmasının sona ermesi yani işten çıkması veya çıkarılması, emeklilik talebinde bulunması veya ölümü halinde sigortalılığı sona ereceğinden, sigorta çıkış işlemi için sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde SGK’ya Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi 4-A B verilmesi gerekmektedir.

Bu bildirge 10 günlük süre geçtikten sonra verilmiş olmakla birlikte, çalışmanın sona erdiği ayı takip eden ayın sonuna kadar verilmiş olması halinde SGK tarafından denetime verilmeden işleme alınacak, ancak bildirgenin çalışmanın sona erdiği ayı takip eden aydan sonra verilmesi halinde SGK tarafından o işyeriyle ilgili inceleme yapılacak ve sonucuna göre karar verilecektir.

Yeni Sistem Devreye Girince Belge Verilmeyecek

Kolay işverenlik başvuru ve giriş programları işletime alındığında yani yeni sistem devreye girdiğinde, konut kapıcılığı işyerlerinde çalışanlarla ilgili işyeri tescili için verilmesi gereken işyeri bildirgesi, sigortalılığı başlatmak için verilmesi gereken sigortalı işe giriş bildirgesi, sigorta çıkışı için verilmesi gereken sigortalı işten ayrılış bildirgesi artık SGK’ya verilmeyecek, bu konudaki bildirimler sistem üzerinden yapılacaktır.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirimi İşlemleri

Kolay işverenlik kapsamında konut kapıcılığı işyerlerinde çalışan sigortalının iş kazası geçirmesi halinde, SGK’ya 3 (üç) iş günü içerisinde iş kazası bildirimi yapılması gerekir. Aynı şekilde sigortalının meslek hastalığına yakalandığının öğrenilmesi halinde SGK’ya 3 (üç) iş günü içerisinde meslek hastalığı bildirimi yapılması gerekir.

Kapıcının Bir Başka Yerde Sigortalı Çalışıyor Olması

SGK mevzuatına göre, bir kişinin aynı anda birden fazla işyerinde çalışmasına engel biri durum olmadığı gibi, farklı işverenlere ait birden fazla işyerinde çalışan kişinin birbirinden bağımsız olarak her işyerinden sigortalı olarak gösterilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla apartmanda çalışan kapıcının aynı anda başka apartmanlarda veya işyerlerinde çalışması ve oralardan sigortalı olarak gösteriliyor olması durumu değiştirmeyeceğinden, bu kapıcının o apartmandaki günlük çalışma süresi veya haftalık – aylık çalışma sün sayısı ve kendisine ödenen brüt ücret dikkate alınarak SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. (Bkz. Başka Yerde Sigortası Olan İşçiyi Çalıştıran İşverenin Sigortalı Yapması Zorunlu mudur ?)

Saat hesabı üzerinden kısmi süreli veya part-time çalışan kişinin SGK’ya çalışma gün sayısının nasıl hesaplanacağı, Sigortalılık Açısından Kısmi Süreli (Part Time) Çalışma – Çağrı Üzerine Çalışma ve SGK’ya Bildirim başlıklı yazıda açıklanmıştır. Günlük çalışma süresi 5 saati geçmiyorsa, bu durumda aylık çalışma saati toplamı 7,5’a (yedi buçuğa) bölünüp, çıkan küsurat tama iblağ edilerek kapıcının SGK’ya aylık kaç gün üzerinden bildirileceği hesaplanabilir.

Aynı şekilde kapıcının Tarım Bağ-Kur, isteğe bağlı sigorta, 2925 SSK Tarım, Ek-5 Tarım sigortalısı olması da durumu değiştirmez, bu kapıcının çalıştığı apartman yönetimi tarafından sigortalı gösterilmesi gerekir.

Konut Kapıcılığı İşyerlerinde Çalışanların Prim Oranları ve Prim Tutarları

Kolay işverenlik kapsamında çalıştırılan konut kapıcıları normal işyerlerinde çalıştırılan işçilerle aynı şartlara tabi olduğundan, bunlar için SGK’ya beyan edilen prime esas kazanç üzerinden toplam yüzde 37,5 oranında sigorta primi alınır. Bunun yüzde 15’i sigortalı (kapıcı) hissesidir. Eğer kapıcı emekli ve sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışıyorsa bu durumda yüzde 32 üzerinden prim alınır, bunun yüzde 7,5’i sigortalı hissesidir. (Bkz. SGK Sigorta Prim Oranları, 4/a (SSK) Kapsamındaki Sigortalılar İçin Ödenecek Prim Tutarları

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Verilmeyecek

Konut kapıcılarının ücretlerinden gelir ve damga vergisi kesilmediğinden, dolayısıyla bunlar için vergi dairesine muhtasar beyanname verilmesi gerekmediğinden, aynı şekilde kolay işverenliğe geçmiş işyerleriyle ilgili olarak SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi gerekmediğinden, dolayısıyla muhtasar ve prim belgesinin muhtasar ve prim hizmet beyannamesi adı altında tek belgede birleştirilmesi uygulaması bu işyerlerini kapsamamaktadır.

Kapıcıya AGİ Ödenmesi Gerekir mi ?

Yukarıda belirtildiği üzere, konut kapıcılarına ödenen ücret gelir vergisine tabi olmadığından, yani bunlara ödenen ücretten gelir vergisi kesintisi yapılmadığından, bunlara AGİ (asgari geçim indirimi) de ödenmez. (Bkz. Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz ?) Asgari ücretle çalışan bir kapıcıya ödenecek net ücretin nasıl hesaplanacağı Kapıcılara Ödenecek Net Asgari Ücret ve İşverene Maliyeti başlıklı yazıda açıklanmıştır.

Kolay İşverenlik Kapsamındaki İşyerlerine Uygulanacak Cezalar

Kolay işverenlik kapsamına giren konut kapıcılığı işyerlerinde;

– İşe başlayan kapıcının sigortalı bildiriminin, işverence çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar SGK’ya yapılmaması yani sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemesi halinde, işverene her bir sigortalı için Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında aylık brüt asgari ücret tutarında,

– Sigortalının işten ayrılması halinde ise sigortalı işten ayrılış bildirgesinin sigortalılığın sona erdiği tarihi takip eden 10 gün içinde SGK’ya verilmemesi halinde 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamında asgari ücretin onda biri tutarında,

– SGK denetmenleri veya müfettişleri tarafından apartmana ait kayıt ve belgeler incelenmek üzere talep edildiği halde 15 gün içerisinde istenilen kayıt ve belgelerin eksiksiz ibraz edilmemesi halinde, 5510 sayılı Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamında,

idari para cezası uygulanır.

Güncel idari para cezası tutarları SGK İdari Para Cezaları – 5510 Para Cezaları sayfasında yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

YORUMLAR - Kısa sorular imkanlar ölçüsünde cevaplandırılır. Emeklilikle ilgili, daha önce yazılmış veya cevaplandırılmış konularla ilgili sorular cevaplandırılmaz.
 1. Yönetici dedi ki:

  Şubat ayında apartman yöneticiliği olarak kolay işverenliğe geçtik. Daha önceki tahakkuklarımızda asgari ücret desteğinden otomatik olarak yararlanmamıza rağmen, kolay işverenliğe geçtikten sonraki prim ödememizde asgari ücret desteği indirimi yapılmadı. Bildiğim kadarıyla asgari ücret desteği için herhangi bir başvuru yapılmıyor. SGK bunu kendisi hesaplıyor ve primde indirim yapıyor. Asgari ücret desteğinden kolay işverenliğe geçenlen faydalanamıyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   2020 yılına ait asgari ücret desteği 26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7226 sayılı Torba Kanunla getirildi (1 Ocak’tan geçerli), SGK bundan sonraki aylarda asgari ücret desteğini ödenecek primlerden düşecektir. bundan önceki aylara asgari ücret desteğini ise muhtemelen hesaplamaları yaptıktan sonra ödenecek primlerden mahsup edecektir.

   1. Yönetici dedi ki:

    Teşekkürler

 2. YILMAZ dedi ki:

  Kolay İşverenlik geçişinde ilk beyan edilen günde bir değişiklik olmaz ise ; son adım olan ‘ Eksik Gün Girişi ‘ devamına bir tarih girmemize gerek yok değil mi ? Diğer aylarda hep bu günler üzerinden tahakkuku olacak sanırım. ( Ör: Bir ay içinde 10 gün , prim matrahı da 981,00 TL )

  Tahakukuku da Vergi numaramız üzerinden takip eden ayın 15’i nden sonra bankalarda borç sorgusunda göreceğiz .Tahakkuk fişi de E-Bidirge-W2 den olacak değil mi ?

  Teşekkürler ediyorum.Kolay gelsin.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki kılavuzda Prime Esas Kazanç ve Çalışma Gün Sayısı Beyan – Değişiklik ve Düzeltme İşlemleri başlıklı kısımda açıklanmıştır.

 3. yönetici dedi ki:

  Merhaba. Kolay işverenlik sistemine geçiş yaptık. Ancak manuel sgk primi tahakkuk eden diğer siteler bizden daha düşük sgk primi ödüyorlar. neden?

  1. Admin dedi ki:

   Onlar çalışma gün sayısı ve ücret beyanını sizden düşük yapmış olabilirler, daha da kötüsü prim az çıksın diye kapıcının çalışma gün sayısını normalden düşük göstermiş olabilirler, tam tersi siz teşvik başvuru ve talep işlemlerini yapmamış olabilirsiniz.

   1. Sabit Alagözlü dedi ki:

    Teşvik başvurumuzu her ay yapmamız mı gerekir?

    1. Admin dedi ki:

     5 puanlık prim indirimi ve asgari ücret desteğinden yararlanmak için zaten herhangi bir başvuru gerekmiyor. Diğer teşvik ve desteklerden yararlanmak içinse her ay teşvik başvurusu yapmaya gerek yok, çünkü siz bilgileri sisteme girdikten sonra her ay ödenecek primler otomatik tahakkuk edecek. Prim belgesi vermeniz gerekseydi o zaman prim belgesinde her ay teşvik kanun numarası yazmanız gerekirdi. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kolay-isverenlik-tesvik-islemleri-rehberi/)

 4. Hüseyin Özsaltık dedi ki:

  apartman olarak 1 Mart 2020 tarihinde kolay işverenliğe geçtik.Virüs dolayısıyle fazla ilgilenemedim.Mart ayı prim ödemesi için doğrudan banka şubeme müracaat etsem ödeme yaptırabılırmiyim.?Tahakkuk yaptıramadım.

  1. Admin dedi ki:

   Yukarıdaki rehberde de açıklandığı üzere kolay işverenliğe geçtikten ve rehberde belirtilen gün ve kazanç bayan işlemlerini tamamladıktan sonra, çalışanın gün ve kazancında değişiklik olmadığı sürece hiçbir şey yapmanıza gerek yok, sistem her ayın 14’ünde bir önceki aya ait sigorta primini tahakkuk ettiriyor, sizin sadece ay sonuna kadar primi ödemeniz gerekiyor. Eğer siz geçiş işlemlerini eksiksiz yaptınızsa sizin Mart ayı primi de tahakkuk etmiştir ve SGK anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz.

 5. Erinç Şimşek dedi ki:

  İyi günler
  Şubat ayında kolay işverenliğe geçiş yaptım ve şubat ayı bildirgesi normal şekilde tahakkuk etti.Fakat mart ayında bildirgede 5510 sayılı kanun teşviksiz tahakkuk etmiş. Bunun sebebi nedir her ay girip 5510 sayılı kanunumu seçmem lazım. Ayrıca Mart ayını nasıl düzeltebilirim. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Kolay İşverenlik Teşvik İşlemleri Rehberi sayfasındaki açıklamalara bakın, gerekirse SGK ile görüşün.

 6. Nurettin Genç dedi ki:

  Merhaba Şubat ayında kolay işverenliğe geçiş yaptım ve şubat ayı Mart ayında hizmet Listesinde ve tahakkukta bizde çalişmayan kişi bulunmakta sgk gittik iptal dilekçesi vermek istedik almadılar ne yapmamız lazım.tşk

  1. Admin dedi ki:

   Daha önce işyerinizde sigortalı çalıştırdığınız kapıcının işten çıkışını vermediğiniz veya sistemde çıkışı görünmediği için, halen sizin sigortalınız olarak görünüyordur. Kolay işverenliğe geçiş sırasında aktif sigortalı listesini kontrol etmeniz gerekirdi, bu husus yukarıdaki rehberde açıklanmıştır.

 7. Ramazan dedi ki:

  Merhaba. Binamız adına bu ay ilk defa iş yeri bildiriminde bulunup kolay işverenliğe geçtik. Binamızda kapıcı yok ancak çöplerin toplanması için dışardan biriyle kısmi zamanlı olarak anlaştık. İşe giriş bildirimi yaparken iş kodunu kapıcı değilde temizlik görevlisi olarak seçtik. Henüz prim işlemlerini yapmadık. Bu sorun olur mu? Çalışanın iş kodu illa kapıcı olması gerekiyor mu? Cevabınız için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Kolay işverenlikten yararlanılabilecek konut kapıcısı statüsüne kimlerin girdiği Kolay İşverenlik Uygulama Rehberi / Kılavuzu yazısının “Uygulama Kapsamına Giren Konut Kapıcıları” başlıklı bölümünde açıklanmıştır. Bunun kapsamına temizlik de girmektedir, dolayısıyla çalışanın meslek kodunun konut kapıcısı olarak gösterilmesi şart değil. Böyle bir zorunluluk olsaydı zaten SGK’nın sistemi kabul etmezdi.

 8. Özkan GÖKSEK dedi ki:

  Merhaba Kolay İşverenliğe 02.04.2020 tarihi ile geçiş yaptık Ancak takip eden ayın 14 de tahakkukların otomatik olarak yapılacağı söylenmesine rağmen bu gün 16 Mayıs V2 bildirge siteminden tarafımıza onaylanmış bildirgeyi göremiyorum .Tahakkukları nereden temin edeceğiz. Selamlar

  1. Admin dedi ki:

   Geçiş işlemlerinizde herhangi bir eksiklik yoksa SGK’nın sisteminden kaynaklanan bir sorun olabilir. ALO 170 ile görüşüp bilgi almaya çalışın, olmazsa bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekebilir. Çünkü bildiğimiz kadarıyla kolay işverenlikte ödenecek primi manuel tahakkuk ettirme imkanı yok.

  2. Sabit Alagözlü dedi ki:

   21-22 ve 23 lerinde gözüküyor diye biliyorum.

 9. ATANUR EROL dedi ki:

  1Mayıs 2020 de kolay işveren sistemine geçtik. Bu arada kısmi süreli ayda 4 işgünü çalıştırdığımız apartman görevlisi için 2020/şubat ve mart e bildirgelerini V2 sistemi üzerinden süresinden sonra verdik tahakkukların onaylanması ve primlerin ödenebilmesi için ne yapılmalıdır.

  1. Admin dedi ki:

   Süresinden sonra verilen prim belgelerini SGK ya hemen işleme alıyor veya inceledikten sonra işleme alıyor, ödenecek primler de prim belgelerinin işleme alınmasından sonra tahakkuk eder. İşveren sisteminden tahakkukları göremiyorsanız SGK ile görüşüp öğrenebilirsiniz.

 10. SSÜLEYMAN KELEŞ dedi ki:

  Ocakda kolay işverene geçtik şubat normal çıktı mart nisan ayı 5510 indirimi yapmıyor bizde iptal edip yeniden verdik ama bu sefer damga vergisi alıyor bunu nasıl düzeltiriz musabeciyede gittik bilmiyorlar yardımcı olursanız teşekür ederim

 11. Hakan dedi ki:

  20.04.2020 tarihinde apartmanımız adına işyeri bildiriminde bulunduk. Bu bildirimi yaparken yanlışlıkla sigortalı işe başlama tarihi alanına da 20.04.2020 tarihini girmişiz ancak çalışanımız 01.05.2020 tarihinde kısmi zamanlı olarak işe başladı ve biz bir gün öncesinde yani 30.04.2020 tarihinde işe giriş bildirimi yaptık. Aradaki bu farktan dolayı cezalı duruma düşer miyiz? Bu durumu düzeltmenin yolu var mıdır? Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Eğer işyeri dosyasını ilk defa açtırmadınızsa 20.04.2020 işe başlama tarihi esas alınır ve işe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı idari para cezası uygulanır. Bu konudaki düzeltme için gecikmeden SGK’ya dilekçe vermenizde fayda var.

   1. Hakan dedi ki:

    İşyeri dosyasını ilk defa açtık. Apartmanımız yeni. İlk defa vergi numarasını alıp işlemleri başlattık. Sgk memurları dosyayı açtığımız tarihte işe giriş bildirgesini vermemiz gerektiğini söylediler. Yapılan işlem üzerinden 1 ay geçtiği için düzeltmede yapamayız diyorlar. Ceza gelir size deyip gönderdiler. Ceza gelirse nasıl ve ne kadar ceza gelir. Dosya açılma tarihi ile işe giriş bildirim tarihi arasında 10 gün fark var. Bir de bu 10 günlük fark için tahakkuk işlemi yapacak mıyız? Teşekkürler

    1. Admin dedi ki:

     İşyeri dosyasının açıldığı tarihte sigortalı işe giriş bildirgesi verilmesi mecburiyeti yok. 5510 sayılı Kanunun 8 ve 11 inci maddeleri gereğince, işyeri bildirgesinde belirtilen sigortalı çalıştırılmaya başlanılacak tarihe uygun olarak bir ay içinde çalıştırılmaya başlanacak sigortalıların işe giriş bildirgeleri bu 1 aylık süre içinde verilebilir. Sizin sigorta girişini verdiğiniz kapıcı için bu bildirgede belirttiğiniz işe başlama tarihi ile işyeri bildirgesinde belirtilen sigortalı çalıştırılmaya başlanacak tarih aynı değil anladığımız kadarıyla. Eğe kapıcıyı gerçekte işe başlattığınız tarihe uygun olarak işe girişini verdinizse, bu durumda işyeri bildirgesindeki tarihi hatalı belirtmiş olacağınızdan, yani ortada maddi bir hata olduğundan, SGK’ya dilekçe verip düzletme talep edin.

 12. salih dedi ki:

  Kolay işverenlikte çıkış nasıl yapılır işçiyi çıkarmak ister isek

  1. Admin dedi ki:

   Bu konu yukarıdaki yazının “Kapıcının İşten Ayrılması Halinde Yapılacak İşlemler” başlıklı bölümünde açıklanmıştır.

 13. Yonetici dedi ki:

  Merhaba, apartmanimizda kismi sureli (8 gun) temizlikci calistiriyoruz. Haziran ayina kadar e-bildirge uzerinden prim tahakkuk ve odemesi yaptik. 10.08.2020 itibariyle kolay isverenlige gectik.
  – Temmuz ayi icin yeni sistem olan muhtasar ve prim beyannamesi seklinde vergi dairesinden sifre alarak mi yapmamiz gerekir?
  – Kolay isverenlige Agustos itibariyle gectigimiz icin, agustos ayi itibariyle muhtasar ve prim beyannamesi seklindeki zorunluluk ortadan kalkar mi?

  1. Admin dedi ki:

   Temmuz ayına ait muhtasar ve prim hizmet beyannamesini vermeniz gerekir. Bu konudaki bilgi de Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Rehberi‘nin Basit Usule Tabi Olanların – Çalışanından Vergi Kesintisi Yapmak Zorunda Olmayanların Durumu başlıklı bölümünde yer almakatdır.

 14. İzzet Engin Aksu dedi ki:

  Apartmanımızda Emekli kapıcı çalışmaktadır. Kendisini bu nedenle emekli statüsünde SGDP ne tabi tutuyorduk. Kolay işverenliğe geçiş ekranında böyle bir seçenek yok. Aynı şekilde SGDP ödemek üzere kolay işverenliğe nasıl geçeceğiz? Aktif sigortalı olarak seçer isek normal çalışan gibi prime tabi tutar ve maaşı kesilir mi? Yoksa sistem emekli olduğunu kendiliğinden bilerek SGDP ye tabi olarak devam ettirir mi? Kapıcıların önemli bir bölümü emekli olduğu halde bu konuda genelgede ve hiç bir yerde açıklama yık.

  1. Admin dedi ki:

   Sistem kapıcınız adına daha önce verilmiş olan sigortalı işe giriş bildirgesini aynen algılıyorsa kapıcınızın sigortası SGDP’li olarak devam edecek demektir. Tüm sigorta kollarına tabi olarak bildirirseniz emekli aylığı kesilir. Öte yandan gerek 5510 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesinde, gerek bu maddeye istinaden SGK tarafından çıkarılan tebliğde, gerekse de 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesinin “BESINCI BÖLÜM / 5510 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesi kapsamında konut kapıcılıgı isyerlerinde çalışanlar” kısmında emekli olanların ek-9 kapsamında çalıştırılamayacağına dair bir hüküm veya açıklama yok.

 15. Huseyin Dinc dedi ki:

  Merhaba, apartmanimizda kismi sureli (8 gun) temizlikci calistiriyoruz. Haziran ayina kadar e-bildirge uzerinden prim tahakkuk ve odemesi yaptik. 10.08.2020 itibariyle kolay isverenlige gectik. – Temmuz ayi icin yeni sistem olan muhtasar ve prim beyannamesi seklinde vergi dairesinden sifre alarak mi yapmamiz gerekir? – Kolay isverenlige Agustos itibariyle gectigimiz icin, agustos ayi itibariyle muhtasar ve prim beyannamesi seklindeki zorunluluk ortadan kalkar mi?

  1. Admin dedi ki:

   Evet şifre almanız ve Temmuz ayına ilişkin olarak muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeniz gerekiyor. (Bkz. Kolay İşverenlikte Muhtasar ve Prim Belgesi Verilmesi Gereken İstisna)

 16. güven dedi ki:

  Merhaba Temmuz 2020 ayı SGDP ne tabi olarak çalışan personelin bildirgesini vergi dairesine MUH-SGK olarak beyan ettik. Bu nedenle prim haricinde damga vergisi tahakkuk etti.Ağustos 2020 ayı itibarı ile kolay işverenlik sistemine geçiş yapabilirmiyiz?

  1. Admin dedi ki:

   Geçiş yapabilirsiniz tabii ki, vergi dairesine yaptığınız beyan Temmuz ayına ait belge için geçerlidir, bu ay içerisinde kolay işverenliğe geçerseniz ve SGK’da onaylarsa artık muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeniz gerekmez, ödeyeceğiniz prim her ay SGK’nın sistemi tarafından otomatik tahakkuk ettirilir.

 17. ÇİĞDEM dedi ki:

  Kolay işverenliğe geçmek için yapılması gereken adımlara nerden ulaşabilirim

  1. Admin dedi ki:

   İzlenecek adımlar ve yapılacak işlemler yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

 18. Akif ugur kırkıncı dedi ki:

  Şubat ayında apartman yönetimi olarak kolay işverenliğe geçtik. Bu ay yönetici değişti şu anda kayıtlarda ben yönetici olarak gözüküyorum. Nasıl değişiklik yapılacak

  1. Admin dedi ki:

   Eğer sistem üzerinden değişiklik yapamıyorsanız, bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne başvurup değiştirmeniz gerekir, ancak SGK’ya giderken yanınızda Karar defterini götürmenizde fayda var.

 19. ReiS dedi ki:

  Kolay gelsin tek aylık kullanabilecegimiz şifre aldık sonraki aşama nedir sgk da bu ay için geçerli şifre dediler devamında kendisi onaylanacskmis ücret nereye yatirilacak şifreyle nereye baş vurmamiz gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Eğer SGK’da işyeri dosyası yeni açtırdınız ve hemen kolay işverenliğe geçtinizse herhangi bir prim belgesi vermenize gerek yok, sistem bu aya ait ödenecek primi önümüzdeki ayın 14’ünde otomatik tahakkuk ettirir ve 15’inden ay sonuna kadar da ödeyebilirsiniz. Diğer aylar da bu şekilde devam eder. Çalışanla ilgili herhangi bir değişiklik olmadığı sürece, herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok primi düzenli ödemek dışında, size verilen şifreyi çalışanın gün sayısı, prime esas kazancı, giriş – çıkış gibi işlemler yapmak için kullanırsınız.

   1. Sabit Alagözlü dedi ki:

    Aslında mutlaka birşey yapmanız gerekmez bence.Şifreleri yeni yöneticiye verirsiniz.

 20. önder dedi ki:

  merhabalar sayın üstadım, 13 ağustosta kolay işverenliğe kayıt olduk 7/2020 dönemini muh sgk verdik şimdi 8. ay bordrosu hazır bayram mesaileri yeni işe giriş ve çıkış ta mevcut(normal işe giriş ve çıkış ekranından bildirgelerinden işlemleri yapıldı) lakin beyan giriş ekranında aktif çalışanlar geliyor giriş olana 30 gün getiriyor(12/08 girişi) çıkışı olan personelde beyan giriş ekranında görünmüyor. bununla ilgili olarak biz 8. ay bilgilerini ücret ve eksik gün ile alakalı 14 eylüle kadar beyan giriş ekranından güncelleme yapılması gerekir diye anladık. bununla ilgili yapmamız gereken nedir kurum dahil kimseden net cevap alamadık yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Bu konularda çok sayıda soru geliyor, maalesef SGK tarafından yayımlanmış bir kılavuz da yok. Bahsettiğiniz konularla ilgili yukarıdaki yazının Prime Esas Kazanç ve Çalışma Gün Sayısı Beyan – Değişiklik ve Düzeltme İşlemleri, Kapıcının İşten Ayrılması Halinde Yapılacak İşlemler başlıklı bölümlerinde açıklamalar yer alıyor, yeterli olur mu bilemeyiz.

 21. Mesut Tufan dedi ki:

  Kolay isverenlik sistemine gecis yaptim daha önce e bildirge sisteminden ben veriyordum. Peki suan yönetici benim yeni yönetici seçimi yapilirsa kapici yeni yöneticinin üstüne nasil gecicek

  1. MetreKare Yönetim dedi ki:

   Mesut bey iş veren siz değilsiniz apartmanınız, sizin söylediğiniz şeyin olması için binada yöneticinin değil, kapıcının başka binada çalışması gerekir, siz sadece bildirge şifrelerini yeni yöneticiye teslim etmekle mükellefsiniz. Açıklamamın kaynağı yoktur, lütfen yine de teyit ediniz.

  2. Admin dedi ki:

   SGK’daki işyeri dosyası şahsın üzerine değil, apartmanın üzerine açılır, ancak SGK temsilci yani muhatap olarak yöneticiyi esas alır. Bu durumda yeni yöneticinin Karar Defteri ile birlikte SGK Müdürlüğüne başvurması halinde sistem üzerinden gerekli değişiklikler yapılır.

 22. MetreKare Yönetim dedi ki:

  “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Verilmeyecek”
  Maddesi tamamen olumsuz cümle içerdiğinden dolayı hiçbir şey anlamadım. Konuyu daha da sadeleştirsek mesela, vergi dairesi için muhtasar verecek miyiz vermeyecek miyiz?
  Sonuçta bunun için bir mali müşavir gerekmekte, muhtasar şart ise müşavir tutacağız, ama muhtasar şartı yoksa müşavir masrafımızda olmayacak.

  1. Admin dedi ki:

   Aslında yazıda yeterli açıklama var. Yeni uygulamaya göre işyerleri işçilerinin aylık çalışmalarını Maliye’ye verecekleri muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile bildirecekler. Dolayısıyla çalışanı vergiye tabi olmadığı için Maliye’ye muhtasar beyanname vermesi gerekmeyen işyerleri bile prim belgesi yerine geçmek üzere çalışanlarını aylık sigortalı bildirimleri için Maliye’ye muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verecekler. Ancak kolay işverenliğe geçmiş apartman işyerleri kapıcıyla ilgili muhtasar beyanname vermedikleri gibi SGK’ya aylık prim belgesi de vermediklerinden, bunların Maliye’ye de belge vermeleri gerekmiyor. Kolay işverenliğe geçmiş apartman işyerlerinde, kapıcı değişmediği, çalışan kapıcının aylık çalışma gün sayısı ve ücreti değişmediği sürece bunlar sadece her ay tahakkuk eden primleri ödeyecekler.

 23. Ertan İpekçi dedi ki:

  Geçen ay kolay işverenliğe geçtim ve son kez e-bildirge doldurdum. Bu ay, Ayın 14’de tahakkuk edecek olan prim ne şekilde görüntülenecektir. Bugün ayın 14 ve e-bildirge V2 de ben tahakkuk fişini göremiyorum. Bunun yöntemi nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Eğer ağustos ayında kolay işverenliğe geçtinizse Ağustos ayına ait olarak da prim belgesi (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi) vermiş olmanız, vermediyseniz de vermeniz, primini de Eylül sonuna kadar ödemeniz gerekir. İlk olarak Eylül ayına ait prim Ekim ayının 14’ünde otomatik tahakkuk eder. Dolayısıyla Ağustos ayı için sistemden otomatik tahakkuk beklemeyin. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kolay-isverenlikte-muhtasar-ve-prim-belgesi-verilmesi-gereken-istisna/)

 24. YÖNETİCİ dedi ki:

  Ağustos ayında apt olrak kolay iş verenliğe geçtik tahaukkuk fişi 14 eylülde çıkar ve 15 indede bankaların sisteminde gözükülür denildi V2 de ve bankalardada hiç bir şey gözükmüyorSGK şişli maalesf tlflarada cevap vermiyor ne yapmamız gerek

  1. Admin dedi ki:

   SGK’ya prim belgesi verme uygulaması sona erip 1 Temmuzdan itibaren Maliye’ye muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verme uygulamasına geçilmesiyle birlikte apartman işyerlerinin de vergi dairesine mükellefiyet kaydı yaptırma ve Maliye’ye muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verme zorunluluğu doğduğundan, şu anda kolay işverenliğe geçiş başvuruları arttığı için sistemden kaynaklanan bir sorun olabilir. Ancak Ağustosa ayı primini 30 Eylül Çarşamba günü sonuna kadar ödeme imkanı var. Zaten sistemsel sorun devam eder, otomatik tahakkuklar gerçekleşmezse büyük ihtimalle SGK prim ödeme süresini uzatır.

 25. harun şahin dedi ki:

  kolay işverenlik için ayın 14.gününde otomatik olarak bir önceki ayın bilgilerinde değişiklik olmadığı sürece tahakkuk yapılacağı bilgisi verilmesine rağmen 15.gündeyiz ve e-bildirge v2 sisteminden tahakkuk bilgilerine ulaşamıyoruz ve 2020/08 dönemini sorguladığımızda onaylı belge bulunamadı uyarısı veriyor. Tahakkuk bilgilerine nasıl ulaşacağımıza dair bilgisi olan var mı?

  1. YÖNETİCİ dedi ki:

   Hepimizde aynı sorun var Harun bey; Bu ay sisteme yeni üye çok giriş olduğundan (kolayişveren) sürenin uzayabileceğinden bahsediyorlar (sgk çalışanlarıda bu sisteme manuel giriş yapamadıklarından yarım yamalak cevap veriyorlar) sonuç olarak bekliyecez (bence 21 den sonra V2 de görürüz düzeltme haftasında yani) iyi günler

 26. Fatih dedi ki:

  Kolay işveren sistemine geçirdiğimiz işyerlerinin önceki dönem tahakkukları 16.sı itibarıyle tahakkuk edilmesine rağmen bu ay henüz sistemde görünmüyor. 8.ay tahakkuklarını ne zaman göreceğiz ?

 27. harun şahin dedi ki:

  Ağustos-2020 dönemi sgk primleri bugün itibari ile otomatik olarak onaylanmış gözükmektedir. 5510 sayılı teşvikten yararlanmak için 14.09.2020 tarihinde kolay işverenlik bilgi güncelleme bölümünden güncelleme yapmama rağmen (belkide ilgili dönem için geç kalmış olabilirim.) 5510 sayılı teşvik dikkate alınmadan bildirgeler onaylanmış. Böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

  1. Admin dedi ki:

   İlgili müdürlükle görüşmenizde fayda var, size yol gösterirler.

 28. ahmet öner dedi ki:

  bu ay kolay işverenlikte yararlandığımız 5510 indirimi yapılmamamış her ay tekrar 5510 başvurusumu yapmamız gerekir..

  1. Admin dedi ki:

   5 puanlık prim indirimini kastediyorsanız, bundan yararlanmak için başvuru yapmanıza gerek yok, her aya ait sigorta primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz yeterli. Primi süresi geçtikten sonra ödedinizse o nedenle indirimden yararlanamamış olabilirsiniz. Primi süresinde ödedinizse sistemsel bir hata olabilir, SGK ile görüşebilirsiniz.

 29. Altan dedi ki:

  26 Ekimde kolay işverenliğe geçiş yaptık. Eylül ayının primi bu ay sonu bankaya yansır mı? Atladı ise tahakkuku için SGK’ya mı gitmeliyiz?

  1. Admin dedi ki:

   Anladığımız kadarıyla ödeten beri sigortalı kapıcı çalıştıran, ancak kolay işverenliğe bu ay geçen bir işyerisiniz. Bu nedenle Eylül ayına ait olarak muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeniz gerekir, Eylül ayı kolay işverenlik kapsamına girmez. Ekim ayı ve sonraki aylara ait sigorta primleri takip eden ayın 14’ünde sistem tarafından otomatik tahakkuk ettirilir, prim belgesi vermeniz gerekmez. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/kolay-isverenlikte-muhtasar-ve-prim-belgesi-verilmesi-gereken-istisna/)

 30. Sabit Alagözlü dedi ki:

  Anladığım kadarıyla, muhtasar ve hizmet prim tahakkukları her ne kadar birleştirilmiş olsa da kolay işverenlige geçmiş apt. Yönetimlerinin (gelir vergisi ve damga vergisi ödemesi yapmaları gerekmediginden) bu birleşmenin bir anlam taşımadığı beyanname vermeyeceği ve muhtasar ve damga vergisi ödemeyeceğini sadece prim hizmet tahhakukunu ödemesi gerektiğini ANLIYORUM. Yanlışım varsa düzeltmenizi rica ediyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Yanlış anlamışsınız, muhtasar beyanname vermeseniz bile artık SGK’ya prim belgesi verme dönemi sona erdiğinden, dolayısıyla eskinden muhtasar beyanname vermeyip sadece SGK’ya prim belgesi veren işyerlerinin de yeni uygulamada muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeleri gerektiğinden, sizin de Eylül ayına ilişkin olarak muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermeniz gerekiyor, ancak belgenin sadece SGK’ya (sigortalı bildirimine) ilişkin kısmını dolduracaksınız. (Bkz. https://www.isvesosyalguvenlik.com/muhtasar-vermeyen-isyerleri-prim-belgesini-nasil-verecek/)