Anasayfa / Haber / Askerlik Durum Belgesi de E-Devlet Üzerinden Alınabilecek

Askerlik Durum Belgesi de E-Devlet Üzerinden Alınabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

İş başvurusu, işe başlama – işe giriş, okul başvurusu, üniversiteye giriş gibi birçok işlem sırasında istene belgelerin başında; nüfus cüzdan sureti, ikametgah belgesi, sağlık raporu, adli sicil kaydı (sabıka kaydı) gibi belgeler istenmektedir. Bu belgeler yanında erkeklerden ayrıca askerliğini yapıp yapmadığını, askerliğini yapmadıysa tecilli olup olmadığını gösteren askerlik durum belgesi istenmektedir.

Bu belgelerden sabıka kaydının internetten e-Devlet üzerinden alınması uygulaması daha önce başlamıştı (Sabıka Kaydı İnternet Üzerinden Alınabilecek başlıklı haber). Artık bundan böyle askerlikle ilişiği kalmamış olanlar askerlik durum belgesini de Askerlik Şubesine gitmelerine gerek kalmadan e-Devlet üzerinden alabilecek. Yani şimdilik sadece askerliğini yapmış veya askerlikten muaf tutulmuş olanlar askerlik durum belgesini e-Devlet üzerinden alabilecek. Askerliğini yapmamış olanlar, askerliği tecilli olanlar ise belgelerini yine Askerlik Şubelerinden alacaklar.

e-Devlet Kapısı üzerindeki Askerlik Durum Belgesi Sorgulama bölümünden isteyen Askerlik Durum Belgesini kendisi oluşturacak, barkodlu belge çıktısı alarak bunu isteyen kurum ve kuruluşlara ibraz edecek. Bu belgeyi alan kurum ise “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” hizmetini kullanarak verilen belgenin gerçekliğini kolayca kontrol edebilecek.