Anasayfa / Yazarlar / Ataman Yılmaz / Ataman Yılmaz – Kısa Özgeçmişi

Ataman Yılmaz – Kısa Özgeçmişi

Sponsorlu Bağlantılar

1956 yılında Artvin’de doğdu. İlkokulu Artvin’de tamamladı, İzmit İnkılap Ortaokulu ve İzmit Lisesinden mezun oldu. 1979 yılında AİTİA Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulu “Maliye” bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını, 1987 yılında TODAİE’de “Kamu Yönetimi”  dalında “Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde Özel Emekli Sandıkları” konulu tez ile tamamladı.

1977 yılında Emekli Sandığında çalışma hayatına başladıktan sonra 1979 yılında naklen atama ile Sosyal Sigortalar Kurumu’na geçti. SSK’da tahsis mevzuatından sorumlu şube müdürlüğü görevini yaptığı 1994-2007 yılları arasında emeklilik işlemlerinde otomasyon ve yetki devri, sosyal güvenlik kurumları arasında norm ve standart birliği sağlanması, sosyal güvenlik temel yasasının hazırlanması ve sosyal güvenlik reformu ile ilgili birçok proje ve çalışmada yer aldı.

2004 yılında, emeklilik mevzuatı ve işlemlerini konu alan “Tahsis Mevzuatı ve İşlemleri” adlı kitabı, SSK tarafından yayımlandı.

5510 sayılı Kanunun yasalaşma ve uygulamaya konulması süreçlerine ait çalışmalarda aktif olarak görev aldı. Özellikle “güncelleme katsayısı” kavramı ile “aylığa hak kazanma şartları”, “aylık hesaplama sistemi”, “birden çok aylığa hak kazanma” ve “yersiz ödemeler” gibi temel konuların kurgulanması ve bunların emeklilik sigortasına adaptasyonunda sorumluluk üstlendi.

2007-211 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu Yurtdışı Borçlanma ve Tahsis İşlemleri Daire Başkanlığı görevinde bulundu.

Şube müdürlüğü ve daire başkanlığı görevi sırasında İçişleri Bakanlığı (Kaymakamlık Kursu), TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, ÇASGEM ve çeşitli kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarında “sosyal güvenlik ve sosyal sigortalar” konusunda eğiticilik yaptı. Birçok radyo televizyonda sosyal güvenlik reformu ile sosyal sigorta ve gurbetçilerin sosyal güvenliği mevzuatlarına ilişkin uygulamaları konu alan canlı yayın programlarına konuşmacı olarak katıldı.

Halen Sosyal Güvenlik Kurumunda Başkanlık Müşaviri olarak görev yapmakta olup, evli ve bir çocuk babasıdır.