Anasayfa / Haber / Çalışan Kadınlara Getirilecek Yeni Haklar Netleşti

Çalışan Kadınlara Getirilecek Yeni Haklar Netleşti

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizdeki nüfus artış hızının yavaşlaması ve yaşlı nüfusun artması üzerine, hayata geçirilmesi planlanan çocuk teşviki paketi; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Maliye, Kalkınma, Sağlık, Aile ve Çalışma bakanlıklarının birlikte çalışmalarıyla tamamlandı. Kanun tasarısı olarak Ekim ayında Meclis’e sunulması planlanan Aile Destek Projesi, kadınlarla ilgili birçok teşvik içeriyor.

Bu teşvik özellikle çalışan kadınları kapsıyor. Çünkü, bazı problemlere ve zorluklara neden olması nedeniyle çalışan kadınlar genelde çocuk yapmaktan uzak durduğundan, teşviğin amacı da ailelerdeki çocuk sayısını artırmak olduğundan, dolayısıyla getirilmesi planlanan teşvikler daha çok çalışma hayatındaki kadınlara yönelik.

Söz konusu Aile Destek Projesi kadınlarla ilgili aşağıdaki teşvikleri içeriyor;

• Doğum izninin süresi uzatılacak, 16 hafta olan analık izni 18 haftaya çıkarılacak. İznin doğum öncesi veya sonrası kullanımı anneye bırakılacak.

• Esnek yani yarı zamanlı çalışma modeli getirilecek. 18 haftalık analık izninin ardından ilk çocuk için 2, ikinci çocuk için 4, üç ve üzeri çocuk için 6 ay yarı zamanlı çalışma hakkı tanınacak, bu sürede maaş tam olarak ödenecek. Tabi bu uygulama Kamu kurumlarında geçerli olacak. Esnek çalışma modelinin takibi özel sektörde ise özel istihdam bürolarında olacak. Kamu kurumlarındaysa bu görevi İŞKUR yürütecek. Yarı zamanlı çalışma süresi zarfında ayrıca süt izni verilmeyecek.

• 0-6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlere okul çağına kadar kısmi süreli çalışma imkânı verilecek.

• 0-1 yaş arasında çocuğu olan anneye gece vardiyası işi verilemeyecek.

• Tüp bebek için alınan katılım payı kaldırılacak. Devlet destekli tüp bebek denemesi 2’den 3’e çıkarılacak

• Kamu kurumlarında kreşler açılacak, emzirme odaları olacak.

• Çalışan annelere işe dönüş garantisi verilecek.

• En fazla 2 çocukla sınırlı olan doğum borçlanmasında, 2 çocuk sınırı 3’e çıkarılacak, dolayısıyla isteyen kadınlar 3’üncü çocuk için de doğum borçlanması yapabilecek.

Öte yandan, daha önce Gençlere Faizsiz Erken Evlenme Kredisi Geliyor başlıklı haberimizde duyurduğumuz gençlere faizsiz evlilik kredisi de bu paket içerisinde yer alıyor. Buna göre; evlenecek olan lise mezunu 18-24, üniversite mezunu 18-26 yaş arası gençlere 10 bin TL faizsiz evlenme kredisi verilecek. Geri ödeme 2 yıl sonra başlayacak, kredi taksitlendirilecek. Kişinin aylık gelir durumuna göre kredi miktarı artabilecek, taksit sayısı çoğalacak.