Anasayfa / Haber / SGK İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri Kuracak

SGK İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri Kuracak

Sponsorlu Bağlantılar

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan Türkiye genelinde “İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri”nin kurulacağını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, vatandaşların sosyal güvenlikle ilgili en çok ihtiyaç duyduğu konularda bilgilendirilmesi ve sorunlarının çözülmesi amacıyla Türkiye genelinde “İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri”nin kurulacağını söyledi.

İlhan, sosyal güvenlik sisteminin, nüfusun tümünü kapsayan, toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayabilen, mali sürdürülebilirliği olan ve kaliteli hizmet sunan bir yapıya kavuşturulmasını planladıklarını belirtti.

Geleceğe dönük bir bakış açısıyla vatandaş memnuniyetinin artırılması, hizmetlerin çabuklaştırılması, zaman ve iş gücü kayıplarının önlenmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade eden İlhan, tüm vatandaşların kurum hizmetlerinden yararlanabilmesinin yanı sıra etkin, verimli ve kesintisiz bir hizmet sunulabilmesi için “İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezleri”nin kurulacağını kaydetti.

Vatandaşın hizmete ihtiyaç duyacağı anda kolay erişebileceği şekilde yanında olabilmek için hastane, AVM, üniversiteler ve kaymakamlık binaları gibi bölgelere kurulacak merkezlerin, vatandaşlar için büyük kolaylıklar sağlayacağını vurguladı.

KİMLİK NUMARAYLA SORU SORULABİLECEK

Kurum başkanının açıklamalarına göre,

Yeni uygulamayla vatandaşlar SGK müdürlüklerine gelmiş gelmiş gibi, TC kimlik numaralarıyla her türlü bilgiyi sorabilecekler. Ama tek fark, ekranda onlara cevap veren bir kişi olacak. Sistem ilk etapta öncelikli olarak vatandaşların en çok ihtiyaç duyduğu konularda hizmet verecek, ilerleyen aşamalarda ise e-devlet uygulamasına paralel olarak vatandaşların gerek bilgi alma gerekse talep ve sonuçlarını alabileceği, sağlık aktivasyonlarını yaptırabileceği, kredi kartları ile sigorta primlerini ödeyebileceği 7/24 hizmet verebilecek bir platform haline dönüşecek.

İnsansız SGM’lerin vatandaşın tüm işlemlerini sosyal güvenlik merkezlerine gitmeden yapabileceği bir araç olması hedefleniyor. İnsansız SGM’ler kısa süre içerisinde pilot bölgelerden başlamak üzere ülke genelinde yaygınlaştırılacak.