Anasayfa / Haber / Torba Yasa Başbakanlıkta Ancak Seçim Sonrasına Kalabilir

Torba Yasa Başbakanlıkta Ancak Seçim Sonrasına Kalabilir

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili birçok düzenleme içeren ve uzun zamandır merakla beklenen torba yasa tasarısı ile ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar tamamlandı ve tasarı Başbakanlığa sevk edildi. Yazılı ve görsel basında söz konusu torba yasa çalışmalarıyla ilgili olarak bugüne kadar birçoğu sansasyonel çok sayıda haber çıkmış olmakla beraber, şimdilik kesin olan 4/1-b (Bağ-Kur) ve GSS prim borçlarının affı / yapılandırılması konusu. Bunun dışında, taşeron işçilerin çalışma şartlarıyla ilgili düzenlemeler, emeklilikte yaşa takılanların sağlık yardımlarından yararlanması, iş ve meslek danışmanlarının atanması konularıyla ilgili olarak da muhtemelen torba yasada düzenlemeler yer alacak.

Öte yandan 4C’liler kadro verilmesi, emeklilikte yaşa takılanlar da erken emeklilik için özellikle seçim öncesi belki şansları olur ümidiyle, söz konusu torba yasa da kendileriyle ilgili düzenlemelerin de yer alması için yoğun çaba içindeler.

Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bugün yaptığı “Biz taslağı Başbakanlık’a gönderdik, son bir değerlendirme Başbakanlık’ta yapılacak” dedi ve torba yasanın büyük bir ihtimalle seçimden önce Meclis’e gelmeyeceğini belirtti.

Ankara’nın Bahçelievler semtinde bir lokantanın açılışına katılan Faruk Çelik, henüz kesin olan hiçbir şeyin olmadığını, buna rağmen çok afaki yorumların olduğunu belirterek, Torba Yasası’nın büyük ihtimalle seçimden önce Meclis’e gelmeyeceğini belirtti.