Anasayfa / Haber / 7 Milyon Kişinin GSS Primini Devlet Ödüyor

7 Milyon Kişinin GSS Primini Devlet Ödüyor

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun yıllar uygulamada kalan yeşil kart uygulamasına 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle son verildi ve bu tarihten itibaren yeşil kart sahipleri de genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alındı.

Yapılan mevzuat değişikliği uyarınca 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortası herkes için zorunlu hale geldi ve aynı tarih itibariyle yeşil kart uygulamasına son verilerek bunlar da genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu tarihten itibaren bunların GSS primlerini de devlet ödemeye başladı. Bu tarihten sonra GSS kapsamına girenlerden gelir testi sonucu aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların GSS primi de aynı şekilde devlet tarafından ödeniyor.

Milliyet Gazetesi yazarı Cem KILIÇ’ın haberine göre; sosyal güvenlik kapsamında (SSK’lı, Bağ-Kur’lu, memur ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler olmak üzere) toplam 65.3 milyon kişi bulunuyor. Sadece genel sağlık sigortası kapsamında ise 11.1 milyon kişi bulunuyor. Bunlardan 7.1 milyon kişinin GSS primi devlet tarafından ödeniyor. Yani bunlar bir nevi yeşil kartlı Primini kendi ödemesi gereken 4 milyon kişiden ise yaklaşık yüzde 80’i primini düzenli ödeyemiyor, ödeme konusunda sıkıntı yaşıyor. Çünkü zorunlu GSS kapsamına herhangi bir sigortalı işi olamayan veya hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler alınıyor.

Yine haberde yer alan istatistiki bilgilere göre; GSS primi devlet tarafından ödenen kişiler nüfusa göre oranlandığında, GSS primi devlet tarafından ödenen kişi sayısı en çok Şanlıurfa’da. 620 bin kişinin yani yüzde 90’ının GSS primi devlet tarafından ödeniyor. Şanlıurfa’yı Van ve Diyarbakır takip ediyor.(isvesosyalguvenlik.com)