Anasayfa / Bağkur / Asgari Ücret Artışı Neleri Etkileyecek ?

Asgari Ücret Artışı Neleri Etkileyecek ?

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücrette 1 Temmuz itibariyle meydana gelen yaklaşık yüzde 5,89 oranındaki artış, asgari ücrete endeksli olan birçok tutarda da artışa neden olacak.

Bu çerçevede;

– Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanacak idari para cezalarının tutarı artacak.

– Sadece genel sağlık sigortasına tabi olanların ödeyeceği GSS primlerinin tutarı artacak.

– Çalıştırdığı 4/1-a (SSK) kapsamındaki sigortalıları, prime esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden bildiren işverenlerin ödeyeceği aylık sigorta primi tutarı, ayrıca aşari ücretli çalışanın işverene aylık maliyeti artacak.

– Aynı şekilde prime esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden primlerini ödeyen, 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarının, isteğe bağlı sigortalıların, Tarım Bağ-Kur ve Tarım SSK sigortalılarının, Ek-5 Tarım sigortalılarının, Ek-6 Taksi – Dolmuş – Minibüs şoförlerinin ödeyecekleri prim tutarları artacak.

– Asgari ücret üzerinden sigortalı bildirilenlerin, istirahatli (raporlu) oldukları sürelere için alacakları geçici iş göremezlik ödenekleri (rapor parası) artacak.

– İşsizlik ödeneği (işsizlik maaşı) artacak.

– Prime esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma gibi hizmet borçlanması yapacak kişiler daha yüksek prim ödeyecek.

Öte yandan, Temmuz ayında ödenecek primler Haziran ayına ait olacağından, yukarıda belirtilen sigortalıların bu ay ödeyeceği prim miktarları değişmeyecek, önümüzdeki aydan itibaren primler yüksek tutar üzerinden ödenecek. Aynı şekilde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1 Temmuz – 31 Aralık 2014 arası dönem için uygulanacak idari para cezaları asgari ücret oranında artacak, daha önceki aylara ilişkin olarak uygulanacak idari para cezaları ise eski asgari ücrete göre hesaplanacak. Bu nedenle yukarıda artacak ifadesi kullanılmıştır.

Yukarıda belirtilen konulara ilişkin 1 Temmuz 2014’den itibaren geçerli olacak tutarlar, 2014 Yılında Uygulanacak Tutarlar sayfasında yer aldığından, burada ayrıca belirtilmemiştir.