Anasayfa / Haber / Bağ-Kur ve SSK Emeklileri Memur Emeklilerine Göre Büyük Kayba Uğradı

Bağ-Kur ve SSK Emeklileri Memur Emeklilerine Göre Büyük Kayba Uğradı

Sponsorlu Bağlantılar

2008 yılında sosyal güvenlik reformu kapsamında getirilen uygulamaya göre memur emeklileri memurlara yapılan zamdan aynı şekilde yararlanmaktadır.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise her yıl Ocak ve Temmuz altışar aylık enflasyon (tüketici fiyat endeksi – TÜFE) oranında zam almaktadırlar.

Aslında daha önceki yıllarda memurlara da genelde Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 2 veya yüzde 3 oranında zam yapılır, ayrıca enflasyon farkı oluşmuşsa bu fark maaşlara yansıtılırdı. Dolayısıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerine altı ayda bir yapılan zam ile memur emeklilerine altı ayda bir yapılan zam hemen hemen birbirine yakın olurdu.

Bu sene durum biraz farklı oldu. Biraz da seçim dönemine denk gelmesi nedeniyle memurlar için 2016 Ocak ayı zammı yüzde 6, 2016 Temmuz zammı ise yüzde 5 olarak belirlendi. Dolayısıyla memur emeklileri de Ocak ayında yüzde 6 zam ve ilaveten yüzde 0.85 enflasyon farkı, Temmuz ayında da yüzde 5 zam aldılar. Bu zam oranı kümülatif olarak yüzde 12.2’yi buldu.

SSK ve Bağkur emeklileri ise 6’şar aylık enflasyon oranı çerçevesinde Ocak ayında yüzde 3.81 oranında, Temmuz ayında ise yüzde 3.63 zam aldılar. Dolayısıyla aradaki bu zam farkı nedeniyle SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2016 yılı için memur emeklilerine göre büyük kayba uğramış oldu. Bunların tek tesellileri ise 2016 Ocak ayında yapılan 100 liralık seyyanen zam. (Bkz.100 Liralık Emekli Zammından Kimler Nasıl Yararlanacak ?) (isvesosyalguvenlik.com)