Anasayfa / Eski Haberler / Bakanlık Hastane Birliklerine Taşeron İşçilerle İlgili Yazı Gönderdi
 • A A A
 • Bakanlık Hastane Birliklerine Taşeron İşçilerle İlgili Yazı Gönderdi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bakanlık Hastane Birliklerine Taşeron İşçilerle İlgili Yazı Gönderdi-29.01.2013

  Hizmet alım ihaleleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan ve kamuoyunda taşeron işçileri olarak nitelendirilen işçilerin sorunları sık sık gündeme gelmektedir (17/4/2012, 1/11/2012, 23/12/2012 tarihli haberler). Sorunların gittikçe artması üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda yasal düzenlemeler yapmak üzere başlattığı çalışmaları tamamlamış olup, hazırlanan taslağın yakın zamanda Bakanlar Kurulunun onayına sunulacak ve ardından da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek.

  Kamuda en çok taşeron işçisi çalıştıran bakanlıklardan biri de Sağlık Bakanlığı olup, özellikle temizlik ve güvenlik hizmetleri başta olmak üzere, Bakanlığa bağlı hastanelerde çok sayıda taşeron işçisi çalıştırılmakta, buna bağlı olarak da bu işçilerin sorunları sık sık gündeme gelmektedir. Bilhassa yeni yılla birlikte ihale sözleşmelerinin yenilenmesi, bazı ihalelerde yüklenicilerin/işverenlerin değişmesi nedeniyle, yeni işverenler önceki işverenlerin sorumluluklarından kurtulmak için, iş sözleşmelerine yeni şartlar koymuşlar, bazı işverenler kıdem tazminatı ve ücret alacakları da dahil eski işverenden tüm alacaklarını aldıklarına dair işçilere ibraname imzalatmak istemişler, bu durum da işçilerin endişelenmelerine ve bazı problemlere yol açmıştı.

  Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu; başta hastaneler olmak üzere Bakanlığa bağlı Kuruluşların, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde yapmış oldukları hizmet alımları kapsamında çalışan işçilerin ilgili mevzuattan doğan haklarının korunması, mağduriyetlerinin önlenmesi ve ileride doğabilecek bazı hukuki yaptırımlarla karşılaşmamaları için daha önce çıkarılan genelge ve genel yazılara rağmen, bu konuda halen sorunlar yaşanması, özellikle işçi ücretlerinin yükleniciler yani taşeronlar tarafından düzenli olarak ödenmemesi, dolayısıyla işçilerin mağdur olması üzerine, hizmet alımları kapsamında çalıştırılan işçilerin (taşeron işçilerinin) haklarıyla ilgili yeni bir genel yazı yazarak, tüm birimleri uyardı. Söz konusu yazı çerçevesinde özetle;

  1-İşçi ücretlerinin işçiler adına açılmış olan banka hesaplarına, yükleniciye (taşerona) hakediş ödemesinin yapıldığı gün veya takip eden gün içinde aktarılması sağlanacak.

  2-İşçi ücretlerinin, Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik’in 10 ve 11 inci maddeleri gereğince bankalar aracılığıyla, buna imkan bulunmaması halinde PTT şubeleri aracılığıyla ödenmesi sağlanacak.

  3-İlgili aya ait hakediş ödemesi yapılmadan, önceki aya ait işçi ücretlerinin, işçiler adına açılmış banka hesaplarına yatırıldığına dair her işçinin adının görüldüğü banka dekontu gibi belgeler ile bu ücretlere ilişkin vergi ve primlerin ilgili yerlere ödendiğine dair belgeler istenecek, ayrıca bu belgelerin doğruluğu kontrol edilecek.

  4-İhale dokümanlarında işçilere ödenmesi öngörülen ücretlerle yüklenici (taşeron) tarafından hesaplanan ve işçilere ödenen ücretler karşılaştırılacak. İhale sözleşmesinde vasıflı eleman çalıştırılması gerektiği belirtilen işlerde, bu personele asgari ücretin üstünde ödeme yapılması istenmişse, belirlenen tutar üzerinden ödeme yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek.

  Bir yorum var

  1. ayhan ücünçü

   TRABZON KANUNİ ARAŞTIRMA HASTANESİN DE AMELİYATHANE PERSONELİ OLARAK 20YILDIR CALIŞMAKTAYIM ARKADAŞLARIM ENAZBENİM KADAR ÇALIŞMAKDADIR AMELİYATHANEDE TEMİ. PERSONELİDEĞİLDE SÜRGÜLE HEMŞİRE GÖREVİ YAPIYORUZ ELDİVEN KATGÜT LAPOROSOKOPİ ALRTLERİ HASTA HAZIRLAMA POZİSYON TRAŞ TEMİZLİĞİ BEZLEME SKOPİ CEKME VS.GİBİ AYRIC SPANC KATLAMA İŞLERİ STERİL YAPMAİŞLERİNİ BİZ YAPIYORUZ .AMA BİZ TEM. İŞÇİSİ GÖREVLİSİOLARAK CALIŞIYORUZ AYNI HASTANEDE BİZİM GİBİ CALIŞAN ARKADAŞLAR TEKNİK ELEMAN OLARAK ÇALIŞIYOR KALORİFER KALEBODURCU SIVACI BOYACI VS. ONLAR BİZDEN FAZLA MAAŞ ALIYORLAR BİZDEAMELİYATHANE VASIFLI PERSONEL OLARAK CALIŞIYORUZ BİZİDE VASIFLI ELEMAN OLARAK GÖRMELERİNİ İSTİYORUZ [BİZİ HİÇ ÖĞLE ARASI DİNLENME SAATLERİ YOK .

  Scroll To Top