Anasayfa / Haber / Banka ve Borsa Sandıklarının SGK’ya Devri Yine Ertelendi

Banka ve Borsa Sandıklarının SGK’ya Devri Yine Ertelendi

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Reformunun çerçevesinde 5502 sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu kurularak SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı bu Kurumun çatısı altında birleştirilmiş; ancak, 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli için kurulmuş bulunan sandıkların Sosyal Sosyal Güvenlik Kurumu’na devri içinse 5510 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi ile 3 yıllık bir süre öngörülmüş, ayrıca Bakanlar Kuruluna bu 3 yıllık süreyi 2 yıla kadar uzatma yetkisi verilmişti. Daha sonra ise 6283 sayılı Kanununun 4 üncü maddesiyle, Bakanlar Kuruluna verilen sandıkların devrini 2 yıl uzatma yetkisi 4 yıl olarak değiştirilmiş, 3/5/2013 tarihli ve 28636 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile devir süresi bir yıl daha uzatılmıştı (Banka Sandıklarının SGK’ya Devri Yine Ertelendi başlıklı haber).

Son olarak, 30 Nisan 2014 tarihli ve 28987 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2014/6042 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; söz konusu sandıkların iştirakçileri ve aylık veya gelir bağlanmış olanlar ile bunların hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmesine ilişkin sure bir yıl daha uzatıldı.

Öte yandan, özel sandığı bulunmayan bazı bankaların çalışanları ise zaten şu anda da Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi. Dolayısıyla bu bankalar devir kapsamında değil.