Anasayfa / Haber / Bazı Mesleklerde Çalışanlar İçin Getirilen Belge Yükümlülüğü Ertelenecek

Bazı Mesleklerde Çalışanlar İçin Getirilen Belge Yükümlülüğü Ertelenecek

Sponsorlu Bağlantılar

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa eklenen Ek-1’inci madde ile bazı mesleklerde çalışacaklar için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmişti.

Dolayısıyla söz konusu mesleklerde belgesiz işçi çalıştırmayacaktı. Konuya ilişkin iki Tebliğ yayımlanmış, ilk Tebliğ eki listede yer alan meslekler için mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu 26 Mart 2016 tarihinde başlamıştı. (Bkz. Artık Bazı Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Çalıştırılamayacak)

Aslında konuya ilişkin kanun 23 Nisan 2015 tarihinde yayımlandığı halde zorunluluğun başladığı 26 Mayıs 2016 tarihine kadar işverenler ve çalışanlar bu konudaki hazırlıkları tamamlayıp yeterli sayıda kişi belge alamadığından, belge sahibi olmayanların da işten çıkarılması halinde çok sayıda kişi işsiz kalacağı gibi (Belge Sahibi Olmayan Yaklaşık 300 Bin Kişi İşsiz Kalabilir), söz konusu mesleklerde belge sahibi yeterli sayıda kişi bulma imkanı olmadığından, uygulamanın ertelenmesi gündeme geldi.

Uygulamanın ertelenmesine ilişkin düzenlemeye, Bakanlar Kurulu tarafından Meclis’e sevk edilen Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında yer verildi.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa eklenecek Ek 4 üncü madde ile mesleki yeterlilik belgesi olmayanların çalıştırılamayacağına dair hüküm 31 Aralık 2016 tarihine kadar uygulanmayacak. Bakanlar Kurulu isterse bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek. (isvesosyalguvenlik.com)