Anasayfa / Haber / Belçika İle Yeni Sosyal Güvenlik Anlaşması İmzalandı

Belçika İle Yeni Sosyal Güvenlik Anlaşması İmzalandı

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemiz ile Belçika Krallığı arasında, 4 Temmuz 1966 tarihinde Brüksel’de imzalanmış olan ve halen yürürlükte bulunan bir Sosyal Sözleşmesi bulunmaktadır. Ancak iki ülke arasında, sosyal güvenlik konusunda yeni bir anlaşma daha imzalandı. Bu anlaşma ile Türk işçilerine yeni haklar verildi.

Türk işçilerinin yaptıkları düzenli seyahatlerde, yapılan birtakım ödemelerde özellikle sosyal güvenlikle ilgili hizmetlerin kapsamı genişletildi. Gerek emeklilik ödenekleri ve aylıkları, gerekse diğer hizmetlerle bağlantılı ödemelerin kapsamları genişletildi. Türk kökenli işçiler anlaşma sayesinde sosyal güvenlik konuları açısından diğer bütün AB ülkelerinin işçileriyle aynı konuma gelecekler.

Belçika Krallığı Başbakan Yardımcısı, Sosyal İşler ve Kamu Sağlığı Bakanı Laurette Onkelinx ile anlaşmayı imzalamak üzere bir araya gelen Bakan Çelik; bu anlaşma ile Belçika’da yaşayan ve sigortalı olarak çalışan veya emekli olanlar ile bunların eş ve çocuklarının Türkiye’de iken sağlık hizmetlerinden yararlanma sürelerinin kesintisiz olarak 45 günden 90 güne çıkarıldığını, bugüne kadar sadece SSK’lıların yararlandığı sosyal güvenlik anlaşmasının kapsamının, kamu ve bağımsız çalışanları da kapsayacak şekilde genişletildiğini, Belçika’da çalışan vatandaşlarımızın Türkiye’de yaşayan çocuklarına ödenen çocuk parası miktarının da bu anlaşma ile yükseltildiğini ifade etti.

Ülkemizin Belçika ve diğer ülkelerle imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerine sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.