Anasayfa / Haber / Belge Sahibi Olmayan Yaklaşık 300 Bin Kişi İşsiz Kalabilir

Belge Sahibi Olmayan Yaklaşık 300 Bin Kişi İşsiz Kalabilir

Sponsorlu Bağlantılar

26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren bazı mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanlar çalıştırılamayacak.

Bu konuya ilişkin açıklamayı daha önce Bazı Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Çalıştırılamayacak başlıklı yazımızda yapmış, hangi belgelere sahip olanlarda mesleki yeterlilik belgesi alma şartı aranmayacağını aynı yazıda belirtmiştik.

25 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ ekinde bu meslekler belirtilmişti. Bu kapsamda 40 meslek yer alıyordu. Daha sonra 24 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir Tebliğ ile bu meslekler arasına 8 yeni meslek daha eklendi. Dolayısıyla toplamda 48 mesleğe ulaştı.

Dünya Gazete’nin haberine göre, büyük bir kısmı inşaat sektöründe olmak üzere bu 48 meslek kapsamında yaklaşık 384 bin kişinin çalıştığı tahmin ediliyor. Yine aynı habere göre bunlardan sadece 30 bin kişi mesleki yeterlilik belgesi almış durumda.

Uygulamanın yürürlüğe girmesine yaklaşık bir ay kaldı. Bu süre içerisinde kapsamdaki tüm çalışanların mesleki yeterlilik belgesi alması mümkün görünmüyor. İnşaat sektöründe çalışanların bu belgeyi kolayca almalarını sağlamak için ücretsiz eğitim verileceğini İnşaat Sektöründe Çalışanlara Ücretsiz İSG Eğitimi Verilecek başlıklı yazımızda belirtmiştik. Ancak bu eğitimin de bir ay içerisinde sonuç vermesi pek mümkün görünmüyor.

Öte yandan konuya ilişkin düzenlemenin yer aldığı 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununun Ek 1 inci maddesinde; kapsama giren işlerde 25 Mayıs 2016 tarihinden sonra meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin çalıştırılamayacağı, bu yasağa uymayan işverenlere idari para cezası uygulanacağı yönünde hüküm yer alıyor. Eğer yeni bir yasal düzenleme ile herhangi bir erteleme olmazsa, bu hüküm karşısında 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren kapsama girdiği halde belgesi olmayan çalışanları işverenler işten çıkarmak zorunda kalabilecek, bu durumda da yaklaşık 300 bin kişi belge alana kadar işsiz kalacak demektir. (isvesosyalguvenlik.com)