Anasayfa / Haber / Bireysel Emeklilik Tüm Çalışanlar İçin Zorunlu Hale Gelebilir

Bireysel Emeklilik Tüm Çalışanlar İçin Zorunlu Hale Gelebilir

Sponsorlu Bağlantılar

Bireysel emeklilik sistemi (BES) bir tasarruf şekli olup, bu kapsamda kişiler belirledikleri tutar üzerinden bankaya her ay düzenli ödeme yapıyorlar.

En son yapılan değişikliğe göre, belirli şartlar altında kişilerin bireysel emeklilik hesabında biriken tutara Devlet’de yüzde 25 katkı yapıyor. Uygulama çerçevesinde belirli bir süre ödeme yaptıktan sonra hesap sahibi isterse toplu para alıyor, isterse kendisine belirli bir süre için bir nev’i emeklilik maaşı gibi aylık ödeme yapılıyor.

Basında yer alan haberlere göre, Hükümet yapılacak bir yasal düzenleme ile tüm çalışanlara otomatik bireysel emeklilik hesabı açmaya hazırlanıyor. Uygulamanın amacı çalışanlara zorunlu tasarruf yaptırmak.

Hükümet haziran ayı sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle, tüm çalışanlara otomatik bireysel emekli hesabı açmaya hazırlanıyor. Düzenleme ile çalışanların tasarruf oranlarını artırmak amaçlanıyor.

Eğer söz konusu düzenleme gerçekleşirse, her çalışan adına bir bireysel emeklilik hesabı açılacak, isteyen belirli bir süre sonra sistemden çıkacak, ayrıca bu şekildeki bireysel emeklilik hesaplarına belirli şartlarla Devlet’de yüzde 25 katkı sağlayacak. Uygulamanın ne şekilde olacağı, bireysel emeklilik hesabına çalışan adına yatacak paranın çalışanın aylık ücretinden kesilerek işveren tarafından mı yatırılacağı, yoksa her çalışanın kendisinin mi parayı bireysel emeklilik hesabına yatıracağı konusu yasal düzenleme yapıldığında netleşecek.

Öte yandan uygulama çalışanları tasarrufa teşvik edeceğinden şüphesiz olumlu bir uygulama olacaktır. Ancak özellikle asgari ücretliler aldıkları maaşla zar zor geçinirken maaşlarından bir de bireysel emeklilik için kesinti yapılması bunların durumlarını daha da zorlaştıracaktır. Öte yandan bu uygulama Ülkemizde daha önce uygulanan Konut Edindirme Yardımı (KEY) ve Tasarrufa Teşvik Kesintisi gibi uygulamaları akla getiriyor. Söz konusu uygulamalar istenen verimi sağlamadığı için tasfiye edilmiş, çalışanlar adına yapılan kesintiler nemalandırılarak geri ödenmişti. (isvesosyalguvenlik.com)