Anasayfa / SGK Başvuru Dilekçe ve Formları / Çalışanların Kendisini SGK’ya Bildirmesi İçin Sigortalı Bildirim Belgesi

Çalışanların Kendisini SGK’ya Bildirmesi İçin Sigortalı Bildirim Belgesi

Sponsorlu Bağlantılar

Kayıtdışı (sigortasız) çalıştırılmayı önlemek için 1999 yılında çalışanların kendilerini çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirme imkanı hatta görevi getirilmişti. Aynı uygulama 5510 sayılı Kanunda da yer aldı.

Çalışanlar bu bildirimi aşağıda linki verilen Sigortalı Bildirim Belgesini kullanarak çalıştıkları işyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne yapacaklar. Sosyal Güvenlik Kurumu bu belgeyi aldıktan sonra kayıtlardan işverenin çalışanı sigortalı olarak bildirip bildirmediğini kontrol edecek, eğer işveren sigortalı bildirimini yapmamışsa veya işverenin bildirdiği tarih ile çalışanın bildirdiği tarih birbirini tutmuyorsa işverenle ve gerekirse çalışanla irtibata geçerek işlemleri tamamlayacak, çalışan kişinin sigortalılığı başlayacaktır.

Belgede yer alan Sosyal Güvenlik Sicil Numarası hanesine en soldaki kutudan başlanarak T.C. Kimlik Numarası, A-Sigortalıların Kimlik Bilgileri bölümüne çalışan kişinin nüfus hüviyet cüzdanında yer alan bilgiler, B-Beyan ve Taahhütler bölümüne ise işyeri ve işverene ait bilgiler, işyerinin ilgili SGK müdürlüğünde kayıtlı işyeri sicil numarası yazılacak, beyan kısmı doldurulup imzalanacaktır.

Sigortalı Bildirim Belgesi