Anasayfa / SGK Başvuru Dilekçe ve Formları / Cenaze Ödeneği Talep Dilekçesi

Cenaze Ödeneği Talep Dilekçesi

Sponsorlu Bağlantılar

5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesi uyarınca;

– Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendi çalışmasından dolayı sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık (emekli) aylığı almakta iken,

– Kendisi için en az 360 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken (en az 360 prim gün sayısı varken),

ölen sigortalının hak sahiplerine talep etmeleri halinde cenaze ödeneği verilir.

Ödeneğin miktarı Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanarak Kurum tarafından duyurulur. 2015 yılı için ödeneğin miktarı 449 TL idi.

4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olup da ölenlerin hak sahiplerine kendi kurumları tarafından ilgili mevzuat gereği ölüm yardımı hariç cenaze gideri, cenaze nakil gideri ödeneği veya bu mahiyette bir ödemenin yapılması halinde, Kurum tarafından cenaze  ödeneği ödenmez.

Cenaze ödeneği sırasıyla ölen kişinin eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir.

Cenaze ödeneği alabilmek için bulunulan yerdeki SGK müdürlüğüne aşağıda linki yer alan Cenaze Ödeneği Talep Dilekçesi ile başvurulabilir.

Cenaze Ödeneği Talep Dilekçesi