Anasayfa / Haber / E Bildirge Şifresi E-Devlet’ten Alınabilecek

E Bildirge Şifresi E-Devlet’ten Alınabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere artık işyerleriyle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’nu ilgilendiren birçok işlem e-bildirge şifresiyle internet üzerinden yapılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu da e-bildirge başvurusunda işverenlere tanıdığı kolaylıktan sonra (Bkz. E – Bildirge Şifresi Alacak İşverenlere Kolaylık) bu sefer de e-bildirge şifresini alma konusunda işverenlere yeni bir kolaylık getirdi.

Buna göre işveren veya işvereni temsile yetkili kişi önce e-bildirge kullanıcı adı ve şifresi almak için ilgili müdürlüğe müracaatta bulunup gerekli işlemleri tamamlayacak. Müdürlük bir aktivasyon numarası verecek. Verilen aktivasyon numarası ve işyeri sicil numarası e-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/) üzerinden girilerek işyerine ait e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi alınabilecek. e-Devlet şifresi ise PTT müdürlüklerinden alınabiliyor.

Öte yandan e bildirge şifresi almak için işveren veya yetkili kişiler tarafından usulüne uygun olarak doldurulmuş ve imzalanmış e-Sigorta Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu ile Kurumun ilgili Müdürlüğüne (işyeri dosyasının bulunduğu müdürlüğe) başvurulması ve işveren veya yetkili kişiler tarafından e-Sigorta Sözleşmesinin imzalanması gerekiyor. Alt işvereni olan işyerlerinde, hem işveren, hem de alt işverenlerin her birinin ayrı ayrı başvuruda bulunarak, ayrı ayrı kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi almaları gerekiyor. e-bildirge işlemleriyle ilgili ayrıntılı bilgi e Bildirge – e Sigorta Uygulaması – Şifre İşlemleri – Kapsama Giren Belgeler – Sistemde Arıza Olması Hali başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)