Anasayfa / Eski Haberler / E-Bildirge Sisteminde NACE Kodunuz Yanlış Çıkıyorsa Mutlaka Kuruma Başvurun

E-Bildirge Sisteminde NACE Kodunuz Yanlış Çıkıyorsa Mutlaka Kuruma Başvurun

Sponsorlu Bağlantılar

E-bildirge kullanıcılarının bildiği üzere, artık sistem üzerinden aylık prim ve hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilebilmesi için, bir defaya mahsus olmak üzere işyerinin altı haneli NACE kodunun seçilmesi yani siteme girilmesi gerekmektedir. Bu zorunluluk ilk olarak 2012 yılı Ağustos ayına ait aylık prim ve hizmet belgesi için geçtiğimiz Eylül ayında getirilmiş olup, uygulama halen devam etmektedir. Sadece, belgenin verilmesi gereken sürenin son üç gününde bu zorunluluk kaldırılmaktadır. Dolayısıyla 2012 Ağustos ve Eylül aylarına ait aylık prim ve hizmet belgelerini son üç gün içerisinde göndermiş olanlar böyle bir zorunlulukla karşılaşmamış olabilirler.

Öte yandan, NACE kodunun seçilmesi/girilmesi zorunluluğu bir defaya mahsus olup, bu işlemi gerçekleştirmiş olanlardan bir daha istenmemektedir.

E-bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesinin gönderilmesi sırasında işyerinin NACE kodunun seçilmesi işlemi ise şu anki uygulamaya göre, faaliyet konularına göre bütün işyerlerinin NACE kodlarının bulunduğu genel bir listeden o işyerine ait NACE kodunun seçilmesi şeklinde olmayıp, kullanıcının önüne gelen listede yer alan sınırlı sayıdaki NACE kodlarından birini seçme şeklindedir. Dolayısıyla, NACE kodunun seçimi sırasında kullanıcının karşısına o işyerinin faaliyet konusuyla ilgisi olmayan NACE kodları çıkabilmektedir.

NACE kodu hakkında ayrıntılı bilgi, e-bildirge sistemi üzerinden bu kodu seçme zorunluluğunun neden getirildiği, işyeriyle ilgisi olmayan NACE koduyla karşılaşılması durumunda yapılması gerekenler, NACE KODU NEDİR – İŞKOLU KODU İLE İLGİSİ VAR MI – HER İŞYERİ İÇİN ZORUNLU MU? başlıklı bölümde yer almaktadır.

Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu NACE kodunun girilmesi ve yaşanan sorunlarla ilgili olarak bir duyuru yayımlamış olup, E-BİLDİRGE SİSTEMİ ÜZERİNDEN ALTILI NACE KODU GÜNCELLEME İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU’ya Kurumun web sitesinden ulaşılabilir.(www.isvesosyalguvenlik.com)