Anasayfa / Haber / Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı

Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı

Sponsorlu Bağlantılar

Her ay düzenli olarak açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıklayan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRKİŞ) Ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı bin 379 lira, dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı ise dört bin 492 lira olarak gerçekleşti. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise bin 664 lira olarak gerçekleşti.

Öte yandan şu an, evli, eşi çalışmayan iki çocuklu bir asgari ücretli aylık net bin 45 lira asgari ücret alıyor. Bu rakam açlık sınırının 333,48 lira altında kalıyor. Yani asgari ücret açlık sınırının yaklaşık yüzde 75 ini (dörtte üçünü), yoksulluk sınırının ise yaklaşık yüzde 23 ünü (dörtte birini) karşılıyor.

Dört kişilik bir aile için geçtiğimiz Eylül ayı açlık sınırı 1.361 lira, yoksulluk sınırı ise dört bin 434 lira olarak açıklanmıştı. (isvesosyalguvenlik.com)