Anasayfa / Haber / Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği Yenilendi

Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği Yenilendi

Sponsorlu Bağlantılar

Elle taşıma işlerinden kaynaklanabilecek sağlık ve güvenlik risklerinden, özellikle sırt ve bel incinmelerinden çalışanların korunmasını sağlamak için asgari gereklilikleri belirlemek üzere, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak hazırlanan Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği 24 Temmuz 2013 tarihli ve 28717 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Aynı konuda daha önce 11/2/2004 tarihli ve 25370 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmış olan ve bu güne kadar uygulanan Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği ise yürürlükten kaldırıldı.

Elle taşıma işi kapsamına; bir veya daha fazla çalışanın bir yükü kaldırması, indirmesi, itmesi, çekmesi, taşıması veya hareket ettirmesi gibi işler esnasında, işin niteliği veya uygun olmayan ergonomik koşullar nedeniyle özellikle bel veya sırtının incinmesiyle sonuçlanabilecek riskleri kapsayan nakletme veya destekleme işleri giriyor.

Yeni yönetmelik ekinde risk faktörleri yeniden belirlendi. Bahse konu eski ve yeni yönetmeliklere sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.