Anasayfa / Emeklilik / Emekli Aylıklarına Zam mı Geliyor?

Emekli Aylıklarına Zam mı Geliyor?

Sponsorlu Bağlantılar

Bugün bazı gazetelerde ve internet haber sitelerinde, emeklilere zam yapılacağı yönünde müjdeli haberler yer aldı. Tabi bu durum birçok emekliyi heyecanlandırdı ve umutlandırdı.

Bilindiği üzere memur emeklilerine, çalışan memurlara yapılan zam aynen yansıtılmaktadır. Memurlara da Toplu Sözleşme Görüşmelerine Ait Hakem Kurulu Kararı uyarınca 2013 Ocak ayında, 2012 yılı ikinci altı aya ait % 0.14’lük enflasyon farkıyla birlikte % 3,14 oranında zam yapıldı ve bu aynen memur emeklilerine de yansıtıldı.

Bağ-Kur ve SSK emeklilerine gelecek zamlar ise 5510 sayılı Kanunun 55 inci maddesi uyarınca, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirlenir, yani altı aylık TÜFE oranında zam yapılır. Bu doğrultuda Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 2013 Ocak ayında intibak zammı hariç % 4,14 zam yapıldı.

Aynı şekilde yılın ikinci altı ayı için Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine % 3 zam yapılacak. Ayrıca 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte altı aylık TÜFE toplamı % 3’ü geçerse, geçen kısım kadar enflasyon farkı kadar daha ilave zam yapılacak. Bağ-Kur ve SSK emeklilerine de yine 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamlarına göre altı aylık TÜFE toplamı kadar zam yapılacak. Şu an beş aylık TÜFE toplamı % 3,18. Önümüzdeki ay Haziran ayı enflasyon rakamları da açıklandıktan sonra 6 aylık TÜFE belli olacak.

Dolayısıyla eğer Hükümet yeni bir karar almazsa ve yeni bir düzenleme yapmazsa, emekli aylıklarına yukarıda belirtildiği şekilde zam yapılacak ki zaten bu bilinen bir durum. Herhangi bir sürpriz veya müjde söz konusu değil. Yani kısacası emeklilere zam yapılacağı şeklindeki haberler malumu ilandan başka bir şey değil.