Anasayfa / Emeklilik / Emekli – Dul – Yetim Aylığı Bağlanan Kişiye İlk Ödeme Ne Zaman Yapılır ?

Emekli – Dul – Yetim Aylığı Bağlanan Kişiye İlk Ödeme Ne Zaman Yapılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

A- Aylığın Başlangıcı:

• Malulen emeklilik nedeniyle bağlanacak aylık;

a) Kişinin malûl sayılmasına esas tutulan rapor tarihi yazılı başvuru tarihinden önce ise başvuru tarihini,

b) Kişinin malûl sayılmasına esas tutulan rapor tarihi başvuru tarihinden sonra ise rapor tarihini,

c) 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışanların malûliyetleri sebebiyle görevlerinden ayrıldıkları tarihi,

takip eden ay başından itibaren başlar.

• Yaşlılık yani normal emeklilik nedeniyle bağlanacak aylık;

a) 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakiler için başvuru tarihini,

b) 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındakiler için, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi,

takip eden ay başından itibaren başlar.

• Hak sahiplerine bağlanacak dul veya yetim aylığı;

a) Sigortalının ölüm tarihini,

b) Hak sahibi olma niteliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde, bu niteliğin kazanıldığı tarihi,

takip eden ay başından itibaren başlar.

B- İlk Aylığın Ödeneceği Tarih:

Malullük, emeklilik veya dul – yetim aylığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılıktan sonra, Kurum aylık bağlama işlemlerini tamamlayıp, ilgili kişiye aylık ödenmesine karar verdiğinde, ilk aylık ödemesi aylık bağlama kararını takip eden aylık ödeme tarihinde yapılır. Ayrıca, malullük, emeklilik ve dul – yetim aylığı için hangi tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulursa vurulsun, yukarıda da belirtildiği üzere aylık takip eden aybaşından itibaren başlar. Örneğin 1 Haziran’da başvuran kişiye de 30 Haziran’da başvuran kişiye de aylık bağlanması halinde Haziran ayı için herhangi bir ödeme yapılmaz, aylık 1 Temmuzdan başlatılır.

Daha anlaşılır bir örnek verecek olursak, diyelim ki 4/1-a (SSK) kapsamındaki kişi 17 Mart 2014 tarihinde emekli aylığı için Kuruma başvurdu. Kurum işlemlerini 29 Mayıs 2014 tarihinde tamamladı. Tahsis numarasına göre bu kişi her ayın 25 inde emekli aylığını alacak olsun. İşlemleri 25 Mayıs’ı geçtikten sonra tamamlandığı için bu kişi 25 Haziran 2014 tarihinde ilk emekli aylığını alabilir. Bu kişiye 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren işlemiş olan emekli aylığının tamamı toplu olarak ödenir, başvuruda bulunduğu Mart ayı içinse herhangi bir ödeme yapılmaz.

Ayrıca şu anki uygulamaya göre, 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakiler ile hak sahiplerine ilk ödeme, kişinin ikamet adresine en yakın PTT şubesinden, daha sonraki ödemeler ise banka şubesinden; 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındakiler ile hak sahiplerine ilk ödeme ise kişinin ikamet adresine en yakın Halkbank veya Ziraat Bankası şubesinden, sonraki ödemeler de yine banka şubelerinden yapılmaktadır. (Not: Sosyal Güvenlik Kurumu zaman zaman yaptığı protokollerle ilk aylık ödemesini yaptığı bankaları değiştirebilmektedir.)

C-Gelir ve Aylıkların Ödeme Tarihleri:

– 4/1-a (SSK) kapsamında emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 17’si ila 26’ncı günleri arasında,

– 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 25’i ila 28’incı günleri arasında,

– Kamu görevlileri ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları Ziraat Bankası için her ayın 1 ila 5’i arasında, diğer bankalar için her ayın 1’inde,

yapılmakta olup, dolayısıyla her ay gelir ve aylıklar en erken yukarıda belirtilen tarihlerde alınabilir.

Ödeme günü Cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayan grubun ödemesi Pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılır.

Öte yandan, hak sahipleri Kurum müdürlüklerine başvurarak veya e-Devlet üzerinden şifreleriyle girerek, Kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan biri olması şartıyla gelir/aylıklarını aldıkları bankayı değiştirebilirler.

71 comments

 1. (Tarık) Hakaret, küfür, tehdit içermedikçe mesajları silmiyoruz, ancak mesajlar onaya bağlı olduğundan kontrol edilip onaylanana kadar sayfada görünmüyor.

 2. (Tarık) Annenizin zaten aylık aldığını belirtmişsiniz, bu durumda aylığı yine her aynı 17’sinde ödenir, sadece ödenecek miktar yükselir. Ödenecek aylığın ne kadar artacağını bilemeyiz, normalde çocuklara anne veya baba üzerinden yüzde 25 oranı esas alınarak yetim aylığı bağlanır, ancak kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayan çocuklara ise yüzde 50 oranı esas alınarak aylık bağlanır.

 3. Mesajlarimi hepnsiliyorsunuz

 4. Anneannem vefat etti bu arada yazmayi unuttum ilk mesajimda

 5. Merhabalar benim annem anneannemle beraber rahmetli dedemin maasini ortak aliyorlardi annem 663 tl aliyordu dedem ssk emeklisi bu arada ogrenmek istedigim muracaattan sonra yaklasik alacagi rakam ne olur? Birde annem her ayin 17sinde maas aliyordu bizim muracaat tarihimiz 21 ocak baglanma tarihi kaci olur? Simdiden tesekkurler

 6. (gamze) Geriye dönük birikmiş para alamazsınız, çünkü sadece yetim aylığı için başvurduğunuz tarihten sonraki aylıkları alma hakkınız olur. Tekrar evlenmeniz halinde SGK’ya başvurursanız iki yıllık yetim aylığınız tutarında çeyiz parası alabilirsiniz.

 7. Babam 2012 yılında vefat etti benim haricimde ayrı evliliklerden iki kızı ve son evli olduğu eşi var ben maaşa 1 1.5 yıl sonra başvurdum maaşın bağlanmasından önceki sürenin birikmişini alabilirmiyim birde ben evliydim babam vefat etmeden çok önce boşanmıştim tekrar evlenme durumum olsa çeyiz parası alabilirmiyim

 8. (Saliha) Geriye dönük alamazsınız, o zaman başvurmanız gerekirdi.

 9. Ben babamdan dolayi ölüm aylığı alacaktım fakat evlendim ama Çeyiz parası almadım ve sonrasında boşandim ve aylığa basvurdum içerde ki toplu parayi alabilirmiyim

 10. (Selin) Babanız hangi Kurumdan emekli idiyse oradan veya maaşı aldığı bankadan öğrenebilirsiniz, tabii 15 yıl önceki kayıtlar sistemde duruyorsa. Ancak öğrenmeniz şart değil, aylık başvurusunda bulunduğunuzda SGK kendisi hesaplamayı yapar ve aylığınız bağlar.

 11. Babamın 15 yıl önceki maasinin ne kadar olduğunu bilmiyorum. Nasıl ogrenebilirim. Herhalde asgari ucretti.

 12. (Selin) 5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesinde sadece “Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir.” şeklinde hüküm yer almaktadır. Dolayısıyla herhangi bir yaş sınırı yok.

 13. (Selin) Boşandıktan sonra yetim aylığına başvurup, aylık almaya başlamanız ve daha sonra da tekrar evlenmeniz halinde, talepte bulunursanız iki yıllık yetim aylığınız tutarında toplu çeyiz parası alabilirsiniz. Ancak sırf bundan yararlanmak için muvazaalı (hileli) boşanma yaparsanız, bu sorun oluşturabilir. Ayrıca iki yıllık yetim maaşınız tutarında çeyiz parası aldıktan sonra, tekrar boşanırsanız, iki yıllık süre tamamlanıncaya kadar yetim aylığı alamazsınız.

 14. Merhaba,
  Ceyiz parasi için yaş sınırı var mi?

 15. Merhaba,
  41 yaşindayim. Evlenmeden önce yetim ayligi başvurusu yapmadığım için, evlendiğimde de çeyiz parasi alamadim. Cunku bilgim yoktu ve çok zorluk çektik. Acaba esimden ayrildiktan sonra yetim aylığına basvursam, tekrar evlendigimde çeyiz parasi alabilir miyim? Ne kadar verilir?
  Babam ssk emeklisi. 15 sene once vefat etti.

 16. (Aleyna) Maalesef geriye dönük toplu para alamazsınız, başvurduğunuz tarihi takip eden aybaşından itibarenki maaşı alabilirsiniz.

 17. (Selin) Bu konuda rakam vermek çok zor, çünkü ölen kişi emekli ise emekli aylığının tutarı, değilse prim gün sayısı ve sigorta primlerinin hangi kazanç üzerinden yattığı gibi hususlar dikkate alınarak aylık bağlanmaktadır. Ancak her çocuk için yüzde 25 oranında, eğer ölen kişi üzerinden başka aylık alan yoksa yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanır ve her ay ödenir.

 18. Babam 26.10.2014 te öldü ben 24.08.2015te evlendim 29.02.2016 tarihindede boşandım bağkur dan maaş için basvurdum 16.01.2017 de evrak bagkura ulaşmış babamın öldüğü tarihten bu yana toplu para alabilirmiyim birde erkek kardeşim var

 19. Merhaba,
  Yetim aylığı ne kadar?Her ay mı?

 20. (Selin) Maalesef geriye dönük aylığı alamazsınız. Boşandıktan sonra başvuru yapmanız halinde başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık almaya hak kazanırsınız. Ancak evlenmeden önce başvurmuş olsaydınız evlendiğiniz tarihe kadar aylık alabilirdiniz, ayrıca evlenince aylık kesileceği için iki yıllık ölüm aylığı tutarında evlenme yardımı (çeyiz parası) alabilirdiniz.

 21. (Saffet) Müdürlüklerin iş yoğunluğuna ve ölen kişinin durumuna göre değişir. Ölen kişi memur veya emekli ise çabuk bağlanır. Ancak değişik illerde geçen sigortalı çalışmaları veya BAĞ-KUR hizmeti de varsa, hizmet birleştirmesi gerekiyorsa, diğer illerle yapılacak yazışmalar süreyi uzatır. Buna karşılık, aylık ne zaman bağlanırsa bağlansın, başvuru tarihin takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanılacağından, geriye dönük toplu ödeme yapılır.

 22. (Begum) Geriye dönük aylığı alamazsınız, zaten evli olduğunuz süreler için yetim aylığı alma hakkınız yok. SGK’ya müracaat ettiğiniz tarihi takip eden aybaşından itibaren aylık almaya hak kazanırsınız. Ayrıca anneniz evlenmemiş ve aylığı kesilmemiş olsaydı dahi siz yine de yetim aylığı alabilirdiniz, ancak babanızdan sadece anneniz aylık alıyor idiyse aylığı azalırdı.

 23. Merhaba,
  Ben yetim aylığına hiç basvurmadim. Babam vefat edeli 15 sene oldu. Eşimle evleneli 2 sene oldu. Boşanma durumu var çünkü çalışmıyor. Bosandiktan sonra Yetim ayligi için basvursam, toplu alabilir miyim? Iş bulana kadar idare edecek hiç gelirim yok. Babam ssk işçi emeklisi.

 24. Ölüm aylığı kaç günde baglanir

 25. Merhaba babam 2008de vefat etti annem babamin bagkur maasini aliyordu ben yetim ayligi almadim fakat evliydim simdi annem evlendi iki sene oldu ben bosandim sgk ya basvurduktan nekadar sure sonra baglanir yetim ayligi ve almadigim yillari alabiliyormuyum yoksa annemjn syligi lesildikten sure sonra benim basvuruma ladarda gecen sureyi alabiliyormuyum?

 26. (Selin) Eğer babanız öldüğü tarihte ölüm aylığı almaya müstehak idiyseniz, ölüm tarihini takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanırsınız.

 27. Babamin Ölüm ayligina başvururSam öldüğü tarihten itibaren mi alirim ve aylığa bağlanma süreci kaç gündür bağkur

 28. (semra) Ölüm aylığından kastınız anne veya babanız üzerinden yetim aylığı ise boşandığınız tarihten itibaren değil, SGK’ya aylık bağlanması için başvurduğunuz tarihi takip eden aybaşından itibaren aylığınız başlar.

 29. Ben nikah kıydım ve sonrasında boşandim ölüm aylığı ni nikahtan boşandığım tarihten itibarenmi alırım

 30. (sevil) Eşiniz 8 Mayıs 2016 tarihinde vefat etti (Allah Rahmet Eylesin) rahmetli eşinize ait Haziran ve Temmuz ayları maaşını aldınız, Mayıs ayı maaşını mı alamadınız, sormak istediğiniz bu nu ? Ayrıca Haziran ve Temmuz ayına ait olarak aldığınız maaşlar kendi hakkınız olan dul maaşı olmasın ? Bir de eşiniz hangi kapsamda emekli idi ? (SSK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı)

 31. (Kerime) Kurumlar aynı veya farklı olsun, şartlar ne olursa olsun, Emekli Sandığı – BağKur – SSK kapsamında yetim aylığı almanın ön şartı evli olmamak yani bekar veya dul olmaktadır.

 32. (Kerime) Yüzde 67 engelli raporunuz olsa dahi, evli olduğunuz için anne veya babanız üzerinden yetim aylığı alamazsınız.

 33. Eşimin öldüğü ayki maasi 8 aydır bankada ben bu aylığı hak etmiyorsam bu aylık B ankayami hibe edilecek bu bankalar bize gelince kuruşunu birakmiyor

 34. A.s.esim 08.05.2016 yılında vefat etti.2016 nin haziran ayında sgk müracat ettim, haziran ve temmuz maaşını temmuzun 25 de yatıyordu eşimin maasi temmuzun 25 de ikisini aldim. Benim sormak istediğim soru,eşimin vefat ettiği ayki maasi yatan bankaya gittim iki kere banka vermiyor sgk bizden bu maasi geri ister dedi. Aradan 8 ay geçmesine ramen mayıs ayındaki para halen duruyor bankadan eşime varlık özeti diye mail atıyorlar ben bu maasi alamazmiyim.alabilirsem nasıl alirim.lütfen cevap yazarmisiniz ?

 35. Kiz cocugu evlide olsa esi memurda olsa. raporu %67 ise olen anne babanin (emekli.).kurumlari farkli ise.maasini alirmi.

 36. %67raporum var esim devlet memur u.cocuklarim unuversite ve lisede. 2000 oncesi vefat eden ssk li Annem ve emekli sandiginda n babamin maasini alabilirmiyim.raporum un bi faydasi varmi. Almak icin raporum ne kadar olmali.

 37. (semra) Alacağınız toplu para miktarını bilemeyiz. Çünkü babanızın emekli aylığı ne kadardı, emekli olmamış idiyse ne kadar süre hangi miktar üzerinden prim yattı, sizden başka yetim maaşı alan var mı ? Bunların hepsi sonucu etkiler. Ancak babanızın vefat ettiği tarihte yetim aylığı almaya hak kazanmış durumda idiyseniz iki yıllık maaşı toplu olarak alabilirsiniz. İlk ödemenin ne zaman yapılacağı ise yukarıdaki yazıda açıklanmıştır.

 38. Babam vefat edeli 2 yıl oldu ben maaş başvurusunda bulundum alacağım toplu para ne kadar olur ve ne zaman maaş alabilirim

 39. (Fehime) Köylerde çobanlık yaptığı süreyi borçlanmanız zor, bunun için İş Mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız gerekir. Kooperatifteki yem-gübre kaydı normalde bir işe yaramaz, ancak eğer önceden Tarım BAĞ-KUR kaydı ver ve silinmemişse olabilir. Bu arada borçlanma ile hak sahiplerine dul-yetim aylığı bağlanmasında 1800 gün şartı aranır.

 40. Baban61 yasindsa 9ay once vefat etti. Arastirdik askerlikle beraber 690 gun oluyo sigorta suresi.babam25 yil koylerde cobanlik yapti.ayrica koparatifte yem gubre vs aldigi icin kaydida var.bunlardan hangisini nasil borclaniriz..olurmu.annemin %40 isitmef ozru var..

 41. Sagolun allah razi olsun,iyiki boyle bir site var. İcim rahatladi. Tesekkurler

 42. (Ayse) Her iki aylığı da alabileceğinize göre yüksek olanı tercih etmenize gerek yok. Boşandıktan sonra gerçekten eşinizden ayrı yaşadıktan sonra SGK bir problem çıkarmaz.

 43. Peki ssk veya sadece emekli sandigindan maas hangisinde yuksek ise onu tercih edebilirmiyim.tek cocugum.( muvazali.sirf sozde degil)..anlasarak bosandim diye maasim kesilirmiveya baglanmazmi. Cunku ben iliskimi yurutemedigim icin19 yildan sonra ayriliyorum.sirf protokol de anlastim diye hakkimi gasp edermi ssk

 44. (Ayse) Anne ve Babanız 2008 yılından önce vefat etmiş olduğu için bu konuda mevzuat değişikliği olmadı, dolayısıyla her ikisinden de yetim aylığı alabilirsiniz. Anne ve babanız üzerinden yetim aylığı alan veya alacak olan sizden başka kimse yoksa alacağınız bağlanacak aylık oranı düşmez. Kaç lira bağlanacağınız ise bilemeyiz, çünkü anne ve babanızın emekli maaşları ne kadardı onu bilemeyiz. Ayrıca aradan uzun zaman geçtiği için güncelleme katsayısı uygulanacak. Anlaşmalı boşanmaya gelince. SGK’nın maaş bağlamadığı anlaşmalı boşanma muvazaalı yani sahte boşanma. Sırf yetim aylığı alabilmek için eşinden kağıt üzerinde boşanıp, ancak fiilen birlikte yaşamaya devam edenler oluyor, SGK bunlara maaş bağlamıyor, tespit ederse maaşı kestiği gibi faiziyle geri alıyor.

 45. Annem ssk dan 20 yil ile 1983 te emekli oldu. 95 te vefat etti babamda emekli sandiginda n 25 yilda 85te sanirim emekli oldu. 96 da vefat etti.ben onlardan yetim maasi aldim. Biryil sonra evlendim.simdi bosanmak uzereyim.esimle anlastik.cocuklar bende kalcak,bana nafaka odeyecek..

  Avukata gittim.anlasmali bosanirsam bana sgk bosanma kararini gorunce anlastigim icin maas vermezmis.cekismeli ac davayi dedi dogrumu. Esim avukat para koparmak icin yapiyo.oyle sey olmaz diyo.korkuyorum.anlasmali bosanirsam maasim verilmez diye
  . Anlasmali ya2600tl.cekismeliye 4600 tl istiyo avukat.
  bana enazindanda olsa ne kadar baglanir.daha once bekarken annemden ssk.yuzde yetmis baglamisti.simdi oran degisirmi.babamin emekli sandigida ssk dan biraz fazlaydi…ayni oranlarmi baglanir.i.yuzde olarak,bide emekli sandigi yetim maasi daha yuksekmis ssk yi degil emekli sandigini tercih edip tam maas alablilirmiyim.iki maas birlesirmi….

 46. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim . Babam normal ssk emeklisiydi. Tam aylık alacağım zamandan önce nikahım olacağı için maaş direk mi kesilir diye kafamda soru işaretleri vardı. ödeme dönemi ay başında olduğunu düşünüyorum.şu anda soru işaretlerim giderilmiş oldu sayenizde çok teşekkür ederim tekrar

 47. (berna) Babanızın ölüm tarihine ve hangi sigorta kapsamında yetim aylığı aldığınıza göre durum değişmektedir. Siz isterseniz SGK müdürlüğüne başvurup dilekçe verin, son aylığı hakkediyorsanız zaten hesabınıza yatar, hak etmiyorsanız hesabınıza yatmaz, böylece yersiz aldığınız gerekçesiyle aylığı geri ödemek zorunda kalmazsınız.

 48. (Berna) Kanunda uyarınca evlendiğiniz tarihi izleyen ödeme dönemi başından itibaren aylığınız kesilir. Ancak iki yıllık yetim aylığınız tutarında çeyiz parası alabilirsiniz.

 49. Yetim maaşı için
  evlenme
  Tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren kesilmektedir diye yazı okudum yani ben Aralık ayı yatan maaşı çekilebilir mi diye tekrar sorayım . ocak ayında mı direk kesilecek.

 50. Çeyiz parası ile ilgili sorum olacak. Ben her ayın 26 sın da yetim maaşı alıyorum. Bu Aralık ayının 16 sında nikahım olacak. Aralık ayının 26 sında maaşı yatırılır mı onu merak ediyorum.yoksa alamaz mıyım

 51. (ayşe) 1- Evi krediyle aldığınız için banka üzerine ipotek koymuştur. Bu nedenle tapuda herhangi bir değişiklik yapılamaz. Ancak ilgili bankayla görüşün, yazılı muvafakat verirse bu durumda tapuya siz de isminizi kaydettirebilirsiniz. Eğer bu mümkün olmuyorsa, eve sizin de ortak olduğunuz yönünde Noterden bir sözleşme yapabilirsiniz. 2- Bağlanacak maaş miktarını bizim bilmemiz mümkün değil, çünkü ölen anne ve babanızın emekli maaşları ne kadar dı onu bilemeyiz ki. Çünkü maaş onların emekli maaş tutarları esas alınarak hesaplanır. 3- İkamet yeri değişince tekrar başvuru gerektiğine dair Kanunda bir hüküm yok. Ancak yine de adres değişikliği halinde bir dilekçe ile yeni adresinizi SGK’ya bildirirsiniz.

 52. daha evin8yıl borcu var.bankaya

 53. ortak mal derken .19 yılda sadece kredi ile bir evimiz oldu.kredi çekerken bende imza attım eşimle..şimdi boşanırken.o eve tapuya ortak olmak istiyorum sonuçta.bende ev için birikimlerimi verdim.eşim şimdilik otur çocuklarla dedi.bende yarı tapusunu istiyorum…ama kredi borcu var diye olmazmış .öyle yazıyo internette…doğrumu.bide en düşüktende olsa .95-96 da ölen memur babam emeklisi babam ve işçi emeklisi annemden ne kadar alırım .bide her ikamet yeri değişince maaş için tekrar başvuru gerekirmiş kesilirmiş.ikamet değişince…doğrumu..teşekkürler

 54. (ayşe) 1- Nafaka bağlanması alacağınız yetim maaşını etkilemez. 2- Taşınmanız maaşınızı etkilemez, maaşınız devam eder. 3- Anlaşmalı boşananların maaş alamadığı (anlaşmalı boşanma olduğu tespit edilirse) doğru. Ancak bu sizin durumunuzla ilgili değil. Eşiyle sırf yetim maaşı alabilmek için resmi olarak boşanıp, ancak birlikte yaşamaya devam edenler yani sahte boşanma yapanlar için geçerli. Dolayısıyla siz eşinizden gerçekten ayrılıp ayrı yaşamaya başladıktan sonra, anlaşarak boşanmış olmanız yetim aylığı almanıza engel olmaz. 4- borçtan dolayı ortak olama ile neyi kastettiğiniz anlayamadık.

 55. babam memur, annem işçi emeklisi idi.ikisi de 1995-96 yıllarında vefat etti.ben o zaman yetim maaaşı ikisinden de aldım..daha sonra evlendim.18 yıllık evliyim.üç çocuğum var…sorunlarımız var ve boşanmak üzerine eşimle konuştuk…avukata gidicem ama endişelerim var….
  eşim devlet memuru.. çocuklara nafaka vermeyi kabul etti…ben nafaka alırsam alacağım maaş düşer mi..
  –mal varlığı kredili bi evimiz var ona borçtan dolayı ortak olamazmışım doğrumu….
  oğlum ünüversteye hazırlanıyo..kavga gürültü olmadan boşanmak istiyorum..anlaşmalı boşanınca maaaş bağlanmıyormuş..doğrumu.
  şimdiki evimde oturur sam,ve sonra taşınırsam her adres değişiminde maaşım kesilirmi.tekrar tekrarmı başvuru yapılır.maaş bağlanmasıiçin.bağlanması nekadar zaman alır.başvuru evrakları ve adres nedir

 56. (mustafa) Ne kadar aylık bağlanacağını bilemeyiz. Çünkü arkadaşınızın aylık primleri hangi kazanç üzerinden yattıysa bağlanacak aylık ona göre hesaplanır. Yazıda da belirtildiği üzere, hak sahiplerine aylık ölüm tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır.

 57. 10 gün önce iş arkadasım intahar etti 2300 gün sgk sı var ne kadar maaş baglanır ve nezaman alır

 58. (ali) Üniversite öğrenimine başladığınıza göre, öğreniminiz devam ettiği ve bekar olduğunuz sürece 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alabilirsiniz. Ayrıca aylığın tekrar bağlanması için üç ay sürecek bir durum yok. Evrakları postayla gönderdiyseniz müdürlüğe ulaşmamış olabilir. Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurmanız yerinde olur.

 59. slm ben yetim aylıgı alıyordum lise döneminde 20 yaşımı gecen yıl doldurdugumdan aylıgım kesildi şu an üniversite okuyorum ögrenci belgemi vs. gereken evrakları gönderdim ancak 3 ay oldu ne aylıgım yattı ne de bi cevap alabildim. ne yapmalıyım

 60. Bu işlemin 8 ay sürmesi tabii ki normal değil. Ancak BAĞ-KUR sigortalılarının durumu karışık. Dedenizin BAĞ-KUR sigortasıyla ilgili olarak başka müdürlüklerle yazışma yapıldıysa gecikme ondan kaynaklanmış olabilir. Ayılığın miktarına gelince. 8 ay için 1200 lira hakikaten düşük, aylık 200 liraya bile gelmiyor. Ancak BAĞ-KUR aylıkları zaten düşük. Ayrıca çocuklara anne veya baba üzerinden yüzde 25 oranında aylık bağlanmaktadır. Eğer aylık alan başka hak sahibi yoksa yüzde 50 oranında aylık bağlanmaktadır. Yine de isterse anneniz SGK’ya itirazda bulunabilir.

 61. Hocam kolay gelsin babam 21/01/2016 tarihinde vefat etti. babam ssk lıydı. anneme babamdan dolayı aylık bağlandı. Annem 02/03/2016 tarihinde bağkurlu olan dedemden ölüm aylığınında bağlanması için talepte bulundu. 04/11/2016 tarihi itibarı ile anneme dedemin aylığıda bağlandı. öğrenmek istediğim başvuru tarihinden itibaren 8 ay geçmesine rağmen anneme 25/12/2016 tarihinde ödenmek üzere 1.200 tl birikmiş aylık bağlanması normalmi. Birde bu işlemlerin 8 ay sürmesi normalmi tşk ederim saygılar.

 62. hocam öncelikle yukarıdaki bilgilerde banka olayını güncellemek isterim.Şuan ilk aylıklar denizbank şubelerine yatmaktadır.sizden ricam biz 11 yıldır hak ettiğimiz ölüm aylığını almamışız yeni başvuru yaptık.bu ay içinde(ekim) bizim 5 yıllık birikmiş paramız ve aylığın toplu parasını ne zaman alıcağımızı yazarmısınız

 63. Çocuklara belirttiğimiz gibi normalde yüzde 25 yetim aylığı bağlanır. Ancak kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayan çocuğa ise yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanır.

 64. İnci Karagür

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak. Benim alacağım yetim maaşının yüzde oranı (3 kardeşiz) diğer iki kardeşim maaş alamıyor olduğundan (evli olduğundan) artar mı yada sgk ya başvurmam dahilinde bu yüzde artar mı? Kardeş sayısı 3 ve daha fazla olursa % oranı % 100 olur diye biliyorum tabii bu 15 sene önceydi ve maaşımı bu şekilde alıyordum. Tekrar teşekkürler.

 65. Aylığın tekrar başlaması için Tahsis Beyan ve Taahhüt Belgesiyle birlikte size en yakın SGK Müdürlüğünün tahsis servisine başvurmanız yeterli. Bu belgeyi müdürlükten veya internetten alabilirsiniz. Ölüm sigortasından çocuklara yüzde 25 oranında yetim aylığı bağlanmaktadır.

 66. Yaşlılık (emekli) aylığı alanlar işsizlik maaşı alamazlar, hatta işsizlik maaşı alıyorken emekli aylığı bağlananların işsizlik maaşı da kesilir. Ancak ölüm (dul – yetim) aylığı için bildiğimiz kadarıyla herhangi bir engel bulunmamaktadır. Dolayısıyla alabilirsiniz.

 67. İnci Karagür

  Ekim ayının sonunda işten ayrılacağım ayrıca evliliğimi sonlandırmıştım . Annem 1996 da vefat ettiğinde aldığım dul ve yetim aylığımı tekrar bağlatabilmem için neler gerekli acaba. 3 kardeşiz. Diğer kardeşlerimden biri çalışıyor ve emekli diğeride evli ve emekli . Babam SSK dan emekliydi. Benim alacağım maaşın oranı yada miktarı aşağı yukarı ne olur. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 68. İnci Karagür

  İşsizlik Maaşı ile Dul yetim aylığı birlikte alınabiliyor mu ?

 69. Ölüm aylığı ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren başlatılır. Dolayısıyla annenizin maaşı 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren başlar. İlk maaşta birikmiş aylık varsa toplu alır.

 70. babam yaklaşık 3 hafta önce vefat etti bağkurdan emekli maaşı almaktaydı gerekli işlemleri yaptık evrakları verdik annem ne zaman babamdan kalan maaşını alır vefat tarihi : 09.08.2016 evrak teslim tarihi : 12.08.2016 tşkkrler

 71. babam yaklaşık 1 ay önce vefat etti bağkurdan emekli maaşı almaktaydı gerekli işlemleri yaptık evrakları verdik annem ne zaman babamdan kalan maaşını alır vefat tarihi : 09.08.2016 evrak teslim tarihi : 12.08.2016 tşkkrler

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*