Anasayfa / Emeklilik / Emekli – Dul – Yetim Aylığı Bağlanan Kişiye İlk Ödeme Ne Zaman Yapılır ?

Emekli – Dul – Yetim Aylığı Bağlanan Kişiye İlk Ödeme Ne Zaman Yapılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

A- Aylığın Başlangıcı:

• Malulen emeklilik nedeniyle bağlanacak aylık;

a) Kişinin malûl sayılmasına esas tutulan rapor tarihi yazılı başvuru tarihinden önce ise başvuru tarihini,

b) Kişinin malûl sayılmasına esas tutulan rapor tarihi başvuru tarihinden sonra ise rapor tarihini,

c) 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışanların malûliyetleri sebebiyle görevlerinden ayrıldıkları tarihi,

takip eden ay başından itibaren başlar.

• Yaşlılık yani normal emeklilik nedeniyle bağlanacak aylık;

a) 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakiler için başvuru tarihini,

b) 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındakiler için, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi,

takip eden ay başından itibaren başlar.

• Hak sahiplerine bağlanacak dul veya yetim aylığı;

a) Sigortalının ölüm tarihini,

b) Hak sahibi olma niteliğinin ölüm tarihinden sonra kazanılması halinde, bu niteliğin kazanıldığı tarihi,

takip eden ay başından itibaren başlar.

B- İlk Aylığın Ödeneceği Tarih:

Malullük, emeklilik veya dul – yetim aylığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılıktan sonra, Kurum aylık bağlama işlemlerini tamamlayıp, ilgili kişiye aylık ödenmesine karar verdiğinde, ilk aylık ödemesi aylık bağlama kararını takip eden aylık ödeme tarihinde yapılır. Ayrıca, malullük, emeklilik ve dul – yetim aylığı için hangi tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulursa vurulsun, yukarıda da belirtildiği üzere aylık takip eden aybaşından itibaren başlar. Örneğin 1 Haziran’da başvuran kişiye de 30 Haziran’da başvuran kişiye de aylık bağlanması halinde Haziran ayı için herhangi bir ödeme yapılmaz, aylık 1 Temmuzdan başlatılır.

Daha anlaşılır bir örnek verecek olursak, diyelim ki 4/1-a (SSK) kapsamındaki kişi 17 Mart 2014 tarihinde emekli aylığı için Kuruma başvurdu. Kurum işlemlerini 29 Mayıs 2014 tarihinde tamamladı. Tahsis numarasına göre bu kişi her ayın 25 inde emekli aylığını alacak olsun. İşlemleri 25 Mayıs’ı geçtikten sonra tamamlandığı için bu kişi 25 Haziran 2014 tarihinde ilk emekli aylığını alabilir. Bu kişiye 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren işlemiş olan emekli aylığının tamamı toplu olarak ödenir, başvuruda bulunduğu Mart ayı içinse herhangi bir ödeme yapılmaz.

Ayrıca şu anki uygulamaya göre, 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakiler ile hak sahiplerine ilk ödeme, kişinin ikamet adresine en yakın PTT şubesinden, daha sonraki ödemeler ise banka şubesinden; 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamındakiler ile hak sahiplerine ilk ödeme ise kişinin ikamet adresine en yakın Halkbank veya Ziraat Bankası şubesinden, sonraki ödemeler de yine banka şubelerinden yapılmaktadır. (Not: Sosyal Güvenlik Kurumu zaman zaman yaptığı protokollerle ilk aylık ödemesini yaptığı bankaları değiştirebilmektedir.)

C-Gelir ve Aylıkların Ödeme Tarihleri:

– 4/1-a (SSK) kapsamında emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 17’si ila 26’ncı günleri arasında,

– 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki emekli ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 25’i ila 28’incı günleri arasında,

– Kamu görevlileri ve hak sahiplerinin gelir/aylıkları Ziraat Bankası için her ayın 1 ila 5’i arasında, diğer bankalar için her ayın 1’inde,

yapılmakta olup, dolayısıyla her ay gelir ve aylıklar en erken yukarıda belirtilen tarihlerde alınabilir.

Ödeme günü Cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayan grubun ödemesi Pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılır.

Öte yandan, hak sahipleri Kurum müdürlüklerine başvurarak veya e-Devlet üzerinden şifreleriyle girerek, Kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan biri olması şartıyla gelir/aylıklarını aldıkları bankayı değiştirebilirler.

16 comments

 1. (mustafa) Ne kadar aylık bağlanacağını bilemeyiz. Çünkü arkadaşınızın aylık primleri hangi kazanç üzerinden yattıysa bağlanacak aylık ona göre hesaplanır. Yazıda da belirtildiği üzere, hak sahiplerine aylık ölüm tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır.

 2. 10 gün önce iş arkadasım intahar etti 2300 gün sgk sı var ne kadar maaş baglanır ve nezaman alır

 3. (ali) Üniversite öğrenimine başladığınıza göre, öğreniminiz devam ettiği ve bekar olduğunuz sürece 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alabilirsiniz. Ayrıca aylığın tekrar bağlanması için üç ay sürecek bir durum yok. Evrakları postayla gönderdiyseniz müdürlüğe ulaşmamış olabilir. Bulunduğunuz yerdeki SGK müdürlüğüne başvurmanız yerinde olur.

 4. slm ben yetim aylıgı alıyordum lise döneminde 20 yaşımı gecen yıl doldurdugumdan aylıgım kesildi şu an üniversite okuyorum ögrenci belgemi vs. gereken evrakları gönderdim ancak 3 ay oldu ne aylıgım yattı ne de bi cevap alabildim. ne yapmalıyım

 5. Bu işlemin 8 ay sürmesi tabii ki normal değil. Ancak BAĞ-KUR sigortalılarının durumu karışık. Dedenizin BAĞ-KUR sigortasıyla ilgili olarak başka müdürlüklerle yazışma yapıldıysa gecikme ondan kaynaklanmış olabilir. Ayılığın miktarına gelince. 8 ay için 1200 lira hakikaten düşük, aylık 200 liraya bile gelmiyor. Ancak BAĞ-KUR aylıkları zaten düşük. Ayrıca çocuklara anne veya baba üzerinden yüzde 25 oranında aylık bağlanmaktadır. Eğer aylık alan başka hak sahibi yoksa yüzde 50 oranında aylık bağlanmaktadır. Yine de isterse anneniz SGK’ya itirazda bulunabilir.

 6. Hocam kolay gelsin babam 21/01/2016 tarihinde vefat etti. babam ssk lıydı. anneme babamdan dolayı aylık bağlandı. Annem 02/03/2016 tarihinde bağkurlu olan dedemden ölüm aylığınında bağlanması için talepte bulundu. 04/11/2016 tarihi itibarı ile anneme dedemin aylığıda bağlandı. öğrenmek istediğim başvuru tarihinden itibaren 8 ay geçmesine rağmen anneme 25/12/2016 tarihinde ödenmek üzere 1.200 tl birikmiş aylık bağlanması normalmi. Birde bu işlemlerin 8 ay sürmesi normalmi tşk ederim saygılar.

 7. hocam öncelikle yukarıdaki bilgilerde banka olayını güncellemek isterim.Şuan ilk aylıklar denizbank şubelerine yatmaktadır.sizden ricam biz 11 yıldır hak ettiğimiz ölüm aylığını almamışız yeni başvuru yaptık.bu ay içinde(ekim) bizim 5 yıllık birikmiş paramız ve aylığın toplu parasını ne zaman alıcağımızı yazarmısınız

 8. Çocuklara belirttiğimiz gibi normalde yüzde 25 yetim aylığı bağlanır. Ancak kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayan çocuğa ise yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanır.

 9. İnci Karagür

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak. Benim alacağım yetim maaşının yüzde oranı (3 kardeşiz) diğer iki kardeşim maaş alamıyor olduğundan (evli olduğundan) artar mı yada sgk ya başvurmam dahilinde bu yüzde artar mı? Kardeş sayısı 3 ve daha fazla olursa % oranı % 100 olur diye biliyorum tabii bu 15 sene önceydi ve maaşımı bu şekilde alıyordum. Tekrar teşekkürler.

 10. Aylığın tekrar başlaması için Tahsis Beyan ve Taahhüt Belgesiyle birlikte size en yakın SGK Müdürlüğünün tahsis servisine başvurmanız yeterli. Bu belgeyi müdürlükten veya internetten alabilirsiniz. Ölüm sigortasından çocuklara yüzde 25 oranında yetim aylığı bağlanmaktadır.

 11. Yaşlılık (emekli) aylığı alanlar işsizlik maaşı alamazlar, hatta işsizlik maaşı alıyorken emekli aylığı bağlananların işsizlik maaşı da kesilir. Ancak ölüm (dul – yetim) aylığı için bildiğimiz kadarıyla herhangi bir engel bulunmamaktadır. Dolayısıyla alabilirsiniz.

 12. İnci Karagür

  Ekim ayının sonunda işten ayrılacağım ayrıca evliliğimi sonlandırmıştım . Annem 1996 da vefat ettiğinde aldığım dul ve yetim aylığımı tekrar bağlatabilmem için neler gerekli acaba. 3 kardeşiz. Diğer kardeşlerimden biri çalışıyor ve emekli diğeride evli ve emekli . Babam SSK dan emekliydi. Benim alacağım maaşın oranı yada miktarı aşağı yukarı ne olur. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 13. İnci Karagür

  İşsizlik Maaşı ile Dul yetim aylığı birlikte alınabiliyor mu ?

 14. Ölüm aylığı ölüm tarihini takip eden ay başından itibaren başlatılır. Dolayısıyla annenizin maaşı 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren başlar. İlk maaşta birikmiş aylık varsa toplu alır.

 15. babam yaklaşık 3 hafta önce vefat etti bağkurdan emekli maaşı almaktaydı gerekli işlemleri yaptık evrakları verdik annem ne zaman babamdan kalan maaşını alır vefat tarihi : 09.08.2016 evrak teslim tarihi : 12.08.2016 tşkkrler

 16. babam yaklaşık 1 ay önce vefat etti bağkurdan emekli maaşı almaktaydı gerekli işlemleri yaptık evrakları verdik annem ne zaman babamdan kalan maaşını alır vefat tarihi : 09.08.2016 evrak teslim tarihi : 12.08.2016 tşkkrler

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*