Anasayfa / Emeklilik / Emekli İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Emekli İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli olduktan sonra hizmet akdine istinaden 4/1-a (SSK) kapsamında çalışmaya başlayanlar için iki ayrı statüde çalışma imkanı bulunmaktadır. Bunların işsizlik sigortasından yararlanıp yararlanamayacağı, işsizlik ödeneği alıp alamayacağı çalıştığı statüye göre değişmektedir.

Emekli işçilerin tabi olacağı çalışma statüleri ikiye ayrılmaktadır.

1- Emekli aylığı kesilmeden sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışma.

2- Emekli aylığı kesilip tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışma.

Emekli aylığı almaya devam edip sosyal güvenlik destek primi kapsamında çalışanlar işsizlik sigortasına tabi olmayıp, bunlardan işsizlik sigortası primi kesilmemektedir. Dolayısıyla bunlar işten ayrılmaları halinde işsizlik ödeneği (işsizlik parası) alamazlar.

Emekli aylığını kestirip tüm sigorta kollarına tabi olanlar ise aynı zamanda işsizlik sigortasına tabi olduklarından, bunlardan işsizlik sigortası primi de kesilmektedir. Dolaysıyla bunlar işsizlik ödeneğinden yararlanabilirler. Ancak bu durumda da bunların emeklilik statüsü tekrar emekli aylığı bağlanana kadar sona ermiş olacağından, bunlar artık emekli işçi statüsünde sayılmayacaktır.

Sonuç olarak hem emekli aylığı almaya devam edip hem de işçi statüsünde çalışanlar işsizlik sigortasına tabi değildir. Dolayısıyla bunlar işten ayrılmaları halinde işsizlik ödeneği alamazlar.

Ayrıca, işten ayrılıp işsizlik maaşı almaya başlayan kişinin yaşlılık (emekli) aylığı almaya başlaması halinde de işsizlik maaşı  emekli aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir. (isvesosyalguvenlik.com)