Anasayfa / Haber / Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Herhangi Bir Düzenleme Yapılmayacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Herhangi Bir Düzenleme Yapılmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

1999 yılında 4447 sayılı Kanunla emeklilik şartlarında yapılan değişiklikle, emeklilik prim günü ve sigortalılık süresi şartı yanında yaş şartı da getirilmişti.

Söz konusu değişiklikten sonra emeklilikte yaşa takılanlar şeklinde bir kesim ortaya çıktı. Emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini doldurduğu halde yaş şartını doldurmadığı yani emeklilik yaşı gelmediği için emekli olamayan kişiler bu kesimi oluşturmaktadır.

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni düzenleme yapılacağı, yaşı beklemelerine gerek kalmadan emekli olabilecekleri yönünde sık sık haberler de çıkmaya başladı. Bu konuda çıkan haberleri çoğu zaman ilgili bakanlar veya hükümet yetkilileri yalanlamak zorunda kaldı. Hatta bu kesimi oluşturan kişiler örgütlü çalışmalar içine girdiler, dernekler kurdular, hükümete baskı yapıp yasal düzenleme yapılmasını sağlamaya çalıştılar ama olmadı.

Son olarak, emeklilikte yaşa takılanlara daha düşük emekli maaşına razı olmaları şartıyla yaşlarını beklemeden emekli olma imkanı getirileceği, emeklilikte yaşa takılanlara sağlıktan yararlanma imkanı getirileceği söylentileri çıktı ancak bunlar da gerçekleşmesi.

Fakat tüm bunlara rağmen, bu konu çok sayıda kişiyi ilgilendirdiğinden, gündemden bir türlü düşmüyor, emeklilikte yaşa takılanlar halen erken emeklilik beklentisi içerisinde.

Hal böyleyken, emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında soruları cevaplayan Bakan Soylu, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir soru üzerine;

– Kendisinin de emeklilikte yaşa takılanlardan olduğunu, ancak sosyal güvenlik sisteminde bir reform yaptıklarını, buna göre emeklilik yaşının erkekler için 65, kadınlar için 60 olduğunu, sosyal güvenlik sisteminin gelir – gider dengesi bulunduğunu belirterek,

– “Biz bu dengeyi hepimiz için gözetmek durumundayız. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır. Böyle bir çalışmamız yoktur. Eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak, herkes belirlenen yaşta emekli olacaktır.” ifadelerini kullandı. (isvesosyalguvenlik.com)