Anasayfa / Bilgi / Emeklilikte Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Emeklilikte Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilik için gerekli olan prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini doldurmuş, ancak henüz yaşı doldurmadığı için emekli olamayan çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Emeklilikte yaşa takılan bu kişilerin önemli bir kısmı prim günü dolduğu için artık çalışmak istememekte, işinden ayrılmaktadır. Ancak bunların en büyük sorunu sağlıktan yararlanma konusunda ortaya çıkmaktadır. Çünkü işten ayrıldıkları için sigortalılıkları son bulmakta, kısa bir süre sonra da sağlıktan yararlanma haklarını kaybetmektedirler. (İşten Ayrılan (Sigorta Çıkışı Verilen) Kişi Kaç Gün Süreyle Sağlık Yardımı Alabilir ?)

Aslında bu kişilerin durumu gündeme gelmiş, bunların emekliliği gelene kadar sağlıktan yararlanmalarını sağlayacak yasal düzenleme yapılacağı söylentisi çıkmıştı, ancak bu güne kadar bu konuda herhangi bir yasal düzenleme yapılmadı.

İşinden ayrılıp emeklilik için yaşı bekleyen kişi, öncelikle imkanı varsa bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir. Böyle bir imkanı olmayan kişinin ise zorunlu genel sağlık sigortalısı olması gerekir. Zaten bu durumda olan kişi işten ayrıldıktan sonra sağlıktan yararlanma hakkını kaybettiği an Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alınır ve adına her ay prim borcu işlemeye başlar.

Emeklilik için yaşı bekleyen, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alma hakkı / imkanı da olmayan kişinin, gelir testi yaptırmak için resmi olarak ikamet ettiği (adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kayıtlı olduğu) yerdeki valilik veya kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerekir. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde o kişi primi Devlet tarafından ödenecek kişi (yeşil kart) kapsamına alınır ve herhangi bir prim ödemeden sağlıktan yararlanabilir. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan kişi ise gelir durumuna göre bir miktar prim ödeyerek sağlıktan yararlanabilir. (Bkz. 2016 Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları)

Emeklilikte yaşa takılanlar, yaşı doldurup emekli olduklarında ise aynı zamanda sağlıktan yararlanma hakkı da elde ederler. Hatta sosyal güvencesi olmayan eşleri ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları da bu kişi üzerinden sağlıktan yararlanabilir. (isvesosyalguvenlik.com)