Anasayfa / Emeklilik / Emekliye Promosyonda Henüz Gelişme Yok

Emekliye Promosyonda Henüz Gelişme Yok

Sponsorlu Bağlantılar

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere Ağustos ayında yapılan ve 2014 – 2015 yıllarını kapsayan 2. dönem toplu toplu sözleşme görüşmeleri sırasında gündeme gelen emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunda daha sonra çalışmalar başlamış, bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun da aralarında bulunduğu heyetle kamu bankaları yöneticileri arasında Eylül ayında yapılan görüşmede anlaşma sağlanamamıştı (Emekliye Promosyonda İlk Görüşmeler Anlaşmazlıkla Sonuçlandı başlıklı haber).

Kamu bankalarının konuya sıcak bakmaması üzerine, umutlar özel bankalar çevrilmişti ve bu doğrultuda çalışmalar devam etmekteydi. Ancak şu ana kadar emekliye promosyon verilmesi konusunda henüz bir gelişme sağlanamadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli maaşlarına promosyon verilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada; kalıcı bir şey yapmayı gerektirecek bir rakamın ortada olmadığını belirterek, “bir maaş promosyon verilecek gibi rakamlar nereden çıkıyor bilemiyorum. Müthiş bir çelişki arz eden rakamlar söz konusu” ifadesini kullandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da emekli maaşlarına bankaların önerdiği promosyon miktarının düşük olduğunu, bunun çalışanlara verilen maaş promosyonu kadar olmasını istediklerini belirtti.