Anasayfa / Haber / Eylül Ayından Sonra Asgari Ücret 70 TL Azalacak mı ?

Eylül Ayından Sonra Asgari Ücret 70 TL Azalacak mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanların ücretlerinden kesilecek gelir vergisi her yıl Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan vergi dilimi ile belirlenmektedir.

Maliye Bakanlığı tarafından 2016 yılına ait olarak açıklanan gelir vergisi tarifesine göre ise 12 bin 600 liraya kadar olan ücret gelirlerinden yüzde 15, bu tutarı aşan (30 bin liraya kadar olan) ücret gelirlerinden ise yüzde 20 gelir vergisi kesilmektedir. (Bkz. Ücretliler İçin 2016 Yılı Gelir Vergisi Tarifesi – 2016 Vergi Dilimleri)

Şu an asgari ücretle çalışanların ücretleri üzerinden aylık yüzde 15 gelir vergisi hesaplanmakta, asgari geçim indirimi tutarı düşüldükten sonra kalan kısım işveren tarafından çalışanın ücretinden kesilerek Devlete ödenmektedir. 2016 yılı için belirlenen brüt asgari ücret bin 647 lira olup bu ücretin bin 399,95 liralık kısmı vergiye tabi ücreti oluşturmaktadır. (Bkz. Net Asgari Ücretin Hesabı)

Eğer asgari ücretlilerden kesilecek gelir vergisiyle ilgili herhangi bir düzenleme olmazsa, Ekim ayı geldiğinde asgari ücretle çalışanların vergiye tabi gelirleri toplamı 12 bin 600 lirayı geçecek ve asgari ücretlilerin aylık ücretlerinden yüzde 15 değil yüzde 20 gelir vergisi kesilmesi gerekecektir. Bu durumda asgari ücretlinin ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisi tutarı 70 lira artacak, dolayısıyla asgari ücretliye ödenecek net ücret 70 lira azalacaktır. Dolaysıyla yılın son üç ayında asgari ücretliden toplam 210 lira fazla vergi alınmış olacak. Örneğin, bekar bir işçi Eylül ayından sonra asgari geçim indirimi dahil net bin 300 lira yerine bin 230 lira alacaktır.

Aslında gelir vergisi tarifesi yani vergi dilimleri Maliye Bakanlığı tarafından diğer yıllarda olduğu gibi bu yıl da aynı kriterler esas alınarak belirlenmişti. Daha önceki yıllarda bir sorun olmuyor, asgari ücretliler yılsonuna kadar yüzde 15’lik vergi dilimine tabi oluyordu. Ancak 2016 yılı için asgari ücretin yaklaşık yüzde 30 artması, asgari ücretlinin dokuzuncu aydan sonra yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girmesi sonucunu doğurdu.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, konuya ilişkin olarak, “vergi diliminden dolayı Ağustos’ta asgari ücretin bin300 liranın altına düşmemesi için maliyet tablomuzu yeniden değerlendirebiliriz” açıklamasını yapmıştı. . Maliye Bakanı Naci Ağbal ise konuyla ilgili açıklamasında; vergi dilimlerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını, bugün vergi tarifesinden en fazla etkilenecek kesimin bekar çalışanlar olacağını, bu kesimin ekimde aylık olarak alacağı tutarda 70 lira azalma meydana geleceğini belirterek, “Dolayısıyla benim bekar asgari ücretlinin sorununu çözmem lazım, ona odaklanmış bir çözümü farklı yöntemlerle yapabilirim ama o meseleyi çözeceğim diye bütün vergi sistemini ilgilendiren bir tarife değişikliği yaparsak bu doğru olmaz” açıklamasında bulundu. (isvesosyalguvenlik.com)