Anasayfa / Haber / Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Olanlara Af Geliyor

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Olanlara Af Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortasının herkes için zorunlu hale gelmesiyle birlikte, Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumu hiçbir sosyal güvencesi olmayan daha doğrusu kendi sigortalılığı veya emekliliği – dul – yetim aylığı olmayan, bakmakla yükümlü kişi kapsamında anne – baba – eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alma hakkı da bulunmayan 18 yaşını doldurmuş kişileri re’sen (herhangi bir başvuruya gerek kalmadan kendiliğinden) genel sağlık sigortası kapsamına alma uygulamasını başlattı. Bu şekilde genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alınan kişiler adına her ay GSS primi tahakkuk ettiğinden (işlediğinden) , bu uygulama nedeniyle çok sayıda kişi aylar sonra zorunlu GSS kapsamına alındığı ve yüklü miktarda prim borcu biriktiği sürpriziyle karşılaşmaya başladı. Halen de çok sayıda kişi yüklü GSS prim borcu sürpriziyle karşılaşmaya devam etmekte.

Bu şekilde yüklü miktarda GSS prim borcu olan çok sayıda kişi olduğundan, bu durum toplumsal sorun haline gelmeye başladı. Bunların bir çoğu ödeme imkanı bulunmayan kişiler olduğundan, doğal olarak geniş bir kesimde af beklentisi oluşmaya başladı.

Nihayet beklenen af haberi geldi. Basında yer alan habere göre;

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af geliyor. Gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte kabaran GSS prim borçları yeniden yapılandırılacak. Gelir testine girmediği için adına aylık 245 TL borç çıkarılan yaklaşık 550 bin kişi yapılandırma kapsamında olacak. Bu kişiler kendilerine verilecek 3-4 aylık sürede gelir testine girerlerse gelirlerine göre prim ödeyecekler. Kendilerine çıkarılan en yüksek limitten prim borcundan kurtulacaklar. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek. Geçmiş borçları da silinecek. SGK da 4 milyarlık alacağını yeniden yapılandırmış olacak.

Kısa bir süre içerisinde Meclis’e gelmesi beklenen af düzenlemesinin gelir testine girmeyenlerin yanı sıra gelir testine girip borcunu ödemeyenleri de kapsayabileceği belirtiliyor. Bu kişiler de af kapsamına girerse prim borçlarının faizleri silinecek. Ana parayı da taksitle ödeme imkanı sunulacak.