Anasayfa / Bilgi / Hangi Asgari Ücretlilerden Vergi Alınmamaktadır ?

Hangi Asgari Ücretlilerden Vergi Alınmamaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücretten verginin kaldırılması yönündeki talepler yıllardır gündemden düşmemekte, verginin kaldırılması halinde asgari ücretlinin aylık eline geçen net ücrette büyük artış meydana geleceği düşünülmektedir.

Ancak 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren vergi iadesi uygulamasının yerini alan asgari geçim indiriminden dolayı; çalışanın evli olup olmaması, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuk sayısı gibi durumlara bağlı olarak asgari ücretlilerden kesilen gelir vergisi azalmaktadır. Hatta evli ve eşi çalışmayan üç veya daha fazla çocuk sahibi asgari ücretliden hiç gelir vergisi kesilmemektedir. Evli ve eşi çalışan asgari ücretlilerden de beş veya daha fazla çocuk sahibi olanlardan aynı şekilde gelir vergisi kesilmemektedir. Tabii burada çocukların yaşlarının asgari geçim indiriminden yararlanılacak yaşı geçmemiş olması gerekir.

Yüzde 15 gelir vergisi kesintisi esas alındığında asgari ücretliden normalde kesilmesi gereken aylık gelir vergisi 209,99 TL olup, Aylık Asgari Geçim İndirimi Dahil 2016 Yılı Asgari Ücret Tutarları sayfasında yer alan asgari geçim indirimi tutarları 209,99 liradan düşülerek, hangi asgari ücretli çalışandan aylık ne kadar gelir vergisi kesildiği anlaşılabilir. Öte yandan Ekim ayı itibariyle asgari ücretliler yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girecek olmakla birlikte, asgari geçim indirimi tutarlarında artış yapılarak asgari ücretli çalışanlardan kesilen aylık gelir vergisi tutarının aynı kalması sağlanacak. (Bkz. AGİ Artışı Kimleri Kapsayacak ?)

Asgari geçim indirimi dışında engelliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan da daha az vergi alınmakta veya hiç alınmamaktadır. (Bkz. 2016 Yılı Aylık Engellilik (Sakatlık) İndirimi Tutarları)

Yukarıda belirttiğimiz hususlar sadece gelir vergisi kesintisi için geçerli olup, damga vergisi kesintisinde ise durum farklıdır. Çalışanın durumuna bakılmaksızın tüm çalışanların ücretinden binde 7,59 (‰ 7,59) damga vergisi kesilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)