Anasayfa / Soru - Cevap / İdari Para Cezalarında Faiz Ne Zaman İşlemeye Başlar ?

İdari Para Cezalarında Faiz Ne Zaman İşlemeye Başlar ?

Sponsorlu Bağlantılar

İdari para cezalarının tahakkuku tebliğe bağlı olduğundan, ödeme yükümlüsüne ceza tebliğ edildiğinde tahakkuk etmiş olur. Ancak burada Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanacak idari para cezaları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar tarafından uygulanacak idari para cezaları farklı şartlar içermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanacak idari para cezaları kendi mevzuatına yani 5510 sayılı Kanuna tabiyken; 4857 sayılı İş Kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu, 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu, 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun, 5953 sayılı Basın İş Kanunu, 854 sayılı Deniz İş Kanuna istinaden uygulanacak idari para cezaları ise 5326 sayılı Kabahatler Kanuna tabiidir.

Bu nedenle de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde, diğer idari para cezalarının ise tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir. Ödeme süresinin son gününün resmi tatile denk gelmesi halinde, takip eden ilk iş günü mesai bitimine kadar süre uzar. Bu süre içerisinde ödenmeyen idari para cezalarına, ödeme süresinin yani vadenin bittiği tarihten itibaren gecikme zammı ve cezası (gecikme faizi) uygulanır, yani süresinde ödenmeyen idari para cezasının gecikme faizi, ödeme süresinin (vadesinin) dolduğu tarihten itibaren işlemeye başlar.