Anasayfa / Haber / İki Ayrı Rapora Göre İşte Madende Faciaya Neden Olan Eksiklikler

İki Ayrı Rapora Göre İşte Madende Faciaya Neden Olan Eksiklikler

Sponsorlu Bağlantılar

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Soma’daki maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanı dahil 25 kişinin gözaltına alındığını, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 6 kişiden 3’ünün tutuklandığını bildirdi. Şahiner, ayrıca, olayın trafo patlamasından meydana gelmediğini açıkladı. Savcının açıklamasından sonra bir kişi daha tutuklandı.

Olayın trafo patlaması sonucu meydana gelmediğini belirten Başsavcı Şahiner, hava ile temas eden kömürün oksitlenmesi ve çıkan ısı ile kömürün yanması sonucu olayın meydana geldiğini açıkladı.

Şahiner, bilirkişi heyetinin cumhuriyet savcıları ile birlikte yaptıkları keşif sonucunda verdikleri ilk ön rapora göre; olay öncesinde kömürün oksijen alması nedeniyle yanması sonucu olay günü yanan kömürün çöktüğü, bunun sonucunda çok yoğun bir karbonmonoksit gazının maden ocağını kaplaması sebebiyle olayın meydana gelmiş olabileceğini belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi de Soma maden faciasıyla ilgili 7 maddelik bir rapor yayımladı. Raporda;

– Havalandırma, erken algılama, kişisel güvenlik donanımları, kaçış yolları, özel yaşam alanları vb. konularda tesisin ciddi eksikler taşıdığının olayın oluş biçimi ile ilgili yapılan tartışmalarda açığa çıktığı,

– Bunlardan meslek alanıyla ilgili olan erken tespit teknolojilerinin kullanımı ile elektrik ve makine tesisatlarının kontrolü ve otomasyonunda eksikler olduğu, ocakların sıcaklıklarının, CO, CO2, O2, CH4 (Metan) gibi gazların sürekli izlenebildiği, bu izlemelere bağlı olarak olası tehlikelerin öncesinde tespiti, havalandırma ve yönlendirme sistemlerinin otomasyonu/yönetimi yapılması ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınabilmesi amacıyla gerekli donanımın tesiste olmadığının netleştiği,

belirtildi.

Raporda ayrıca, “Facia, bilimsel ve teknik yeterliliği olan, nitelikli, güvenilir ve kamudan yana bağımsız denetim kuruluşları tarafından detaylı bir şekilde araştırılmalıdır” ifadesine yer verildi.