Anasayfa / Haber / İş-Kur Genel Kurulu Toplandı

İş-Kur Genel Kurulu Toplandı

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen İŞKUR 7. Genel Kurul toplantısı, Ankara Hilton SA Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Halil Etyemez, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, sendika başkanları ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay da katıldı.

Bakan Yardımcısı Halil Etyemez toplantıda yaptığı konuşmada; İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun 1946’da fiilen görev yapmaya başladığını,  son 11 yılda Türkiye İş Kurumu’nun teşkilat yapısı ve görev alanının AB müktesebatı doğrultusunda yeniden düzenlendiğini, bugün itibariyle İŞKUR’un son derece önemli ve hayati görevleri yerine getirmekte olduğunu belirtti.

İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı yaptığı konuşmada; küreselleşme sürecinin işgücü piyasalarının ekonomik ve teknolojik gelişmelere olan duyarlılığını arttırdığı, buna bağlı olarak işgücü talebinin, gelişen teknoloji ve yeni üretim biçimleriyle beraber gün geçtikçe değişip daha karmaşık bir hale geldiğini, bu durumun işsizliği tüm platformlarda tartışılan temel bir sorun haline getirdiğini ifade etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu konuşmasında; işsizliğin Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olduğunu, İŞKUR’un faaliyetlerinden ümitli olduklarını söyleyen ihtiyacı karşılayacak sayıda işsiz olduğunu, iş dünyasının istediği kalifiye elamanın ise yeteri derecede olmadığını belirtti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ise konuşmasında; gündemde olan düzenlemeler ve işgücü piyasasındaki yapısal sorunlardan bahsetti, bu yapısal sorunların başında da; istihdama ve işgücüne katılma oranlarının düşüklüğü, genel olarak işsizlik ve özellikle yükselen genç işsizliği, tarımın hala ciddi bir istihdam alanı olması, kayıt dışı istihdam ve işgücünün niteliğine dair sorunların geldiğini belirtti.

Burada kısa özet olarak verilen genel kurul konuşmalarının tam metnine http://www.iskur.gov.tr/ internet sayfasından ulaşabilirsiniz.