Anasayfa / Haber / İş-Kur İslam Ülkelerine Örnek Olacak

İş-Kur İslam Ülkelerine Örnek Olacak

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) uluslararası alanda gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekledi. İstihdamın geliştirilmesi amacıyla örnek projelere imza atan İş-Kur, bu alandaki tecrübelerini İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerle de paylaşacak.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Bakanları toplantısında imzalanan “İİT İş, İstihdam ve Sosyal Korumaya İlişkin Konularda İşbirliği Çerçeve Anlaşması” çerçevesinde İş-Kur, üye ülkeler arasında yeni bir uygulamayı hayata geçirecek. İş-Kur, İslam İşbirliği Teşkilatı ile çalışma hayatı, işsizliğin önlenmesi ve işgücü piyasasıyla ilgili konularda işbirliği yapacak.

Ayrıca İş-Kur’un önerisiyle bu alanda işbirliğini geliştirmek ve anlaşmanın uygulanmasını sağlamak amacıyla İİT’ye üye ülkelerin kamu istihdam kurumları arasında bir forum oluşturulması konusunda görüş birliğine varıldı. Bu anlaşmaya hayat verecek forumun oluşturulmasının yöntemi ve anlaşma konularında yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin de yer alacağı Ekim ayında düzenlenecek toplantıda masaya yatırılacak.

Toplantıda Türkiye’yi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığındaki, İş-Kur Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı’nın da aralarında bulunduğu İş-Kur heyeti temsil etti.