Anasayfa / Haber / İş-Kur Teşvikleri İşverenleri Bekliyor

İş-Kur Teşvikleri İşverenleri Bekliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, İŞKUR’un sağladığı teşvik avantajlarından faydalanmaları için tüm işverenleri Kuruma davet etti. İstihdama katkıda bulunan işyerlerine teşvik verileceğini kaydeden Yazıcı, işverenlere seslenerek “İş verin teşvik alın” dedi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Kurum tarafından işverenlere verilen teşviklerin istihdamın artırılması amacıyla önemli fırsatlar sağladığını, 6 aydan 54 aya kadar verilen sigorta prim teşviklerinin işsizliği önlemenin yanı sıra işveren maliyetlerini düşürdüğünü, bu teşvikleri istihdamın artırılması amacıyla verdiklerini, gerekli şartları taşıyan tüm işverenlerin bu teşviklerden faydalanabileceğini belirtti.

Teşvik sisteminin ayrıntıları ve yararlanma koşullarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Yazıcı 31 Aralık 2015 tarihine kadar İŞKUR’a başvuran işverenlerin teşviklerden faydalanabileceğini, özel sektör işyerleri tarafından işe alınan her bir sigortalı için sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarın işe alındıkları tarihten itibaren İŞKUR tarafından karşılanacağını, özel sektör işyerlerinin bu teşviklerden yararlanabilmeleri için işe aldıkları kişilerin 6 ay süredir işsiz olmaları ve son 6 aylık sigortalı çalışan ortalamasına ilave olmaları gerektiğini ifade etti.

Yazıcı; teşviklerin özellikle kadınlar ve gençlerin istihdamını artıracağını, 18-29 yaş arası erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan mesleki yeterlilik belgesine sahip olanların 48 ay, mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi bitirenlerin veya İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarından mezun olanların 36 ay, hiçbir belge veya niteliğe sahip olmayanların ise 24 ay süreyle teşviklerden yararlanabileceğini belirtti.