Anasayfa / Bilgi / İşçiye Henüz Ödenmemiş Olsa Bile SGK’ya Bildirilmesi Gereken Kazançlar

İşçiye Henüz Ödenmemiş Olsa Bile SGK’ya Bildirilmesi Gereken Kazançlar

Sponsorlu Bağlantılar

Sigortalıların kazançlarının bir kısmının ödendikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekirken, bir kısmının ise henüz ödenmemiş olsa bile Kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilirken hak edilen ayın kazancına dahil edilmesi gereken, yani hak edilen aya ait aylık prim ve hizmet belgesinde gösterilmesi gereken kazançlar, sigortalıya henüz ödenmemiş olsa bile Kuruma bildirilmesi gereken kazançlardır.

Ödendiği ayın kazancına dahil edilmesi yani sigortalıya ödemenin yapıldığı aya ait aylık prim ve hizmet belgesinde gösterilmesi gereken kazançlar ise sigortalıya ödendikten sonra Kuruma bildirilmesi gereken kazançlardır.

Hangi kazançların hak edildiği ayın kazancına dahil edileceği, hangi kazançların ödendiği ayın kazancına dahil edileceği ise 4/a (Eski SSK) Kapsamında Çalıştırılanların Sigorta Primine Esas Kazancında Hangi Unsurlar Dikkate Alınmaktadır ? başlıklı yazıdaki tabloda belirtilmiştir.

Öte yandan, hakedildiği yani ait olduğu aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinde gösterilmesi gereken kazançlardan ödemesi geç yapılan ve ödeme yapıldıktan sonra Kuruma bildirilen kazançlarla ilgili olarak aylık prim ve hizmet belgesinin verilme süresi geçmişse idari para cezası uygulanacağından (Bkz. Prim Belgesinden Dolayı Hangi Cezalar Uygulanır ?), bu nedenle ödemenin yapılmasını beklemeden Kuruma bildirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu kazançlardan bazı istisnai olanlarla ilgili prim belgeleri ise geç verilmiş olsa bile idari para cezası uygulanmamaktadır. Bu istisnai kazançlar (ödemeler) Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 102/6. Maddesinde belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)